'Fluiten is net een pakje Coördinator scheidsrechters Ben Kraanen: Ajax heeft de eerste training voor het nieuwe seizoen traditioneel afgewerkt in het Amsterdamse Bos. De selectie van de nieuwe hoofdtrainer Marcel Keizer deed een bosloop waarbij Donny van de Beek de snelste was. AJAX CLUBNIEUWS 14e Jaargang nummer 5 Augustus 2017 INHOUD 2 Ben Kraanen: 'Fluiten is als Croma' 3 Van de voorzitter 4 Historie Wie is wie? 5 Jong Ajax Altijd Ajacied 6 Justin Kluivert, Talent van de Toekomst Gedicht Indeling trainers en team managers Jeugd 7 Davy Klaassen Column Menno Pot 8 Terugblik op vijf jaar vrouwenvoetbal met Ed Engelkes 9 Ajax Foundation Simone Freling 10 Joop Leeuwendaal, Ajacied voor het leven 11 Verenigingsleven Aanstelling Vertrouwens Contact Personen 12 Erfgoed Column David Endt COLOFON Eindredactie: David Endt E-mail: david@endt.nl Redactie: Jan Buskermolen, Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Tamara Schellekens, Evert Vermeer Vaste medewerkers: Timo Bruijns, Simone Freling, Ralph de Haan, Hennie Henrichs, Johan Hoogenhout, Jacques Kattenburg, Menno Pot, André Stuijf, Kung Tang, Rob van Vliet, Patrick Voornhout, Rianne van de Wetering, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst Gerard van Hees, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Jan-Matthijs Harderwijk Druk: Muller Visual Amsterdam Lees voor verdere informatie ook Ajax Life Ajax Kids Clubblad www.ajax.nl facebook.com/afcajax twitter.com/afcajax plus.google.com/+afcajax Tijdens het gesprek in de kantine van Ajax' sportcom plex is het een komen en gaan van mensen die even gedag komen zeggen. 'Hey vriend', 'dag gabber', 'tijger'; zo begroet Ben Kraanen (74), coördinator scheids rechters op de Toekomst, iedereen die langs ons tafel tje komt lopen. Ben kent iedereen, en iedereen kent Ben.Voor ondergetekende vormde dit interview echter de eerste kennismaking - en zo zijn er misschien stiekem nog wel een paar Ajacieden die niet bekend zijn met deze ultieme verenigings man. Clubnieuws vroeg Ben daarom onder andere naar zijn huidige taken voor de club, zijn passie voor het flui ten en zijn ervaringen in het amateurvoetbal als scheids rechter. Hoe ben je hier begonnen bij Ajax? 'Poe, dat is alweer 28 jaar gele den. Eind jaren tachtig floot ik een bekerwedstrijd tussen Ajax Zaterdag 1 en DCG Zondag 1, aan de Middenweg was dat nog, uiteraard. Dat beviel kennelijk wel, want Ajax vroeg mij om vaker te komen fluiten. Dat deed ik daarna regelmatig, vaak op dinsdag en donderdag. Na de verhuizing van De Meer naar de ArenA werd ik vaste assistent- scheidsrechter bij de Zaterdag, eerst bij het tweede en daarna bij het eerste. Geleidelijk aan kwam er steeds meer bij. Ik zorgde op een gegeven moment voor vaste grensrechters bij elk elftal. Ik vind namelijk dat reser vespelers gewoon op de bank moeten zitten, en niet met een vlag langs de lijn moeten lopen. Op een gegeven moment zorgde ik er ook voor dat elke wedstrijd waar de KNVB geen scheids rechter voor aanstelde, alsnog een scheidsrechter kreeg toege wezen. Dat doe ik als coördina tor van de scheidsrechters op de Toekomst eigenlijk nog steeds. Vroeger deed ik ook nog de begeleiding van de arbitrage bij Jong Ajax en de Ajax Vrouwen. Dat werd op een gegeven moment toch wat veel, dus toen heb ik mensen gezocht die dat van mij konden overnemen. Inmiddels doen Rutger Koop mans en André Herreveld dat, en daar ben ik heel blij mee. Daarnaast zit ik op dit moment nog in de toernooicommissie.' Wat komt er kijken bij het coördine ren van de scheidsrechters? 'We hebben een ploeg van onge veer 16, 17 man die de arbitrage doet voor de Toekomst, zowel bij de jeugd als bij de senioren. Daar voor moet elke week een duide lijk schema opgesteld worden. Ook regel ik aan het begin van het seizoen dat alle kleding besteld wordt, dat doe ik samen met Roël Kisoor (Assistent Manager Facilitaire Zaken, red.). Tijdens het jaar houd ik voor de arbitrage alle administratie bij. Op de zaterdagen ontvang en bege leid ik de scheidsrechters. Ik maak dan rondjes langs de velden, kijk hoe ze het doen. Ja, ik houd ze wel in de gaten, haha. Naast de arbitrage ben ik ook nog betrok ken bij het beheer van de kleed kamers op de Toekomst. Voor de zaterdagen zoek ik eigenlijk nog twee vrijwilligers die daarbij wil-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 2