Ajax Toen Nu DAVID Erfgoed 12 Nouri, Abdelhak, Appie Een jubileum voor het Ajax Jaarboek! Dit jaar verschijnt de 25e editie van het Ajax Jaarboek en dat is met recht uniek te noemen. Ooit in het seizoen 1992-1993 uit idealisme geboren, is het inmiddels uitgebreid en gemoderniseerd. Hierboven een losse greep uit 25 covers Ajax Jaarboek. Met de komst van het nieuwe seizoen zal natuurlijk ook het nieuwe Ajax Jaarboek gepresen teerd worden. Dit jaar zal het Officiële Ajax Jaarboek zijn 25ste uitvoering beleven, wat natuurlijk een prachtige prestatie is. Het voetbaljaar 2016-2017 van AFC Ajax was een groots avontuur waarin alles mogelijk leek te zijn, wat met deze speciale uitgave van het jaarboek gevierd zal wor den. De Europa Leaguefinale in Stockholm, Zweden, was hierbij de kers op de taart. Het Jaarboek vertelt het verhaal van Ajax nu, maar kijkt ook terug naar het Ajax van toen. Er zijn maar weinig andere clubs die net zoals Ajax de geschiedenis zo gedetailleerd beschrijven. Op 18 maart 1900 begon het voet- balavontuur voor Ajax. De komende jaren zou er nog veel veranderen voor de club en er moest hard gevochten worden voor de successen die de club vierde. Dit Jaarboek zal een reis terug in de tijd maken naar de periode 1900 tot 1954. Zonder Ajax Erfgoed zal dit historische deel van het jaarboek natuurlijk niet compleet zijn. Matty Verkamman van Kick uit gevers en Ronald Jonges van Ajax Media, die verantwoordelijk zijn voor de coördinatie en het samenstellen van het jaarboek, hebben het erfgoed gevraagd enkele objecten te zoeken uit deze periode om het jaarboek te verrijken. Het Erfgoed heeft in haar archief medailles, diploma's van oud-spelers, seizoenkaarten van oud-leden, bekers en tro feeën gevonden. Er zijn foto's gemaakt van deze objecten door fotografe Julie Vielvoije, die uitein delijk in het Jaarboek gebruikt zullen worden. Het Erfgoed van Ajax blijft zo niet op stoffige planken liggen, maar draagt bij aan de bewaring en preservering van de geschiedenis van de club. Dit Jaarboek kon echter niet gerealiseerd worden zonder het schrijftalent van Monique Janse en Gerben Oostdam (beiden Ajax Media), de complete sta tistieken van Evert Vermeer en de prachtige foto's van Ajax' huis fotografen Louis van de Vuurst en Gerard van Hees. Verder is het ook van belang om met de ver schijning van deze speciale editie terug te kijken naar hoe het eer ste jaarboek is ontstaan. Deze speciale editie was er namelijk nooit geweest zonder het initia tief van David Endt, Evert Ver meer en Louis van de Vuurst, onder bezielend leiderschap van uitgever Peter Smulders, die het eerste Ajax Jaarboek in 1992-1993 samenstelden. De prachtige traditie werd in 2009 2010 voortgezet door Jonges en wijlen Michel Sleutelberg. Deze jubileumuitvoering van het Ajax Jaarboek zal vanaf 4 augustus verkrijgbaar zijn op de Open Dag van Ajax. Het Ajax-boek is ook te koop in de Ajax Fan Shop in de Johan Cruijff ArenA, de online Fan- shop en in de boekhandel. Rianne van de Wetering en Lotte Oudejans Als door een springveer gelanceerd sprong hij van mijn zijde op om een naast geschoten bal op te halen en snel weer in de han den van de keeper of naar de hoekvlag te gooien. Logisch, wat is er voor een ballenjongen heerlijker dan die momenten van deel name aan het spel? Wanneer hij weer kwam zitten, bleven zijn glanzende ogen de bal volgen en beoordeelde hij de ontstane situ atie: wie ging de hoekschop trappen, wie stond waar opgesteld; waarheen schopte de doelman de doelschop en welke voetballers stonden waar om de bal weer te ontvangen? Constant bezig met het spel. Zo zittend op een bankje achter het doel, aan de oever van het veld, is duizend maal mooier dan de wedstrijd vanaf de tribune te volgen. Je hoort het roepen, je ziet het duw- en trek- werk, je voelt de hartslag van het spel. Je speelt mee, beeldt je in hoe jij zou reageren, ageren, bedenken, schoppen, passen, koppen, afschermen, beschermen, positie kiezen. Voor de ballenjongen was ik een oude man met de vreemde gewoonte om, de rug wat gebogen, notities te maken. Soms gluurde hij opzij, wierp zijn glansogen-blik naar het bekrabbelde papiertje. Wanneer de bal ver weg was, verlegden we de concen tratie en spraken we in korte zinnen over een voorgaande spel situatie: was die goed of slecht uitgevoerd, wat waren de opties geweest, waarom deed die ene speler wat hij deed? Wanneer er vóór ons iets bijzonders werd geschapen, was de oogopslag van wederzijdse bevestiging voldoende. Synchroon waren we boos wanneer onze ploeg een kans miste. Of wanneer de voorzet geen maatgevoel bezat. En juichen konden we ook, bij een winnende goal uit ons dak gaan. Een oude man en een jonge ballenjongen met glansogen van geluk omdat zijn clup- pie had gescoord. Na de gewonnen wedstrijd namen we met een vlaag van vanzelfsprekendheid de zege op onze eigen wijze in ontvangst door middel van een high-five die wat betreft de ener gie meer bij hem dan bij mij paste. Maar zo mooi was het om het plezier van het jongetje, dat ballenjongen van dienst achter het doel was, te delen. Dat Nouri, Abdelhak, Appie, extreem talentvol was, een voetballer met de meest puur denkbare begaafdheid, wist ik na een tijdje wel. Van horen zeggen en van zien. Maar tijdens dat bankzitten, hij ballenjongend, ik aantekenend, telde dat niet. We genoten van het zich herhalende maar nooit kopiërende wonder van voetbal. Nu niet meer. i*Tipi^iRn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 12