Baa.'tt Metamorfose en trots Voorafgaand aan de finale van de ABN AMRO Future Cup hebben ABN AMRO en Ajax op sportpark de Toekomst de samenwerking met twee seizoenen verlengd. ABN AMRO blijft tot medio 2020 als Partner van de Toekomst aan Ajax verbonden. Op 19 maart vierden wij de 117e verjaardag op de Toekomst en keken wij samen naar de uitwedstrijd van ons eerste elftal bij Excelsior. Het was jammer dat het prachtige resultaat tegen Kopenhagen, waarmee Ajax voor het eerst sinds 2003 weer de kwartfinale van EC-toernooi bereikte, geen vervolg kreeg in de competitie. In mijn column verweet ik de selectie een gebrek aan 'mentale hardheid' vanwege de onnodig gemorste punten. We zijn nu ruim twee maanden verder, en wat een verschil in beleving heeft zich in die periode van ons meester gemaakt. Eerst werd begin april Feyenoord in de Arena bij de keel gegre pen, en daarna werden op het Europese podium ook Schalke '04 en Olympique Lyon aan de zegekar gebonden. Wij kunnen con cluderen dat Peter Bosz erin geslaagd is zijn team een belangrijke stap vooruit te laten maken in zijn missie om Ajax aanvallend, attractief en gedurfd - met andere woorden 'des Ajax' - te laten spelen. Het resultaat van deze metamorfose is dat naast een volledig verdiende plek in de finale van de Europa League, de prestaties in binnen- en buitenland veel respect hebben afgedwongen. Iets waar wij trots op mogen zijn. Daarnaast is het een bewijs dat het wel degelijk mogelijk is in de geest van 'Hollandsche School' met een jong elftal attractief én effectief voetbal te spelen. Een speelwijze die bij onze club hoort, en die door zovelen als ouderwets en niet meer van deze tijd is bestempeld. Peter Bosz en zijn staf verdienen hiervoor alle credits, omdat zij vanaf het begin van dit seizoen stap voor stap hebben gebouwd aan de speelwijze, die tot aansprekende resultaten heeft geleid. Kijkend naar het nu voorbije seizoen constateren wij dat de titel op een punt na is gemist en Feyenoord, na een periode van 18 jaar, weer kampioen werd. Een titel waarmee ik ze namens onze club feliciteer. Op 24 mei had onze club opnieuw historie kunnen schrijven maar u kent het resultaat van Stockholm: Manchester United en niet Ajax pakte de titel. Het resultaat laat de trots onaangetast waarbij ik wens aan te tekenen dat wij ons zouden schamen wanneer wij op de wijze van Manchester United hadden gespeeld. Ook is een compliment op zijn plaats aan de duizenden supporters die Ajax in Stockholm en Amsterdam op voortreffelijke wijze ondersteunden. Al met al hebben wij prachtige momenten in de Arena beleefd en is Ajax opnieuw internationaal op de landkaart gezet, op basis van een eigen speelwijze en visie op voetbal. Hennie Henrichs, voorzitter moesten alle voetballers het weekbericht krijgen waarin hun wedstrijden stonden. Dat werd op maandag gemaakt, zodat het op dinsdag bij de spelertjes in de bus kon liggen. Dat werd eerst op een sheet getypt en dan moest het gestencild worden dus had je alle ellende van inkt- klodders, te veel inkt of te weinig inkt. Gelukkig hadden we wel een adresseermachine toentertijd, anders was het helemaal niet te doen, haha.' Hoe groot was de overgang naar de Arena? 'Wij knapten er toentertijd bij De Meer echt uit. Er waren inmiddels veel meer collega's op kantoor. Het was echt vechten voor een vierkante meter om een bureau neer te zetten. Het ging sowieso niet meer, ook niet voor de fans. Het was wel wen nen, ook qua wedstrijdbeleving. In De Meer zat je vanuit je kan toor zowat aan de zijlijn. De spe lers kwamen vaak ook gewoon even langs. Was er wat, dan lie pen ze binnen. Kan ik een extra kaartje voor het spelershome krijgen? Klopt die premie wel? Dat persoonlijke contact, is weg. Dat is wel jammer. Maar de Arena vind ik prima.' Wanneer ben je je gaan bezighou den met de salarisadministratie? 'Dat was al in De Meer, waar ik eigenlijk de steeds groter wor dende boekhouding ben ingerold. Anderen gingen meer richting kaartverkoop. Op een gegeven moment werd de boekhouding dermate groot, dat er een split sing kwam tussen cijfers, pure boekhouding enerzijds en salaris administratie anderzijds. Toen heb ik voor de salariskant geko zen.' Van buitenaf wordt soms gezegd dat Ajax een koude club is. Hoe ervaar jij dat? 'Het is van een vereniging tot een strak georganiseerd bedrijf geworden. Dus daar is wel dege lijk een kentering in gekomen. De overgang naar de Arena en de daaropvolgende groei heeft het verzakelijkt. Dat moest ook wel hoor. Dat is inherent aan groei, dan komen er meer regels. Wat voor de een geldt, moet voor de ander ook gelden.' Hoe vind je dat het nu gaat met de vereniging? 'De huidige bestuursraad doet er alles aan om die levend te hou den. Dat is echt een heel grote uitdaging met zo'n groeiend bedrijf. Ik denk dat ze dat heel goed doen.' Je bent nu 62. Ben je betrokken bij je opvolging? 'Daar wordt zeker over nage dacht. De komende jaren ga ik langzaam maar zeker afbouwen terwijl ik mijn opvolger ga bege leiden. Mijn streven, en dat van Ajax, is om er over drie jaar een punt achter te zetten.' Wat was voor jou in die afgelopen 40 jaar een absoluut hoogtepunt? 'De Champions League-finale in Wenen. Toentertijd ging alles en iedereen gewoon mee. De club stond op het standpunt dat iedere medewerker, van hoog tot laag, professioneel of vrijwilliger, mee moest naar dit hoogtepunt. Een door iedereen zeer gewaardeerde beslissing. Na de wedstrijd moesten we wel vrij snel weer terug, nog dezelfde nacht gingen we weer naar Amsterdam. Maar wel polonaise in het vliegtuig, haha.' Jan-Matthijs Harderwijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 3