Mag ik u iets vragen? DAVID Erfgoed 16 Domweg gelukkig zijn Het bereiken van de finale van de UEFA Europa League maakte een ongekend enthousiasme los onder de supporters. Iedereen wilde erbij zijn in Stockholm en zij die er waren ondersteunden Ajax op voortreffelijke wijze. Het Amsterdamse Museumplein ontving de thuisblijvers. Het Ajax Erfgoed heeft, naast het verwerven en conserveren van Ajax gerelateerd erfgoed, ook een informerende functie. Intern en extern komen er dagelijks vragen binnen van medewerkers, vereni gingsleden, fans uit binnen- en bui tenland, en zo af en toe vragen van andere (grote) voetbalclubs. Een groot deel daarvan komt van verzamelaars. Zij willen graag meer weten over de waarde van hun laatste aankoop of willen meer weten over het historische verhaal achter hun nieuwe aan winst. Een mooi voorbeeld is een mysterieuze Le Coq Sportif broek. Via het welbekende erfgoed@ajax.nl e-mailadres kwam er een vraag binnen over een blauwe Le Coq Sportif broek die speciaal ontworpen zou zijn voor wijlen Johan Cruijff. De verzamelaar vermoedde dat de broek ook gedragen zou zijn door Johan Cruijff en wilde er graag meer over weten. Na het doen van enige research moesten wij deze verzamelaar helaas teleur stellen. Door het vergelijken van foto-materiaal konden we vast stellen dat de broek niet tijdens een wedstrijd door Johan Cruijff gedragen was. Een andere bijzondere vraag kwam uit Almelo, van de voetbal club Heracles. Zoals Ajax begrijpt ook Heracles hoe belangrijk de clubhistorie is. Vandaar dat men druk bezig is een nieuw museum uit de grond te stampen. Zoals de echte kenners allicht weten, werd Heracles twee maal lands kampioen, respectievelijk in sei- v. tt y zoen 1926/1927 en seizoen 1940/1941. In die tijd bestond de grote tinnen schaal nog niet maar werden er kleine gouden medail les aan de kampioenen uitgereikt. Welnu, de vraag uit Almelo was of de club een replica van één van de door Ajax gewonnen landskampioenschapsmedailles mocht laten vervaardigen, want de eigen medailles uit 1927 en 1941 bleken zoekgeraakt. In de trant van nieuwe samenwerkingen mag de club uit Almelo uiteraard een replica maken van de door Ajax gewonnen medaille. Naast bovenstaand curieus geval komen er regelmatig vragen binnen over de (oudste) statistie ken, vanen en foto's van Ajax, waarbij het Ajax Erfgoed een beroep mag doen op (Ajax) histo ricus Evert Vermeer, (chef wed strijdvaan) Jack Spijkerman en het (fotografische) geheugen van Max Flam en Carel Berenschot. Houd ook uw ogen en oren open want zonder vrijwilligers kan het Ajax Erfgoed niet scoren! Rianne van de Wetering en Lotte Oudejans Titels, prijzen, bokalen en oorkondes, ze zijn prachtig maar ze hoe ven niet altijd de bevestiging van geluk te zijn. Je kunt ook domweg gelukkig zijn met een sfeer, een mentale staat van zijn. Noem het optimaal welzijn. Op het moment van schrijven heb ik geen weet van welke seizoen- prijs Ajax al dan niet in de wacht sleept. Voor het chronologisch besef duid ik de tijd als 'een dag na Ajax - Go Ahead Eagles'. Nu nog is er ruimte voor prijsdromen, maar dieper dan de vervulling van welke droom ook, zit in mij dat domweg gelukkig zijn. Dat gevoel welt op uit iets dat kenmerkend is voor ons Ajacieden: de drang naar schoonheid en plezier. Dat vanuit die schoonheid en dat ple zier met enige regelmaat zilverwerk van diverse orden van groot heid wordt behaald, is evident, sla maar een blik op onze erelijst. De volgorde is ook in orde. Het plezier en de schoonheid waren dit seizoen onlosmakelijk aan het voetbal van het elftal verbonden. Wat een weelde! Wat in de eerste helft van het voetbaljaar soms nog wat onder de vruchtbare aarde verscholen lag, bloeide in deel twee in volle glorie op. Jonge bloemen tussen het frisse gras. Durf gekoppeld aan ambachtelijke kunde, speelse moed verenigd met het besef van het hoe en waarom. De geleide vrijheid van denken en doen die zorgt voor een natuur lijk effect van opofferingsgezindheid, de overgave om iedere wed strijd weer naar vol vermogen te voetballen, werkte aanstekelijk. Zoveel Ajacieden om mij heen zag ik meer dan glimlachen: ik zag de gelukkige twinkeling in hun ogen. Daarin herkende ik mijzelf, het had niets te maken met de stand op het scorebord, maar alles met het domweg gelukkig zijn. Tijdens de rust van wedstrijden sta ik zelden op om binnen iets te gaan drinken. Liever houd ik contact met het veld en kijk ik naar de wisselspelers die dan vaak een balletje trappen. Doorheen hun kloppende ambitie om deelgenoot te zijn van de wedstrijd, is ook bij die jongens het plezier merkbaar. Er wordt gespeeld, meer dan eens zie je een lach op hun gezichten, wanneer een truc lukt of wanneer in hun rustspel winst behaald werd. Ook dat weerspiegelt de geest van het team. Een geest die iets tastbaars op kan leveren, misschien ook niet. Nogmaals: dat weet ik nu nog niet. Maar dat geluksgevoel is onmiskenbaar, is van een hogere Ajax-orde en zin dert door de club.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 16