fcwjff vloeren Op 10 februari jongstleden overleed op 73-jarige leeftijd Piet Keizer, één van de grootste Ajax-voetballers ooit. Als eerbetoon aan Keizer plaatst Ajax Clubnieuws over vier hartpagina's met foto's en tekst herinneringen aan de legendarische linksbuiten. Paradijselijk Het kwam wel eens voor dat van alle goede bedoelingen en van de wederzijdse liefde niets terecht kwam. Dan zag het er onhandig uit. Een 'jammer' ontsnapte dan aan de ballenziel. De heerlijkheid werd uitgesteld. Waren de her- senimpulsen te snel geweest voor het gereedschap? Vanaf de tribunes klonk dof gebrom. De verwachtingen waren zo hoog, dat de teleurstelling zwaarder woog. De kans op een zeldzaam heid was voorbij, men wist niet of die weerom kwam. Daar, in dat linkerparadijs, stond Piet Keizer. Het was zijn voet waarnaar de bal verlangde. Het waren zijn hersenen die het gereedschap bedienden en meet kunde en artisticiteit ineen lieten vloeien. Het was zijn voet die schaarde en het was zijn lichaam dat zorgde voor de razende wis- Rollend verstilde de bal aan de linkerkant van het veld. Het gekrioel dat hij verlaten had, suisde elders nog wat na maar hier was het kalm, sereen. Hele maal na de ontvangst door de voetbalschoenvoet daalde ver ademing over de bal, een verade ming die verwachting en hoop inhield. Heerlijk, hier op links, vei lig in bewaring bij de voet die de hobbels in het gras glad leken te strijken, die voet die voor oplos singen en heerlijke bestemming zou zorgen. Vanuit deze kant van het veld dat paradijs was. Land van melk en honing, land waar geniale meetkunde en zwierige artisticiteit samenvloeiden. plompverloren, hier op links. Uit glijdend over een bananenschil die er niet lag, tuimelend over een hekje dat er niet stond. Daar, aan de paradijselijke linkerkant, kon gebeuren wat niet kon gebeuren. De bal wist maar net een schaterlach te onderdruk ken, wanneer hij de voet uit het niets flitsend langs zich heen zag scharen. De lichaamsschaduw viel over hem... weg... en weer terug, de wereld raakte in een stroom versnelling. Voortreffelijke aan raking, iets van onderen, ter linkerzijde, een aai, een veeg, een liefkozing... en daar vloog hij voort in voorzet. Het kunstwerk gesmeed, klaar voor gebruik. Iedere keer wanneer de bal daar links-voorin bij de voet belandde, liet hij de spanning varen, zich vleiend in het besef dat goed gedaan zou worden. Want als geen ander wist deze linkervoet hem te raken. Het ballenhart gloeide aan wanneer de juiste vierkante centimeter van zijn leren vacht werd aangewreven. Dan hielp de bal de draaiing van effect volledig tot zijn recht te komen; hij wist waarheen de tocht ging, wist dat hij deel uit maakte van een meesterwerk. En de bal lachte wanneer hij tegenstanders om zag vallen als onhandig gebouwde obstakels, links seling van licht en schaduw, zeldzame schering en inslag. Vanaf de tribune zong zijn naam op de wijs van een hitje uit die jaren van Anneke Grönloch: 'Aaajax-één sal sé-ge-vieruh, Pietje Keizer, Pietje Kei-heizer'. Wij zagen wat er gebeurde, wij genoten van wat er gebeurde daar in dat linkerparadijs, maar wat er achter zat, hoe het tot stand kwam, daar hadden we Piet Keizer in kenmerkende stijl in de wedstrijd Ajax - Olympique Marseille, 1971.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 8