Ajax 100 jaar op het hoogste niveau WIE IS WIE? Historie Rf'paracacu^ssistpiiti, In de winterstop heeft een aantal spelers het eerste van Ajax verlaten om elders aan een nieuw avontuur te beginnen. Wij wensen Nemanja Gudelj, Riechedly Bazoer, Anwar El Ghazi, Mitchell Dijks en Tim Krul veel succes bij hun nieuwe club. Merkwaardig hoe in deze tijd van lijstjes en cijfertjes nog niemand over één uniek record is begon nen, dus doe ik dat zelf maar. Volgens veel statistici is er vóór 1954 in Nederland niet gevoet bald, maar terzake, voor het sei zoen voorbij is: we zitten met Ajax in het honderdste achter eenvolgende seizoen op het hoogste niveau: na de eerste klasse, de Hoofdklasse nu de Eredivisie. Daarmee is Ajax de eerste club die het zo lang heeft uitgehouden. Dat mag best even gememoreerd worden. MVV was sinds 1913 eersteklasser, maar de degradatie van 1976 bedierf die mooie serie. Voor Ajax was het trouwens nog een hele toer de eerste klasse te bereiken: na drie kampioenschap pen in de tweede klasse zonder promotie, was het laatste met dusdanige overmacht (zelfs de nieuwe landskampioen Go Ahead werd in een tweestrijd verslagen) dat de NVB weinig anders kon doen dan Ajax 'bij keuze' te promoveren. Met twaalf andere tweedeklassers, die een eerste klasse B mochten vormen. Sma lend spraken de gearriveerde topclubs dan ook van een 'marga- rine eerste klasse' - zij waren ongetwijfeld zelf de roomboter - en na enig gepruttel dat het kam pioenschap zo weinig voorstelde, werd Ajax alsnog in de Eerste Klasse A ingedeeld, temidden van alle grote namen: Quick, HVV, Sparta, DFC, HBS. Namen waar van alleen Sparta nog bovenin verblijft. Maar ook Ajax zal niet vermoed hebben dat het een eeuw later nog steeds op het hoogste platform zou acteren. Zeker niet toen het al over de eerste bananenschil uitgleed: de openingswedstrijd tegen het def tige HVV ging met 2-1 verloren. Daarna herpakte de debutant zich op indrukwekkende wijze, om op 31 maart 1918 tegen Sparta het kampioenschap te grijpen, en op 9 juni ook nog eens de landstitel. Daarmee (kampioen als debutant) was een knap kunstje neergezet: pas in 1964 zou DWS de tweede zijn, en tot vandaag de laatste. De ware scherpslijper zal moge lijk opmerken dat we pas het 99e seizoen spelen - in het seizoen 1944-45 was Ajax eersteklasser, maar werd om evidente redenen niet gevoetbald. Maar dan viert u het gewoon alsnog als het nieuwe seizoen begint! Evert Vermeer Naam: Rianne van de Wetering Functie: coördinator erfgoed Werkzaam sinds: medio 2014 Hoe lang ben je al bij Ajax werkzaam? 'Ik liep sinds begin 2014 stage bij Ajax. Dit duurde 4,5 maand, daarna ben ik in dienst getreden en sinds 1 december 2016 heb ik de functie Coördinator Erfgoed van Carel Berenschot overgenomen (Carel is met pensioen gegaan red.).' Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen? 'Ajax-fan ben ik altijd al geweest. Voor mijn opleiding aan de Reinwardt Academie was ik op zoek naar een stage. Via Culturele vacatures kwam ik erachter dat Ajax op zoek was naar een Coördinator Erfgoed. Toen heb ik ze brutaal gemaild dat ze ook wel een stagiaire nodig zouden hebben. Het duurde lang voordat ik antwoord kreeg, maar uitein delijk mocht ik toch langskomen.' Wat zijn jouw werkzaamheden als Coördinator Erfgoed? 'Een van de grote projecten is "Vele Ajacieden", het digitaliseren van het foto archief van Ajax. We zijn bezig om dit om te zetten naar Mediafi- ler, zodat Ajax media en externe media gebruik kunnen maken van de foto's. Ook zijn we bezig om het archief van huisfotograaf Louis van de Vuurst te digitaliseren. Daarnaast houd ik mij bezig met het fysieke erfgoed, zoals de bekers, prijzen en vaantjes die te vinden zijn in onder andere de Gallery of Fame. Tijdens wed strijddagen kleden we de Koninklijke Loge aan met attributen die te maken hebben met de desbetreffende tegenstander' Waarom is Erfgoed zo belangrijk voor Ajax? 'Het is belangrijk om te leren van het verleden. Ajax heeft zo'n rijke historie, dat moet behouden blijven voor toekomstige Ajacieden. Ajax is ook de grootste club van Nederland en moet daarom ook het voortouw nemen in het behouden van de clubgeschiedenis.' Wat is jouw favoriete Ajax-moment? 'Ik kom zelf niet uit Amsterdam, maar uit Elburg. In de zomer van 1999 kwam Ajax langs voor een oefenwedstrijd. Dat was een grote happening in de stad. Ajax won ook met 15-1 en de maker van het enige tegendoelpunt werd een cultheld in Elburg. Dat heeft wel indruk op me gemaakt, omdat je de spelers alleen van televisie kende en nu ook van dichtbij zag.' Yuri van Eijden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 4