Baa.'tt spelen' Afscheid van grote Ajacieden Op gepaste wijze betoonde Ajax en het in de ArenA aanwezige publiek eer aan de recentelijk overleden Ajacieden. Op zondag 29 februari werden Ger van Mourik en Wim Anderiesen jr. herdacht, op zondag 11 februari was er een minuut stilte voor de ons ontvallen Piet Keizer. Na de winterstop zijn alle elftallen weer aan de tweede helft van de competitie begonnen, en was er op zaterdag 4 februari een prachtig clubmoment. Wij namen afscheid van Tijn Middendorp als hoofdredacteur van het Ajax Clubnieuws. Tijn was bijna 50 jaar aan de redactie verbon den. In aanwezigheid van zijn familie, (oud)-redactieleden en andere Ajacieden werd zijn onbaatzuchtige inzet en liefde voor Ajax geme moreerd en werd Tijn benoemd tot Erelid van Ajax, een erkenning die hij dubbel en dwars heeft verdiend, een prachtig en emotioneel moment. En dan twee weken later is het 11 februari, en bereikt ons op de vroege ochtend het droevige bericht dat Piet Keizer is overleden. Naast de schok, verzuchtte menig Ajacied: het houdt niet op... Dit, omdat in een periode van een jaar al vele oud-voetballers en clubiconen, sommigen plotseling en anderen na een ziekbed, ons zijn ontvallen. Kijkend naar onze oud-voetballers, hebben wij in een jaar tijd af scheid moeten nemen van Wim Bleijenberg, Gert Bals, op 24 maart 2016 ons grootste clubicoon Johan Cruijff, en Ton Pronk. En nu in 2017, een korte periode na Ger van Mourik,Wim Anderiesen jr. en Cor van der Hoeven (de tot dan oudste nog in leven zijnde speler van Ajax 1), is op 10 februari ook Piet Keizer ons ontvallen. Piet speelde van 1960-1974 in het eerste van Ajax 490 wedstrijden, en, gelijk Ger van Mourik, was Ajax de enige club waar hij voor heeft gespeeld. Als speler was hij de ultieme stilist; naast winnen moest voetbal ook mooi zijn. Denkend aan alle hoogtepunten die Piet met Ajax heeft meegemaakt, staat een actie in de wedstrijd op Wembley tegen Panathinaikos in juni 1971, mij in het geheugen gegrift. Het is de 5e minuut, Piet aan de bal, een voor de back onnavolgbare, maar voor Piet karakteristieke schijnbeweging, de voorzet en Dick van Dijk die de 1-0 binnenkopt... wat een schoonheid. Het betekende voor Ajax de start van de gouden periode van de jaren 70. Naast kampioenschappen, Europacups, Wereldbekers en Supercups, bracht het Ajax wereldwijd respect, status, en met onze speelstijl een geheel eigen identiteit. Piet is hier de gehele periode een van de drijvende krachten achter geweest. Op zondag 12 februari werd er in de ArenA afscheid van Piet geno men, in stijl zoals dat bij Ajax hoort, omdat wij respect moeten heb ben voor het verleden en eenieder die de club groot heeft gemaakt. Beste Piet, dank voor alles wat je voor ons hebt betekend, en jij blijft altijd in onze herinnering als de legendarische nummer 11 van Ajax. Hennie Henrichs, voorzitter Zien we daar jouw hand in terug? 'Of dat specifiek mijn hand is, weet ik niet. Het is duidelijk wat we willen met zijn allen. Elke week weer. We spelen aanvallend met mooi combinatiespel. Vaak naar de juiste posities toe, zoals ik dat noem. In de as van het veld kunnen wij de bal heel goed vrijspelen. Dat is een belangrijke voorwaarde voor onze speelstijl, met buitenspelers en met backs die overlappen. Anders kom je daar namelijk niet aan toe. Ik denk dat dat kenmerkend is voor hoe Jong Ajax op dit moment speelt.' Wat is jouw manier van werken? 'Vooraf hebben we een aantal afspraken gemaakt. Ons belang rijkste uitgangspunt is: fanatiek trainen, fanatiek spelen. Altijd je maximum opzoeken. Dat gaat goed. Alle jongens hebben een uitstekende mentaliteit. Het is heerlijk om met hen te werken. Daarbij is het prettig als je team ook goed speelt. En dat doen we.' 'Flexibel zijn. Je zit tussen de Al en het eerste elftal in. Er komen soms jongens van onderaf door of van bovenaf terug. En dan heb je ook nog je eigen groep. Dat allemaal bij elkaar maakt het ongelofelijk interessant, maar soms niet al te gemakkelijk.' Wat was jouw beeld vooraf van Ajax'jeugdopleiding? 'Ik was vooral heel erg nieuws gierig. Naar de manier van trainen, wat er allemaal gedaan wordt, hoe ik daar in zou passen. Het is moeilijk om daar als bui tenstaander een beeld bij te krij gen. Uiteraard heb ik me laten informeren en ben ik zelf gaan rondkijken. Dan zie je dat er een heleboel mensen bezig zijn om die jongens klaar te stomen. Nu ik hier een tijdje rondloop, zie ik dat alles gebaseerd is op het beter maken van spelers. In alle facetten die je bij voetbal nodig hebt. Dus niet alleen op voetbal- gebied, maar ook op fysiek gebied en mentaal gebied.' De tweede plek is daar het bewijs van? 'Het is leuk om hoog op de rang lijst te staan, want dat geeft ieder een nog meer energie. Het belangrijkste is echter dat er jon gens bij het eerste aansluiten - en de manier waarop dat gebeurt. Hoe gaan ze ermee om? Kunnen ze mee? Wat dat betreft is het goed om te zien dat de jongens het heel goed doen.' Wat is de belangrijkste eigenschap die een trainer van Jong Ajax moet hebben? Je hebt nog een contract tot midden 2018; waar liggen jouw ambities in de toekomst? 'Dat is nu niet te zeggen. Ik heb het ontzettend naar mijn zin hier. Ik wil gewoon elke dag lek ker werken en het beste uit mijn spelers halen. Elke dag een goede training neerzetten en elke week een goede wedstrijd spelen. Dat is de intentie. Fanatiek trainen, fanatiek spelen. Zo snel mogelijk die jongens op een hoger niveau krijgen. Dat is een geweldige uit daging.' Jan-Matthijs Harderwijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 3