DAVID Erfgoed Piet van Os Stilte 16 Op 19 januari overleed voormalig eerste elftalspeler Ger van Mourik. Hij speelde meer dan driehonderd wedstrijden voor Ajax. Acht dagen later overleed ook Wim Anderiesen jr, generatiegenoot van Van Mourik en 159 keer eerste elftalspeler. Uit eerbetoon voetbalde Ajax met rouwbanden. Op maandagochtend 23 januari 2017 kwam er op de Erfgoedafdeling een telefoontje binnen van mevrouw Van Os. Zij vertelde dat zij, tijdens het opruimen van haar huis, een aantal objecten van haar vader had gevonden. Haar vader, Piet van Os, bleek een Ajacied van het eer ste uur. Na enig zoeken in de Erfgoed-archieven troffen we links en rechts de nodige gegevens over Piet van Os aan. Zo speelde hij in het seizoen 1902-1903 als verdediger in een elftal met andere mannen van het eerste uur, zoals Hermann Stallmann, Roelof Dijkstra, George Graf, Willem Lamp, Chris Holst, Henk Alofs, Gerard Ziegeler, Piet van den Broecke, WG. van Dam en Louis Seijlhou- wer. Maar Piet van Os was niet alleen speler. Hij bekleedde ook een bestuurs-functie als tweede secretaris. Daarnaast zat hij in de jeugd-commissie en was hij leider van een Ajax jeugdelftal. We kun nen dus gerust stellen dat hij een toegewijd 'verenigingsdier' was, dat zo nu en dan zelfs bijdragen leverde aan het Ajax Clubnieuws. In het clubnieuws van juni 1940 staat een artikel van zijn hand over het Ajax Diploma. Het is onnodig te zeggen dat wij bijzonder geïnteresseerd waren geraakt door (het telefoontje van) mevrouw Van Os en reeds diezelfde maandagmiddag waren wij bij haar te gast. Het is altijd leuk en interessant om de verschillende Ajax-verhalen en herinneringen te horen van personen die 'de oude tijden' nog hebben meegemaakt. Zo sprak mevrouw Van Os over de zoge naamde parkeerproblemen als Ajax thuis in de Meer speelde. 'Soms liepen we uren te zoeken naar de auto'. Ook bekeken wij de objecten. Het ging om een set originele foto's van onder meer Ajax Jeugd- teams uit 1933, documenten gere lateerd aan verschillende jubilea, een tweetal oorspronkelijke brieven en een originele Ajax- vaan van het 50 jaar-jubileum. Het was 'mevrouw Van Os' uit drukkelijke wens om deze objec ten aan Ajax te schenken en zo keerden wij opgetogen terug naar het Erfgoedkantoor, met opnieuw een aanvulling op de clubgeschie denis van Ajax. Bij dezen willen wij mevrouw van Os nogmaals hartelijk danken voor deze schenking. Rianne van de Wetering Een grote organisatie, zoals Ajax dat in voetballand is, is gebonden aan het nemen van beslissingen, groot en klein. Dat is minder makkelijk dan menigeen denkt. Diverse overwegingen dienen in ogenschouw genomen te worden en dat is niet eens allemaal afhankelijk, laat staan 'de schuld' van een beursgang. Er wordt ver gaderd, er wordt gewikt en gewogen, belangen worden in acht genomen. Onmogelijk is het iedereen naar de zin te maken, tege moet te komen aan de vele wensen die naar voren komen vanuit de diversiteit van een bedrijf, dat ook voetbalclub is en dus meer dan een gemiddelde organisatie 'last' heeft van de onnavolgbare noemer 'emotie'. Alle begrip voor de complexiteit, begrip ook voor de kogel die soms door de kerk moet. Het hierboven getoonde begrip, geboren vanuit een poging tot inleving, is met opzet wat breed uitgemeten. Maar wanneer u mij vraagt: 'deed het pijn dat het overlijden van volbloed clubmannen als Ger van Mourik en Wim Anderiesen jr niet werd bedacht met een minuut stilte in het stadion?', dan kan ik niet anders dan ant woorden 'ja, het deed pijn'. Het is slechts een persoonlijke beschouwing, gebouwd op de behoefte om eer te doen aan Ajacieden die meer dan alleen voet ballers - ooit - van Ajax waren. Op de geëigende dag, de wed strijddag Ajax - ADO Den Haag, voetbalden de jongens van nu met rouwbanden. Voorafgaande aan de wedstrijd toonden de sta- dionschermen de beeltenissen van beide mannen die ons ontvie len. Er was voor een andere vorm van eerbetoon dan de stilte minuut gekozen. Daarover is overlegd, gediscussieerd en besloten. Naar eer en geweten. Nogmaals, ik weet het, het valt niet mee. Er zal, begreep ik, gezocht worden naar een parameter: wanneer wel, wanneer niet dat ultieme, door de massa gehonoreerde moment van zinvolle eerbetrachting, in stilte beleefd. Leeftijd speelt wat mij betreft geen rol. Kerels die, zo anders dan de voetballers van nu, ook na hun loopbaan hun club zwaar trouw bleven, deel uit maak ten van een generatie waarin die term 'trouw' werkelijk betekenis had, verdienen de ultieme eer. Mannen die deel uitmaakten van een, door hun beleving van clubgevoel, unieke generatie spelers. Dat vindt deze columnist die niet meer wenst te zijn dan dat. Door stil te staan wordt de kracht van de club (bedrijf én vereni ging) onderstreept. Er wordt blijvende waarde aan ontleent. Ik neem hier de ruimte voor mijn minuut stilte:

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 16