Ik ben een trotse leider Een 'Lambikje' Donderdag 24 november werd de laatste Europese thuiswedstrijd van 2016 gespeeld. In een sterk gewijzigde formatie werd Panathinaikos met 2-0 verslagen. Hiermee werd Ajax groepswinnaar. Naast de amateurelftallen, de Ajax Vrouwen en de jeugdopleiding, kent de ver eniging Ajax de 'Klassieke Veteranen'. Op dinsdagavond één keer in de twee weken spelen de Klassieke Vetera nen in de hal. Dat gebeurt onder leiding van oud-speler Henk Medik. Reden om Henk een wedstrijd te volgen én hem te vragen naar het feno meen 'Klassieke Veteranen'. 'Na het overlijden na een ern stige ziekte van oud speler Gerrie Kleton, in 2006, werd ik opgebeld door Pim van Dord. Die vertelde dat Gerrie had aan gegeven dat het na zijn begrafenis vooral gezellig moest zijn. Gezel ligheid was het motief voor de oprichting van de Klassieke Veteranen.' 'Vanaf dat moment voetballen oud-spelers van Ajax regelmatig tegen verschillende tegenstan ders, aanvankelijk op het kunst gras, tegenwoordig in de hal. Het is een mix van oud en jong en plezier staat voorop. Sjaak Swart, Leo van Veen, Aron Winter, Kiki Musampa, Angelos Charisteas, Yannis Anastasiou, George Oguraru, Arno Splinter, Dennis Gentenaar, René Stefels, Dave Vos, PatrickVoornhout, Maikel Schats, Henk Schulz en Danny de Jong horen tot de huidige "selec tie". Soms doen ook Sunnery James en Ali B. mee. Tegenstan ders komen uit het hele land en bieden zichzelf aan. Wij zijn toe gankelijk en iedere week is er veel volk, mooi!' 'Hoog tempo, mooi voetbal, res pect, sportiviteit en gezelligheid staan centraal en traditioneel wordt de avond mét de tegen stander afgesloten met een gezel lig hapje en een drankje.' Twee keer per jaar spelen de Klassieke Veteranen voor een goed doel, aldus Edammer Medik, die bij Ajax in zowel de A-junioren als in het tweede elftal (nu Jong Ajax) uitkwam en daarna voor onder meer NEC uitkwam. 'Ik ben trots leider te mogen zijn van dit afwisselende team. Spelers bellen mij op of ze alsjeblieft mogen meespelen. Sinds dit jaar horen wij officieel bij de vereni ging Ajax. Na een gesprek met de bestuursraad hebben we nu ons eigen budget waarmee we teambuildingsactiviteiten kunnen organiseren.' Tamara Schellekens Ik herinner me een Suske Wiske-album waarin de sympathieke blaaskaak Lambik in een sportschool belandt. Hij ziet een enorme halter met twee loodzware gewichten en denkt: die zal ik eens even boven mijn hoofd tillen. Hij krijgt er natuurlijk geen beweging in, waarna hij zich stort op een wat kleinere halter met kleinere gewichten, maar ook dat gevaarte krijgt hij niet van de grond. Uiteindelijk belandt hij bij een weinig imposant haltertje met dunne schijfgewichtjes. Lambik rukt, slaat de halter voor zijn borst, stoot hem boven zijn hoofd en jubelt: 'Ik ben een geweldenaar! Ik ben een geweldenaar!' Suske en Wiske lachen besmuikt; Lambik voelt zich de koning te rijk. In zekere zin doet Ajax dit seizoen iets vergelijkbaars, maar dan in de Europa League, na jaren in de schijnwerpers van de Champions League, het podium waarop Ajax zichzelf het liefst ziet acteren. Dat Champions League-abonnement had ook vervelende kantjes: weinig punten, alle zeilen moeten bijzetten om voorlaatste te wor den. De groep overleven, lukte geen enkele keer. Het is de frustre rende, licht vernederende realiteit van het moderne voetbal, voor clubs uit kleinere landen. Vorig jaar liep het zelfs in de Europa League-groepsfase mis, maar dit jaar doet Ajax vol overgave een 'Lambikje'. Niveautje lager. Af en toe een Suske of Wiske die besmuikt gaat staan lachen, maar wél weer eens dat gevoel dat je als club soms even nodig hebt: het gevoel van een halter, rustend in de handpalmen, hoog boven het hoofd. Ikzelf had het in elk geval nodig: weer eens afgetekend sterker zijn dan de anderen in een Europese groep. De inkomsten uit Cham pions League-deelname kan Ajax best een jaartje missen. Winnen doet Ajax in andere valuta: in punten voor de UEFA-ranking, bij voorbeeld. Relatieve grootheid is weleens aangenaam, na jaren van absolute kleinte. Nu dan de knock-outfase. In de Champions League weet je daarin als Nederlandse club vrijwel zeker dat je nog één, hooguit twee rondjes mee mag doen tussen de grote jongens. In de Europa League kunnen we dromen. Legia? Kunnen we best hebben. Daarna verder. Elke onderwijsdeskundige zal het beamen: goede cijfers halen op de havo is beter voor een kind dan een nimmer aflatend, wanhopig gevecht voor een zes-min op het vwo. Nu is Ajax geen middelbare scholier maar een topsportbedrijf, maar daar staat tegenover dat Ajax misschien nog dit jaar terug naar het vwo mag. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 7