Een mooie tweede plaats Altijd Ajacied Jong Ajax Ajax beleefde Europese doorbraak in de mist Vlak voor de wedstrijd Ajax - PSV namen de fans afscheid van Mike van der Hoorn, die deze zomer de overstap naar het Britse Swansea City maakte.Van der Hoorn speelde 49 officiële duels waarin hij vier keer scoorde. uit Noord-Brabant met 2-1 ver slagen. De uitwedstrijd bij Jong FC Utrecht eindigde in 2-2.Ver- volgens werd er op de Toekomst tegen Telstar wel winnend afge sloten. Goals van El Ghazi en De Jong leverden 2-1 winst op. De twee daaropvolgende uitwedstrij den werden eveneens gewonnen. Eerst bij FC Dordrecht met 2-0 en daarna bij SC Cambuur Leeuwarden met 3-1. De voorlaatste wedstrijd van het jaar was de topper op de Toekomst tegen Jong PSV In een boeiend en goed duel werden de Eindhovenaren met 1-0 verslagen door een doelpunt van Kaj Sier huis. Helaas was dit resultaat net niet goed genoeg voor de tweede periodetitel. Die ging naar de laatste tegenstander van 2016, Helmond Sport. Ook dit team werd aan de zegekar gebonden. Het werd uiteindelijk 2-4. Vooraf gaand aan de wedstrijd kreeg Frenkie de Jong de Bronzen Stier voor beste talent van de tweede periode in de Jupiler League. Yuri van Eijden Het was op 7 december jl. exact vijftig jaar geleden dat Ajax de beroemde mistwed- strijd speelde tegen Liver pool. Het treffen met de kampioen van Engeland, van 7 december 1966 in het Olympisch Stadion, geldt als dé Europese doorbraak- wedstrijd van Ajax. Ajax TV maakte een documentaire over een van de meest memorabele Ajax-duels in de clubhistorie: 'Doorbraak in de mist.' Het zijn Ajacieden die aan de wieg stonden van Ajax' zegetocht door Europa en over de wereld; onder meer Johan Cruijff, Piet Keizer, Wim Suurbier en Sjaak Swart maakten de succesvolle opmars vanaf het eerste moment mee. Sterker nog: zij waren belangrijke schakels in de prachtploeg die Rinus Michels smeedde. Veel van de Ajax-iconen komen aan het woord in 'Doorbraak in de mist'. Zo blikken onder meer Keizer en Swart in de documentaire van Ajax TV terug op de Europese doorbraak in december 1966. Daarbij halen ook Bennie Muller, Frits Soetekouw, Ruud Suuren- donk en Klaas Nuninga herinneringen op aan die mythische en mistige decemberavond waarop Ajax de Engelse grootmacht met liefst 5-1 vernederde. Het bleek het voorportaal naar een onge kende succesperiode, die Ajax in 1971, 1972 én 1973 de Europa Cup voor landskampioenen opleverde. De mistwedstrijd wordt ook in een breder perspectief beschouwd; het duel was feitelijk een nieuwe stap in het proces dat trainer Michels vanaf zijn aantreden in januari 1965 had ingezet. De Amsterdammer maakte van Ajax een volwassen topclub. 'Michels zei: we gaan voor professionalisme. Keihard werken, geen gezeur en alles ervoor over hebben', vertelt Swart. 'Wil je mee? Of ga je niet mee? Zo niet; welterusten.' Daarbij voorziet ook voetbalhistoricus Matty Verkamman de docu van extra context. De iconische beelden vanuit het - door de mist vrijwel onzicht bare - Olympisch Stadion vormen vanzelfsprekend de hoofdmoot van de docu van Ajax' clubzender. Ook een halve eeuw na dato hebben de in wit gehulde Ajax-schimmen in de mist niets aan zeggingskracht ingeboet. Sterker: de latere successen hebben de televisiebeelden slechts indrukwekkender gemaakt. Hetzelfde geldt voor de vele foto's uit het rijke archief van Ajax Erfgoed. De documentaire 'Doorbraak in de mist' is binnenkort terug te kijken op het On Demand-kanaal van Ziggo. Ronald Jonges Jong Ajax besloot het kalender jaar 2016 met een mooie tweede plaats op de ranglijst. Het team van Marcel Keizer presteerde in de laatste maanden van het jaar uitstekend. De thuiswedstrijd tegen NAC Breda werd voor de verandering in de Amsterdam ArenA gespeeld. Door goals van El Ghazi en De Ligt werd de club

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2017 | | pagina 5