Nieuwe spelers Ajaxvader Zijn komst naar Ajax was al enige tijd bekend maar op woensdag 29 juni werd Peter Bosz als trainer van Ajax 1 aan de media gepresenteerd. De opvolger van Frank de Boer kreeg uit handen van directeur Edwin van der Sar het Ajax-shirt aangeboden. Snel daarna leidde Bosz de eerste trainingen. Ajax versterkte zich voor het nieuwe seizoen met een zestal spelers. Hakim Ziyech, Tim Krul, Bertrand Traoré, Heiko Westermann, Davinson Sanchez en Mateo Cassierra komen de selectie van Peter Bosz versterken. Ik heb geduld moeten betrachten, maar het is zover: zes jaar nadat ik voor het eerst vader werd, beginnen mijn kinderen - dochter Elin (6) maar toch vooral zoon Niek (4) - enige belangstelling te tonen voor het fenomeen Ajax. Hoera. Vanzelfsprekend heb ik meteen een Ajaxbroodtrommel plus Ajax- drinkbeker voor Niek aangeschaft bij een van de kramen naast de Arena. Mooie timing: hij zit in zijn eerste basisschoolweken. Over zijn eerste stadionbezoek twijfel ik nog. Ik schat in dat hij de Arena nog te groot, te griezelig en vooral te lawaaiig zou vinden. Ook vrees ik dat hij het na een kwartiertje welletjes vindt en zich daarna stierlijk gaat zitten vervelen. Dat overkomt zelfs zijn vader nogal vaak, dus ik bedoel maar. Misschien eerst maar eens een bezoekje aan De Toekomst, om er een beetje in te komen. Ik was acht toen ik voor het eerst naar De Meer mocht. Niek zal bij zijn 'debuut' jonger zijn. De magie van je allereerste keer! Het stadion. De drommen mensen, bewegend richting de poorten. De kakafonie van geluid in het trappenhuis. De opgang. Je eerste blik over die onmetelijke, groene weide. Die prachtige Ajaxshirts, zomaar in het echt. Het tribunerumoer. Het juichen. Kon ik het allemaal nog maar eens voor het eerst meemaken, vanuit het per spectief van een achtjarig ventje. Niek zal Ajacied worden in een periode die in sommige opzichten doet denken aan de periode waarin ik Ajacied werd. We schrijven de eerste helft van de jaren tachtig: een slechte tijd, zeker op inter nationaal niveau. Ajax telde niet mee. Jaar in jaar uit strandde de Europese campagne nog voor er überhaupt sprake was van een campagne: eerste, misschien tweede ronde. Ik wist niet beter. Het maakte mij in 1983 niet uit, zoals het Niek in 2016 niet zal uitmaken. Jonge kinderen zijn geen gloryhunters. Je wordt gewoon 'voor Ajax', zéker wanneer je vader je meeneemt naar het stadion en je overspoeld wordt door the real thing. Ik ben nog altijd blij dat ik in 1983 'instapte': ik ben me altijd blijven realiseren dat Europacupglorie niet 'normaal' is. 'Indoctrinatie!' grapte een goede vriend toen ik hem een foto liet zien van Nieks nieuwe broodtrommel plus drinkbeker. Yep, erkende ik. Het is indoctrinatie. Het joch kan geen Feyenoorder, PSV'er of Bar?asupporter worden; hij heeft helemaal geen keus, zoals ik in 1983 geen keus had. Je bent Ajaxvader en je geeft de fakkel door. Ik geloof dat het al gebeurd is. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 7