VAN DE VOORZITTER Afscheid van Frank de Boer Er was steun meegekomen uit Amsterdam om de jongens het niet alleen te laten opknappen. Abdelhak Nouri had al vakantie maar belde de trainer of hij de ploeg kon steunen. Zijn vrije trap, op advies van de trainer, zeilde het doel van PSV in, genoeg voor de landstitel. Het geheel was te zakelijk gewor den? 'Iedereen was hier voor zichzelf, maar niet voor de club. Dat is nu beter. Daarnaast werd er veel meer vergaderd. Natuurlijk hoort dat erbij, maar ik ben daar niet zo van. Na het vertrek van Wim Jonk en Ruben Jongkind ben ik door Saïd Ouaali gelukkig ook meer bij de bovenbouw betrokken. Ik sta het liefst alle dagen op het veld. Daarvoor ben ik hier.' Hoe sta jij tegenover dat vertrek van Wim Jonk en Ruben Jongkind? 'Ik betreur dat het zo heeft moe ten gaan. Dat is slecht voor de club. Maar we moeten niet ver geten dat we allemaal passanten zijn. De club moet bovenaan staan. Niet de mensen die er werken.Voor mij staan er straks ook weer tien anderen klaar die het over willen nemen. Je moet niet denken in kampen. Het is heel verkeerd als je voor perso nen gaat kiezen.' Is het voetbal zo veranderd dat je anno 2016 aparte techniektraining nodig hebt? 'Tegenwoordig wordt er te weinig buiten gespeeld. Sowieso kunnen we de spelers altijd wat bijbrengen hier. Het meer sturen. Als je 5 of 6 basistechnieken beheerst die je altijd kan toepas sen in een wedstrijd, dan heb je daar heel veel aan.' Waar schort het qua techniek binnen de jeugdopleiding het meest aan? Waar train jij het vaakst op? 'Aannames. Plus het positioneel goed staan. Dat zijn dingen waar je op kunt trainen en die je ook goed kunt uitleggen met behulp van videobeelden. Dan heb ik het dus met name over de buitenspe lers. Altijd met je rug naar de zij lijn toe staan, zodat je met je neus recht het veld in kijkt. Op die manier kun je ook nooit bui tenspel staan. Je hebt perfect zich op de laatste linie. Je moet ook altijd een beetje spelen met de tegenstander. De ene keer in de bal komen, de andere keer voor de bal in de ruimte gaan. Dat kun je alleen doen als je goed staat. Dan is er als het goed is ook meer gelegenheid voor een steekbal en hoef je zelf niet altijd een actie te maken. Het blijft het makkelijkste om een bal diep te vragen in de rug van je tegenstan der, erachteraan te lopen en een voorzet te geven.' Voor een goede steekbal ben je wel afhankelijk van een medespeler. 'Zeker. Dat ben je altijd als vleu gelspits. Als de bal een fractie te laat gespeeld wordt, heb je meteen een probleem. Soren Lerby bijvoorbeeld speelde altijd achter mij. Op het moment dat ik contact had met hem, wist hij al wat ik wilde. Dat samenspel ont staat natuurlijk. Je moet veel met elkaar communiceren. Praten hoe je het wilt hebben: 'als ik wegloop, wil ik 'm in de voeten' of 'als ik in de bal kom, wil ik 'm in de ruimte hebben'. Dat zijn basisdingen, die wel heel belangrijk zijn. Nu zijn we toch nog te vaak bezig met de opbouw van achteruit. Dat speci fieke mis ik soms nog wel.' Heb je nog de ambitie om een elftal onder je hoede te nemen? 'Nee, ik zie het niet zitten om nu nog de vertaalslag te maken naar elftaltrainer. Ik wil individu eel met spelers werken en hen beter maken. Uit dat werk haal ik heel veel plezier. Ik geniet van die jongens als ze vooruit gaan. Vooral als ze dat zelf ook merken en voelen. Daar ben ik dan heel blij om.' Jan-Matthijs Harderwijk Het seizoen 2014 - 2015 zit er praktisch op en met ons 1e elftal zijn wij dit keer opnieuw geen kampioen geworden. De laatste fase van de competitie na de overwinning op PSV in Eindhoven was spannend. De punten en het doelsaldo waren wekelijks onder werp van gesprek omdat Ajax en PSV in een nek-aan-nek-race waren gewikkeld, die uiteindelijk op de laatste wedstrijddag zijn apotheose kende. Groot was in het Ajax-kamp de teleurstelling, het ongeloof en de boosheid, dat wij de benodigde overwinning tegen De Graafschap niet konden afdwingen. Niet kunnen winnen in een wedstrijd waarin het echt moest gebeuren... Een paar dagen na die 8e mei kwam het bericht dat Frank de Boer Ajax gaat verlaten. Een 'logisch' vertrek zoals Frank het omschreef, omdat hij toe is aan een nieuwe uitdaging; voor Ajax betekent dit een einde van een mooie periode. Want als we terugkijken naar de 5,5 jaar dat Frank de roerganger van het 1e elftal is geweest, dan kijk ik met trots terug op de 4 kampioenschappen die wij onder zijn leiding hebben behaald. Vanaf december 2010, toen Frank aantrad als opvolger van Martin Jol, hebben wij binnen onze club roerige tijden beleefd en stond de club soms bestuurlijk en publicitair letterlijk in brand. Frank was dan degene die met zijn team, ogenschijnlijk onaangedaan 'zijn ding' deed. Iedereen die in 2011 in de ArenA aanwezig was toen wij voor de 30e keer landskampioen werden zal nooit meer de elek trisch geladen atmosfeer, de beleving, de emotie en blijdschap van iedere Ajacied vergeten: het was een van de hoogtepunten uit de afgelopen jaren. In zijn periode als eindverantwoordelijke heeft Frank ieder jaar zijn beste spelers naar Europese topclubs zien vertrekken en had hij op basis van het nieuw ingezette beleid de schone taak om nieuwe, jonge spelers uit de opleiding in te passen. Een proces dat altijd gaat met vallen en opstaan. Met het vertrek van Frank heeft de directie de opdracht om voor Frank een opvolger te vinden die bij de ambities van Ajax past en ik ben ervan overtuigd dat zij hierin zullen slagen. Voor Frank betekent dit afscheid nieuwe uitdagingen buiten Ajax waar hij als speler en als coach ruim 25 jaar actief is geweest. Beste Frank, dank voor alles wat je als coach voor Ajax in de afgelopen jaren hebt betekend en de vele mooie momenten die je ons hebt gebracht. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 3