ömo m Een zeldzaam object van Johan Cruijff ÉBSSM De ware kracht Bij Ajax - FC Twente werd het bal-hooghouden afgesloten om te komen tot de winnaars in 2016. Winnaar werd Silvano Vos met 3178. Hij moest zelfs stoppen om de wedstrijd Ajax - Willem II te laten beginnen. Op de tweede plaats eindigde Noah Leembruggen (2880) en derde Gabriel Misehouy (913) Na het overlijden van Johan Cruijff werd het Ajax Erfgoed vrijwel onmiddellijk overladen door vele aanvragen voor foto's en objecten die herinnerden aan De Meester. Los daarvan werd het hele land overspoeld met verhalen, herinne ringen en anekdotes van mensen die hem gekend, gesproken of alleen maar gezien hadden. Zijn debuut tegen GVAV kwam meer malen voorbij, evenals zijn doel punten tegen FC Den Haag (1972) en - bij zijn terugkeer in 1981 - tegen Haarlem, de penalty- in-drieën met Jesper Olsen (1982) en, natuurlijk, de blamage van zijn afscheid op 7 november 1978 in het Olympisch Stadion, waarbij Bayern München hem vernederde met een 8-0 nederlaag. Inmiddels is er veel meer bekend over die wedstrijd en kan de objectieve waarnemer zelfs wel een beetje meevoelen wat de mannen van Beckenbauer toen heeft bezield, maar destijds was de veront waardiging alom. Hoe anders was het afscheid dat Johan Cruijff een half jaar eerder, op 27 mei 1978, in Spanje had gekregen van 'zijn tweede club' Barcelona. De Catalanen hadden er 'zijn eerste club' Ajax voor uit genodigd, dat vanwege het WK in Argentinië met een enigszins uit gedund team kwam. Maar Ajax kwam voor de voorwedstrijd ook met een tweede elftal van voor malige teamgenoten, zoals onder anderen Tonnie Pronk, Klaas Nun- inga, Sjaak Swart, Dick van Dijk en Cees Groot. In het programma boekje dat Ajax uitgaf bij de wed strijd tegen Bayern staat te lezen dat de oude glorie van Ajax in Barcelona kansloos verloor met 5-3, vooral door toedoen van de legendarische Luis Suarez. Geen familie van. De echte wedstrijd in Barcelona werd ook door Ajax verloren, met 3-1. Cruijff speelde de wedstrijd niet uit, hij kreeg kort voor het einde zijn publiekswissel.Van het afscheid in het Olympisch Stadion is er nauwelijks enig tastbaar bewijs overgebleven maar aan de erewedstrijd in Barcelona heeft het Ajax Erfgoed wel een trofee overgehouden. Toen in 1996 het oude Ajax Museum werd gebouwd mocht Ajax van Cruijff een kopie maken van het aanden ken dat hij destijds van Barcelona bij zijn afscheid had gekregen. Die replica heeft jarenlang in het Ajax museum gestaan en wordt tegen woordig bij passende gelegen heden tentoongesteld. Het is een bescheiden maar gekoesterd aan denken aan een groot voetballer. Carel Berenschot Ajax - FC Twente van I mei jongstleden riep herinneringen op aan dezelfde wedstrijd die op 15 mei anno 2011 werd gespeeld. Ook toen een stralende dag, gevuld met verwachtingen, ook toen de laatste thuiswedstrijd in een lang, enerverend seizoen. Het eerste elftal pakte in 20II de lang verbeide titel, deze keer leek het een fikse hypotheek op het kampioenschap, dat uiteindelijk niet mocht zijn. Na Ajax - FC Twente betrad Edwin van der Sar met ferme tred het hem in de verte nog bekende ArenA-gras. In korte bewoordingen bedankte hij het najuichende publiek voor de getoonde support en sprak de wens uit dat men ook volgend seizoen weer ondersteunend en sfeerbepalend aanwezig zou zijn. Vroeger werd het 'laatste thuiswedstrijd-moment' opgeluisterd met het afscheid nemen van spelers waarvan men wist dat die de club zouden verlaten. We herinneren ons de tabeh's van Dennis Bergkamp en Wim Jonk, Stefan Pettersson, Bob Haarms, Danny Blind en Jari Litmanen, om een paar krachtige vaarwels op te die pen. De ontwikkeling van het voetbal staat dat tegenwoordig in de weg. In mei is het al dan niet vertrekken van voetballers nog onduidelijk. Van der Sar kan er van meespreken, het overkwam hem in I999. Hij wist dat hij Ajax zou verlaten maar officieel was het nog niet. Dus keek hij met loden gemoed toe hoe zijn maat jes wel werden uitgeluid. Het hedendaags tabeh, voorzien van een 'tot ziens', slaat vooral op de voorbijgesnelde voetbaljaargang. Sta daar bij stil. Altijd zijn de resultaten, het getoonde spel en de waan van de dag aanlei ding tot jubel en kritiek. 20I5-20I6 heeft zwaardere elementen en een diepere gelaagdheid. De vrijwel unaniem door de club mensen gesteunde wijziging van aanpak van de niet gewijzigde koers, bracht een in alle geledingen gevoelde siddering teweeg én een bewustzijn: geen twist meer. Allerhevigst was de impact van het overlijden van Johan Cruijff. Te voorzien en toch onverwacht. Zijn verscheiden zette de dagelijkse waan van gelijk of ongelijk in de schaduw, zelfs de even bittere als hallucinante ontknoping van de competitie valt daarbij in het niet. Ware Ajacieden rechten de rug en komen bijeen, zoals het Ajacied-zijn eigenlijk bedoeld is. Daarmee zit aan het 'tabeh' aan het voorbije seizoen ook het element van bezinning gekoppeld. De ware kracht ligt in het overwinnen van tegenslag. Aan het 'tot ziens' kleeft de diepe wens om na de zomerstop met die kracht zinnig eensgezind voort te zetten.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 12