De vriend van Tommie In de Amsterdam Arena stonden grote foto's van Cruijff waar de huidige selectie hun eer betoonde. Een constante stroom van mensen die Johan een warm hart toedraagt liep hierlangs en stond even stil. Aan diverse tafels werd het condoleanceregeister getekend. 8 'Op mijn lagere school in Amsterdam-West zat een jongen die bij 'm in de buurt had gewoond. Wij keken ervan op en koesterden argwaan. Hoe kon dat nou? Zou Tommie echt Johan Cruijff ken nen? Tommie noemde hem zelfs 'mijn vriend'. Tommie vertelde over Betondorp, dat aanhangsel van Amsterdam-Oost. We kenden Cruijff's naam al wel, elke thuiswedstrijd van Ajax fietsten we naar De Meer waar Cruijff soms mee mocht doen. Die voetballer had talent, hij zou het Nederlands Elftal zelfs gaan halen, werd voor speld, al had hij nog geen vaste plaats in het eerste. Tommie wilde best bewijzen dat hij geen sprookjes vertelde en op een zaterdag fietsten wij naar het stadion voor een wedstrijd van de betaalde jeugd, een voorloper van Jong Ajax. Cruijff zou meedoen, wist Tommie. En hij dééd mee. Hij schichtte zo onwaarschijnlijk rap en onraakbaar door de verdediging van Heracles, dat het op zinsbe goocheling leek. Waren die van Heracles zo slecht? Cruijff maakte er een stuk of vier. We zagen een voetballertje ontsnappen aan de wetten van het onmogelijke. Ik keek met enge bewondering naar Tommie.Vriend van Cruijff. Na de wedstrijd wachtten wij op de tribune bovenaan de trap die van het kleedkamergebied tot bij de ingang van het restaurant leidde. 'Daar issie', siste Tom. Ik had het dunne kereltje dat omhoog kwam bijna niet herkend. Gestoken in een goedkoop burgerkostuum, zuigend aan een sigaretje, haren tegen de slapen geplakt. 'Hoi', piepte Tommie. Cruijff keek op en antwoordde: 'hé'. Zat er een flinterdun laagje van herkenning over dat hé? En weg was Tommie's vriend. Na die eerste 'ontmoeting' volgden er door de vele jaren heen meer. Maar mooier dan ontmoetingen waren de veldmomenten. Cruijff was onovertroffen onraakbaar en hij betoverde niet alleen de tegenstanders die niet meer begrepen waar links of rechts, onder of boven was, maar hij zorgde voor een magisch voetbalgevoel, een magie die wonderwel aansloot bij het steeds bruisende en mondialer wordende Amsterdam. De internationale successen van het talentrijke Ajax droegen in grote mate zijn signatuur, maakten niet alleen onze club- of het Neder landse voetbal groot, maar maakte van ons land een meetellende natie. Allemaal zwaarwegende gewichtige constateringen. Op zijn briljante best was hij toch rennend, schichtend, versnellend en inhoudend, wendend en kerend, scorend en passend op grove, speciaal voor hem gebouwde kicksen. Op de zware Meerse klei waar Tommie's vriend spotte met alle wetenschappelijke wetten en voetbal een engelachtige allure gaf.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 8