Afscheid grootste clubicoon VAN DE VOORZITTER Ook internationaal was hij niet te stoppen. Clubs als Liverpool, Real Madrid en Internationale hebben dat aan den lijve ondervonden. Europees waren wij vaak sterker, uiteraard mede dankzij Johan. Met onnavolgbare bewegingen zette hij menigeen op het verkeerde been en verbaasde hij vriend en vijand. 24 maart bereikte ons het onverwachte en trieste bericht dat ons grootste clubicoon Johan Cruijff op 68-jarige leeftijd was overle den. Eerst werden we sprakeloos, vervolgens kwam er ongeloof en daarna verslagenheid omdat de ziekte eigenlijk veel te snel een einde aan zijn leven had gemaakt. Een paar dagen eerder, op 20 maart, vierden wij de 116e ver jaardag op de Toekomst. In mijn welkomstwoord heb ik nog eens uitgelegd dat wij op de verjaardag drie zaken vieren: de verjaardag op zich, het feit dat wij een vereniging zijn en dat Ajax is uitge groeid tot een club die met 33 landstitels en 25 internationale prijzen wereldwijd bekend staat. Het is een club waarmee je met het rood-witte shirt tot in de verste uithoeken van deze wereld een glimlach op het gezicht van mensen tovert, en bekend is door haar successen, gekoppeld aan de spelfilosofie en haar jeugdoplei ding. En juist op dat derde punt, daar heeft Johan een onmetelijke bijdrage aan geleverd. Als voetballer uit Betondorp tegenover het Ajax Stadion in De Meer, lid vanaf 1957, was hij onnavolgbaar, geniaal en een leider binnen en buiten het veld, door een ieder gerespecteerd, en een vernieuwer in het voetbal. De eerste gouden periode van de 70'er jaren bracht Ajax naast kampioenschappen, Europacups, Wereld bekers en Supercups, het wereldwijde respect, status en identiteit met onze spelstijl, voetbalfilosofie, met Johan als ons wereldwijde Ajax-boegbeeld en ambassadeur voor Nederland. Na zijn vertrek in 1973 naar Barcelona, keerde Johan begin 80'er jaren terug naar Nederland, eerst als speler en in 1985 als trainer van Ajax. In die periode heb ik zelf kunnen ervaren dat Johan als geen ander wist wat het betekende een voetbalidool te zijn. Altijd had hij tijd voor een handtekening of een foto. Johan was maat schappelijke betrokken wat resulteerde in de oprichting van de Johan Cruijff Foundation in 1997, met als doelstelling sport te promoten voor alle kinderen, maar vooral voor kinderen met een handicap. In de afgelopen jaren was Johan zeer betrokken bij zijn cluppie. Perfectionist als hij was, ging hij altijd op zijn manier voor het hoogst haalbare. Die periode kende een aantal conflicten die op dit moment niet relevant zijn, omdat die afbreuk doen aan wat Johan voor Ajax heeft betekend en de manier waarop wij hem willen gedenken. Beste Johan, wij zijn jou eeuwig dankbaar voor je vele verdiensten, en je blijft altijd in onze herinnering als de legendarische nummer 14 van Ajax. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 3