Driemaal Johan Johan Cruijff was ook wereldwijd bekend met zijn Cruyff Foundation, gericht op het geestelijk en lichamelijk welzijn van vooral jonge kinderen. Tot veel plezier van bewoners werden regelmatig midden in woonwijken Cruijf Courts geopend, veldjes waar de jeugd elkaar al voetballend kan ontmoeten. Ik ben van 1975 en heb Johan Cruijff één officiële wedstrijd zien spelen. 18 september 1983. Ajax - Feyenoord. Johan was Feyenoorder, kreeg er met 8-2 van langs en kwam in het stuk amper voor. Hij leek zich onzichtbaar te willen maken en slaagde daar behoorlijk in. Ik was negen jaar en was er amper van doordrongen dat Johan Cruijff een hele, hele grote Ajacied was geweest, die met Ajax had gedaan wat voor mij op dat moment even voorstelbaar was als een KLM-lijnvlucht naar Saturnus: Europacups winnen. Johan en ik kenden een valse start. Voor mij was hij een Feyenoor der, punt uit, en niet eens een overdreven goede, al zou ik daar een maandje of tien later anders over denken. Pas jaren daarna begon ik jaloers te worden op iedereen die Johan Cruijff voor Ajax had zien spelen. Historisch besef. Wat ik toen niet kon weten, was dat ik Cruijff nog driemaal in Ajaxshirt zou zien voetballen. Onofficiële, vriendschappelijke gele genheidspotjes, maar toch. Toen ik hem op 6 april 1999 zag inval len tijdens zijn eigen erewedstrijd in de Arena, had ik voldoende historisch benul verzameld om geëmotioneerd te zijn: Cruijff in dat shirt. Nummer 14. Hij gaf een assist. Van Basten scoorde. Nóg mooier was het op 22 juli 2006 in het fonkelnieuwe Emirates Stadium: 'Arsenal Legends' tegen 'Ajax Legends', als eerbetoon aan Dennis Bergkamp. Ik vloog ervoor naar Londen. Van Basten en Cruijff zouden niet meedoen, maar toen ze tóch invielen, veerde het Engelse publiek als één man op en leek de ovatie eeuwig te klateren. Ik huilde van ontroering en trots - en niet als enige. Nog één keer zou ik Johan in ons dierbaar rood en wit zien: op 3 juli 2013 in het Olympisch Stadion, op het verjaardagsfeestje van de 75-jarige Sjaak Swart. Geen tranen ditmaal. Wel een warm clubgevoel en veel gein op de tribune. Ik koester die paar keren Cruijff, zoals ik zijn jaren als Ajaxtrainer koester (die herinner ik me dan weer wél goed) en zeker ook de twee keren dat ik hem mocht interviewen, voor AT5 en Ajax TV Maar als ik één mooiste Cruijffherinnering moet kiezen, kies ik voor Londen. Daar, in Engeland, voelde ik namelijk hoe gróót Johan was. Hoeveel mensen hij aanraakte met zijn spel. De valse start van 1983 deed er definitief niet meer toe. Ik was ingewijd. Had Cruijff gevoeld. Ik begreep het. Menno Pot COLOFON Eindredactie: Tijn Middendorp. Medewerkers: Dennis Bogaard, Jan Buskermolen, David Endt, Hennie Henrichs, Ed Lefeber, Menno Pot, Cees van Zuilen. Foto's: Louis van de Vuurst Gerard van Hees, tenzij anders vermeld. Vormgeving: Vriedesign, John de Vries. Druk: Muller Visual Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 7