50ste keer op rij Europa in WIE IS WIE? Lolly Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Gem. Hilversum ontving Davy Klaassen op 12 januari in zijn geboortestad Hilversum uit handen van burgemeester Pieter Broertjes de Hilversumse Speld. Deze onderscheiding wordt elk jaar toegekend aan Hilversummers die een bijzondere prestatie hebben verricht. Goed, de woorden 'Ajax in Europa' en 'records breken' zijn de laatste jaren niet vaak in dezelfde zin meer te vinden, maar in stilte gebeuren soms mooie dingen. Afgelopen zomer bijvoorbeeld lukte het Ajax voor de vijftigste keer op rij zich te plaatsen voor Europees voetbal. Een halve eeuw onafgebroken Europees voetbal? Nou, nee: in 1990 werd Ajax wegens het beruchte 'staafincident' uitgeslo ten van deelname aan wat toen nog gewoon de Europa Cup heette, maar als landskampioen was het wél gekwalificeerd. In eigen land is dat zeker een unieke reeks. Misschien hebt u de leeftijd zich de eerste keer te herinneren, op 15 mei 1966, toen Ajax zich in het Diekmanstadion in Enschede van de landstitel verzekerde en daarmee van een historische wedstrijd tegen het gereputeerde Liverpool, dat letterlijk de mist 28-4-197 Europa Cup 1 Ajax - Atlético Madrid ingestuurd werd. Het begin van een mooie serie waarin tenslotte acht Europese bekers in de Meer zouden belanden - eigenlijk negen, maar de eerste Supercup is nog steeds onofficieel. Maar nu de hamvraag: betekent die 50e kwalificatie een record? We hebben even wat zitten spit ten: van de clubs die dit seizoen in Europa spelen, zijn er acht die al meer dan twintig keer achter een present zijn: als u ze uit uw hoofd kunt opnoemen verdient u een lolly, maar we zullen ze even noemen: Barcelona, Anderlecht, Sparta Praag, Dinamo Kiev, Olympiakos Piraeus, Porto, Celtic en Ajax. Gaan we verder terug dan blijft er eentje over: Anderl echt, het Ajax van België; de paarshemden waren er bij sinds 1964, de dagen van Jurion, Trap- peniers, Heylens, Hanon, Puis,Van Himst. Terwijl u de nostalgietra- nen uit de ogen veegt: nee dus, we hebben geen record. Dat het juist de Nederlandse en Belgi sche grootmachten zijn die de lijst aanvoeren, zegt overigens iets over de sterkte van de com petities in de lage landen, maar dat mogen ook andere landen zich aantrekken. Wel ligt er voor Ajax een ander duurrecord klaar: als de club er in slaagt dit jaar niet te degraderen, en dat mogen we toch wel hopen, speelt het volgend seizoen voor het hon derdste achtereenvolgende jaar in de hoogste klasse. Als eerste Nederlandse club, maar vermoe delijk ook geen Europees record. Evert Vermeer AM STEL BI ER© Naam: Jeroen van Hoesel Leeftijd: 30 jaar Beroep: sportleraar, voetbaltrainer, ondernemer Bij Ajax: lid van de toernooicommissie Hoe kwam Ajax in je leven? 'Via mijn vader. Die heeft mij aangesto ken met het Ajax - virus door mijn 6e verjaardag in de Meer te vieren. Daarna ben ik eigenlijk niet meer weggeweest en bezocht ik met hem vele competitie- en Europese wedstrijden.' Nu maak je deel uit van de toernooicommissie. Hoe is dat gegaan? 'Ik voetbalde in HFC Haarlem waar Henny de Regt door Ajax was gedetacheerd. Ik studeerde aan het CIOS en moest daarvoor een toernooi helpen organiseren. Daar moest ik een club voor zien te vinden. Dat viel niet mee.' Waarom niet? 'Naast de studie trainde ik vijf keer per week. Ik had dus weinig tijd dat te regelen. Daar hoorde Henny van. Die regelde dat ik bij Ajax kon meewerken aan een HETT-toernooi voor F-pupillen. Samen met Rob Been sr. - een geweldige man en wat een gevoel voor humor - mocht ik vele toernooien voor Ajax organiseren. Intussen heb ik zijn rol in de toernooicommis sie overgenomen en ben ik 12 jaar vrijwilliger.' Hoe leuk is het om toernooien te organiseren? 'Dat is erg leuk om te doen. Bezoekende teams ontvangen, uitslagen verwerken, contact houden met scheidsrechters en coaches. En dat allemaal met Ajacieden als Peter Nederlof, Breda Toonen, Edwin Gerritsen en Ben Kranen. Het is een feest om samen met hen een toernooi te mogen organiseren.' Hoe ver is de commissie met de organisatie van het ABN AMRO Future Cup Toernooi voor B-junioren o/17 dat tijdens de paasdagen zal plaatsvinden? 'Helemaal op schema en sterk bezet met Arsenal, Barcelona, Benfica, RSC Anderlecht, Schalke 04, Right to Dream (Ghana), FC Salzburg en Ajax.' Ajax kent het HETT-toernooi, het Jany van der Veen Toernooi, het ABN AMRO Future Cup Toernooi en zaalvoetbaltoernooien. Zijn er verschil len? 'Elk toernooi heeft zijn eigen charme. Als professional zie ik altijd wel verbeteringen. Bij Ajax staan we daar altijd open voor.' Wat wil je nog kwijt? 'Dat Ajax, hoe groot de club ook is, haar vrijwilligers echt waardeert.' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 4