VAN DE VOORZITTER Meldingsplicht 22 januari vond het jaarlijkse Lucky Ajax Gala plaats in Hotel Huis ter Duin in Noordwijk.Vele oud-spelers, leden van Lucky Ajax en voetbalsterren van weleer zorgden voor een gemêleerd gezelschap. Verhalen van vroeger gingen over en weer onder het genot van culinaire hoogstandjes en heerlijke drankjes. CvE: 'Dat heb ik wel een tijd gedaan, omdat ik nog fulltime werkte. Nu werk ik minder, dus vanaf 1 januari rijd ik ook mee in de bus.' En na de sportmaaltijd? CvE: 'Dan komen we redelijk vroeg aan bij de club. Tussen anderhalf uur tot 5 kwartier voordat de wedstrijd begint. Dan gaat de ploeg de kleedkamer in en gaan wij naar de bestuurs kamer. Daar worden wij ontvan gen door de bestuurders van de tegenpartij. En, ja, dan loopt het. Dan komen er mensen bij. Dan wordt het wel of niet druk in de bestuurskamer. Dat is heel ver schillend. Niet bij elke club is dat hetzelfde.' DdG: 'Vroeger had je natuurlijk alleen de beloftencompetitie. Toen kon de teammanager of de teambegeleider het vaak alleen aan. Nu kom je toch vaak binnen bij clubs die een grote historie en accommodatie hebben; Sparta, Fortuna,VVV, noem maar op. Die zitten klaar met 8, 9 bestuursle den. Dan moet je wel als Ajacied binnen komen vind ik. Dan kan je niet zeggen: er komt niemand namens het bestuur. Daarom zijn wij er dus.' In clubkostuum? CvE: 'We lopen ook in zo'n mooi grijs pak, ja.' DdG: 'Je kunt niet in je spijker broek aankomen natuurlijk' Maar jullie bemoeien je dus in prin cipe niet met het team? CvE: 'Nee, onze rol staat los van die van Herman Arendse, die de teammanager is. Hij regelt alles rond de wedstrijden. Hij staat heel dicht bij het elftal, is aanwe zig in de kleedkamer en zit ook op de bank tijdens de wedstrij den. Herman hangt als het ware tussen ons en de trainers in, waar we overigens ook prima contact mee hebben. Uiteraard hoort Herman ook wel een beetje bij ons. Met z'n drieën kunnen we het goed met elkaar vinden'. Wat is nou het allerleukste aan jullie job? CvE: 'De combinatie van het feit dat we graag voetbal kijken en dat we erbij betrokken zijn, dat maakt het wel heel leuk. De afge lopen 3 jaar was het niet altijd goed, maar we hebben ons nog nooit verveeld. Dus het hele gebeuren eromheen, het feit dat wij Ajax-jongens zijn en het fijn vinden om iets voor Ajax te doen.' DdG: 'Ik ben denk ik nog iets meer met het voetballen bezig. Dat vind ik hartstikke leuk. Je kent de jongens en blijft onder de jongens. Ik blijf er zelf ook nog jong bij, bij wijze van spreken. Je spreekt de taal van de jongens, van de mensen eromheen. Het gevoel dat je een beetje bij de ploeg hoort en dat we het met elkaar doen, geeft voldoening.' Volgens mij vinden jullie het ook gewoon erg gezellig. DdG: 'Zeker, maar de tijd van een borreltje cola tijdens de busreis terug is er niet meer bij.Vroeger met Bobby Haarms, Louis van Gaal, Gerard van der Lem, Cor van der Hart en Spitz Kohn was het na afloop altijd wel gezellig. De buschauffeur had 'm meestal al koud staan in z'n koelbox. Fles Ballantine erin voor Bobby. Mooie herinneringen.' Dus zoals het nu gaat, zijn jullie er ook volgend seizoen bij? DdG: 'Ajax mag blij zijn dat ze twee van deze mensen getroffen hebben, haha.' Jan-Matthijs Harderwijk Na de winterstop zijn de diverse competities weer begonnen, en na de Klassieker tegen Feyenoord is het duidelijk dat de strijd om het kampioenschap in de eredivisie zal gaan tussen Ajax en PSV. Rondom de eerste wedstrijden in 2016 zijn de voetballiefhebbers getrakteerd op onacceptabel gedrag van een aantal zich supporters noemende personen. Eerst werd tijdens ADO Den Haag - Riechedly Bazoer met oer woudgeluiden bejegend. Daarna werd een speler van Feyenoord in zijn eigen huis lastiggevallen, als klap op de vuurpijl werd Kenneth Vermeer door een 'supporter' uit ons eigen Vak 410 aan de balustrade van de 2e ring in de Amsterdam Arena 'opgehangen' ter wijl Kenneth voor echte Ajacieden zonder enig voorbehoud een kind van Ajax is. En wanneer ik dit schrijf komen op televisie beel den binnen van een dartswedstrijd in Engeland waar Ajax-suppor- ters Kenneth als NSB'er uitmaken. Vier walgelijke voorvallen die niet in onze samenleving en rond het voetbal thuishoren en waar wij als Ajax en met ons de hele voetbalgemeenschap hartgrondig afstand van moeten nemen. Bovendien is het tijd daar eindelijk echt iets aan te doen. Door de KNVB bijvoorbeeld, door samen met de clubs het initiatief te nemen om dit gedrag uit te bannen. Maar nee, zij zegt in een verklaring dat zij met de supportersverenigingen in gesprek zal gaan. Dat nu is een verkeerd signaal, want dit soort wangedrag kan onmogelijk door de supportersverenigingen wor den opgelost of voorkomen. Alle voorbeelden uit de afgelopen maand laten immers zien dat het zelfreinigend vermogen onder supporters een brug te ver is. Een aantal jaren geleden heeft men via de voetbalwet geprobeerd iets te doen aan dit soort uitwassen. Men heeft echter vergeten een kernelement, dat in Engeland heeft geleid tot een spectaculaire daling van het aantal incidenten, in te zetten: de regel dat iemand met een stadionverbod ook hieraan gekoppelde meldingsplicht krijgt opgelegd. Omdat er nu geen meldingsplicht is, kunnen sup porters met een stadionverbod gewoon op de kaart van iemand anders wedstrijden bezoeken, waardoor de pakkans nihil is en het stadionverbod nauwelijks impact heeft. Het is genoeg geweest en ik schaam me dood voor dit gedrag van deze individuen die zich Ajax-supporter durft noemen. De KNVB moet, samen met de clubs, de moed hebben in gesprek gaan met de overheid om de meldingsplicht te in te voeren. Dit omdat alle andere acties in mijn ogen slechts lapmiddelen zijn en niet tot ander gedrag zullen leiden. Gedrag waar elke voetbal supporter zich voor schaamt en waar iedereen helemaal klaar mee is. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 3