Erfgoed aan de bar DAVID Diederik Het lijken allemaal vrienden en vriendinnen van elkaar, de ouders van onze jeugdspelers, tijdens het Ouderjaarfeest op 13 februari op de Toekomst. Er werd gezongen, gedanst, polonaise gelopen, gegeten en gedronken.Wat wil men nog meer in een sfeer die zijn weerga niet kent. Soms ging het feest helemaal los. Bij de meeste internationale wedstrijden, maar ook bij toer nooien en bijzondere gelegenhe den, is het een goede gewoonte dat de besturen van de clubs elkaar een cadeau geven. Dat zijn heel vaak verzilverde schalen met een inscriptie, maar ook beeldjes, vazen en bokalen. Een enkele keer komt er plotseling een fles drank uit de cadeautas. Ik kan mij zo voorstellen dat leden van het bestuur vlak voordat ze afreizen opeens beseffen dat ze helemaal vergeten zijn een cadeau te rege len. En dus krijgt de secretaresse van dienst opdracht om bij de slijter op de hoek snel een fles van het een of ander te kopen. Het zal wel niet zo gaan, maar het is een aardige gedachte. In elk geval heeft Ajax inmiddels het begin van een verzameling flessen met drank in de erfgoed- kasten staan. De meest recente - en de aanleiding tot dit stukje - is een 25 jaar oude fles The Dal more Highland Single Malt Scotch Whisky, aangeboden door Celtic bij de Champions League wed strijd op 22 oktober 2013. Er staat een tekstje op een plaatje gegraveerd, mét de logo's van de beide clubs, dus hier geen secretaresse die op pad werd gestuurd. Sterker nog, het is een serieus cadeau want het internet leerde ons dat zo'n fles op veilin gen toch een dikke 800 euro kan opbrengen. Uit dezelfde tijd stamt een iets minder kostbaar heupflacon Weduwe Joustra Beerenburg, geschonken door ONS Boso Sneek, ter gelegenheid van een wedstrijd in de tweede ronde om de KNVB beker (31-10-2012). Ajax deed zelf ooit ook aan drank, maar dan voor de eigen leden. Zo hebben we uit de nala tenschap van André Kraan een jeneverkruik (leeg) die hij kreeg bij het 75-jarig jubileum voor zijn werk als jeugdsecretaris. En ieder een kent natuurlijk het beroemde Amstel bierblikje Prachtpils voor prachtkerels, uit 1969, met daarop de selectiefoto van het Ajax-team dat vrij snel na het op de markt brengen van het bierblikje de Europacupfinale tegen AC Milan zou verliezen. Geen oorzakelijk verband, neem ik aan. Het blikje is, zowel leeg als vol, tegenwoordig een gewild verza melaarsobject en geeft in de Ajax- vitrines midden tussen de andere objecten een mooie herinnering aan het verleden. Proost! Carel Berenschot De sombere wintervrijdag of -maandagavonden lokken maar wei nig mensen naar de Toekomst. De gure wind, de kletsende of waaiende regen, de kou in al zijn schakeringen. Het kost wel eens moeite om de warme woonstede te verlaten en te koersen naar de Borchlandweg om naar Jong Ajax te gaan. Het is de vol waardige Eerste Divisie maar omdat wij toevallig 'Ajax' heten, ligt er een schuimlaagje van marginaliteit overheen. En niet alleen omdat er, anders dan op de overige Jupilervelden, programmabla den verstrekt worden noch rust- en eindstanden medegedeeld. Een onbedoelde indicatie dat de competitie niet meetelt. Voor de meeste voetballers is dit een weinig beschut maar zeer nuttig voorportaal tot de glanzende voetballoopbaan, voor andere Ajacieden slechts een podium waarop vorm hervonden of behouden moet worden. Noodzakelijk kwaad. Beide invalshoeken hebben hun eigen moeilijkheidsfactor maar ik geloof dat de groep van gearriveerde voetballers die hun minuten moeten maken, de meeste last ondervindt om de motivatie en ambitie te mengen tot een volwaardige prestatie. Dat vraagt mentale kracht. Diederik bezit die kracht. Diederik Boer, over hem heb ik het. Ik ben altijd blij wanneer hij van de partij is. Een enkele keer staat hij onder de lat; over het algemeen wanneer er sprake is van blessu res bij jongere collega's en sporadisch omdat hij het beroemde wedstrijdritme moet vasthouden. Een belangrijke factor voor een tweede keeper in de A-selectie. Ik ken Diederik niet persoonlijk, hij kwam later dan ik weg ging. Maar op de schaarse vrijdag- of maandagavonden laat hij zien wie hij is. Diederik Boer is 35 jaar, keepte bij PEC Zwolle zo'n driehonderd wedstrijden bij elkaar en werd daarmee een echte PEC-Man die, door vele wateren gewas sen, zijn hand niet hoeft om te draaien voor potje Jong Ajax op de Toekomst. Maar dat doet hij wel. Het is alsof hij zich afsluit van de werkelijke entourage en zijn eigen belevingswereld creëert. Daarin is elke wedstrijd een finale. Scherp geconcentreerd leeft hij elke wedstrijdminuut met optimale intensiteit en stuurt roe pend en wijzend zijn jonge teamgenoten. Als je op zijn lichaamstaal let, schep je de beleving er van af. Prachtig beeld. Hij stut zichzelf vanuit mentale inleving naar flitsende reflexen, tijdig ingrijpen. Hij baalt wanneer zijn spelhervatting een keertje ver keerd uitpakt. Moedigt aan en roept tot de orde. Het mag nog zo koud zijn, Diederik kan door de adrenalinesturing niet koud wor den. Elke wedstrijd is zijn wedstrijd, zijn hoogtepunt. Blijmakende hartstocht op winterse vrijdag-of maandagavonden. lLMORÉ - 25 H VRACHT *>m PKACH'*11 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 12