Voor de overlevering... WIE IS WIE? Op 1 november 2013 kreeg Ruud Suurendonk uit handen van Hennie Henrichs zijn Bordje 25 jaar lidmaatschap uitgereikt. Het grappige was dat Ruud spontaan en vol humor allerlei anekdotes uit zijn actieve periode ging vertellen, dat als erfgoed kon worden gezien. De Oral History was hiermee geboren. 7-/2-/966 Ajax - Liverpool 5-1 Wij vertellen u niets nieuws als we concluderen, dat voetbal voor een niet onbelangrijk deel is uitge vonden om erover te praten, om niet te zeggen: te ouwehoeren. Bij het koffieapparaat, bij de kruidenier en vooral op feestjes komen de sterke verhalen uit het verleden op tafel over wedstrij den en spelers. Dan blijkt telkens weer hoeveel onbelangrijke, maar vaak niettemin interessante en soms hilarische trivialiteiten bij mensen in hun hoofd zitten. Iedereen die de dagen in De Meer heeft meegemaakt, kan nog met smaak vertellen over randver schijnselen als de reclames in de rust ('Voor balanceren en uitlij nen: Gebroeders Ballering'), de drumband bij Europa-Cupwed strijden (de Tramharmonie was een geliefde gast), of geintjes van spelers (Piet Keizer, die een bejaarde suppoost, die er niet in slaagde een bal over het hek terug te gooien en na een tijdje wach ten de bal uit de handen griste omdat de man niet doorhad dat het hek gewoon open kon). En niemand kent zo veel details als de mensen die erbij waren. Vooral de spelers en de clubmen sen. Kennis en herinneringen die alleen nog bestaan in de hoofden van die mensen, en mensen, zo weten we, hebben nu eenmaal niet het eeuwige leven. Oral History Die herinneringen moeten dus worden vastgelegd, en dat is nu precies waar de mensen van het Erfgoed bij Ajax zich gaan bezig houden. Een team van filmers, editors, interviewers en resear chers gaat zich de komende maanden bezig houden met een kick-offproject oral history, ofte wel: een proefproject mondelinge geschiedenis. De bedoeling is om de persoonlijke verhalen van de betrokkenen op beeld vast te leg gen, en dan gaat het natuurlijk om de onbekende verhalen en anek dotes, want die wedstrijd kennen we. Dat de verhalen er zijn weten we wel, het zal de taak van het team zijn dat ze naar boven komen en voor het nageslacht bewaard blijven. In eerste instan tie zullen tien gesprekken worden opgenomen bij wijze van proef; bij gebleken succes (en vol doende budget natuurlijk) zal het project worden uitgebreid. Graaf alvast maar in uw geheugen. Evert Vermeer Naam: Rutger Koopmans f* Leeftijd: 57 jaar Beroep: adviseur, commissaris, ondernemer /Jr 'Mt Bij Ajax: scheidsrechter de Toekomst en begeleiding arbitrage bij Jong Ajax Lid: vanaf 2006 Hoe ben je bij Ajax terechtgekomen'Supporter ben ik vanaf mijn geboorte, met dank aan mijn vader. Ik kom bij Ajax sinds 1982 toen ik in Amsterdam ging wonen. Lid werd ik vele jaren later, dankzij John Jaakke.' Hoe is het als vrijwilliger voor de club actief te zijn? 'Erg leuk. Het is mooi iets voor de club te kunnen doen waar je van houdt. Eerst maakte ik een aantal jaren deel uit van de voormalige ledenraad. Nu fluit ik soms jeugdwedstrijden van Ajax en sinds kort ook de veteranen. Daarnaast ontvang ik de arbitrage bij Jong Ajax.' Hoe kijk je terug op die jaren in de ledenraad? Dat was een leuke tijd. Je maakte deel uit van een betrokken groep leden, die allemaal iets deden voor de club.' Wat doe je in het dagelijks leven? 'Ik ben financieel adviseur, commis saris bij een aantal bedrijven en partner bij een onafhankelijke vermogensbeheerder' Je hebt in het verleden wel iets gedaan voor Johan Cruijff ten tijde van 'de fluwelen revolutie'. Hoe kwam dat? Ik was in die tijd zijn zakelijke adviseur. Zodoende raakte ik daarbij betrokken. Zijn adviseur ben ik niet meer, maar onze band is gebleven en mijn bewondering voor hem ook.' Hoe kijk jij terug op die 'revolutie'? Helaas heeft die ervoor gezorgd, dat bij sommige leden de persoonlijke banden zijn beschadigd. Dat vind ik oprecht spijtig. Ik zou willen dat ik dat kon herstellen.' Hoe kijk je naar het Ajax van vandaag? 'Ajax blijft Ajax, er is altijd gedoe. Ik blijf geloven in een gouden toekomst als ik naar onze jeugdelftallen kijk. En in Europees succes.' Wat moeten de leden absoluut van je weten? Dat ik een enorme fan ben van het vrouwenvoetbal. Daar moet flink in worden geïnvesteerd. De jeugdopleiding wordt gemengd met mannelijke en vrouwelijke trainers voor de groep. Lach maar, maar ooit gaat dat gebeuren.' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 4