DAVID Rounom Abe Erfgoed Ridder van Jedi 12 Na 21 jaar bij Ajax werkzaam te zijn geweest als jeugdtrainer en coördinator middenbouw, keert Patric Ladru terug bij de club als hoofd jeugdscouting. El- talent Noah Leembruggen houdt bij Ajax - De Graafschap de bal 2880 keer hoog en moet dan stoppen. 10 medewerkers waren eind november 5 jaar in dienst. ene goal na de andere en uitein delijk vernederde Heerenveen de Amsterdammers met 6-5. Het was meteen een legendarische wedstrijd maar doordat die zich nog in de amateurtijd afspeelde zouden de beide clubs elkaar jarenlang niet meer op het hoog ste niveau tegenkomen. Ajax kreeg nooit de kans zich te revancheren en daardoor kreeg de wedstrijd volgens Evert Ver meer steeds 'mythische pro porties'. Toen Heerenveen in de jaren negentig een nieuw stadion bouwde, dat de naam kreeg van Abe Lenstra, was het de bedoeling dat er weer een editie van Heerenveen- Ajax zou worden gespeeld. Het is niet duidelijk of die wedstrijd werd gespeeld, maar er werd wél een sigarendoosje uitgebracht dat verscheen ter gelegenheid een tentoonstelling 'Rounom Abe'. Dankzij de trouwe vrijwilli ger Max Flam konden we het sigarendoosje nu tonen in de Heerenveen-vitrine. Carel Berenschot De trouwe lezer van deze rubriek weet dat het Erfgoed bij elke thuiswedstrijd in de vitrine in de Konink lijke Loge aandacht schenkt aan de bezoekende club. Op 5 december kwam Heerenveen voor de 69ste ontmoeting op bezoek. De eerste ontmoeting, een vriendschappelijke verbroede ringswedstrijd op 26 augustus 1945, werd door Ajax aangebo den als dank voor de hartver warmende steun die de Friezen in de oorlogsjaren hadden gege ven aan clubs uit de Amster damse regio. Het leven in de stad was zwaar in de oorlog en dan was het aangenaam af en toe naar'het platteland' te kunnen en er iets te eten te krijgen. Die Friese gastvrijheid moest na de oorlog natuurlijk bedankt worden en dat deed Ajax dan ook, in De Meer, door hen met 10-2 op hun donder te geven. Zoals Bayern afscheid nam van Cruijff. Abe neemt wraak Natuurlijk kon de sportieve wraak van Abe Lenstra en zijn mannen niet uitblijven. Dat deden ze op 7 mei 1950. In de competi tiewedstrijd in Heerenveen stond de ploeg met, o.a. Michels, een half uur voor het eind met 5-1 voor en toen ging Abe's ploeg draaien. Binnen no time viel de Lang voor 'Star Wars' en de 'Ridders van Jedi' was ik voetbal jongen én ballenjongen. Ballenjongenschap was een toegevoegde attractie van het junior-Ajacied zijn. Naast de aanraking van het volwassen voetbal gevuld van indringende, prikkelende- en moti verende emoties, leverde het ook andere onvergetelijke momen ten op. Je was behalve deelgenoot ook medebewaker van de geest van Ajax. Vooraf instrueerde de elftalleider je over het belang van ballenjongen zijn, de uitvoering van je taak, in acht neming van het element sportiviteit zonder het clubbelang uit het oog te verlie zen. Hoogtepunten waren de wedstrijden die Ajax op het aller hoogste niveau speelde. Star Wars. In de schemerige gangen van het Olympisch Stadion trof mij de statige kalmte van de aanvoer der van Bayern München, Franz Beckenbauer die toen nog niet wist dat hij er ten slotte met 4-0 af zou gaan. Indrukwekkend was de aandacht-met-een-lach (aai over het hoofd, handje schudden) van de capitano van Independiente voor ons ballenjongens, vóór hij tegen ons Ajax vurig ging strijden om de wereldbeker. Waarschijnlijk ben ik altijd een beetje ballenjongen gebleven. Liefde voor het spel, dicht op de kern van voetbal, gulzige ogen voor het detail, intens meeleven met de emoties. Het verklaart wellicht waarom ik (vanaf april 1996, ja, er is een precieze datum!) liefst de wedstrijden van mijn club op een bankje vanachter het doel volgde. Daar ontstond steevast contact met de ballenjongens van dienst. Samen kijken naar de roodwitte Jedi-ridders aan de andere kant van de krijtlijn. Je sprak met elkaar, deelde springend de doelpuntvreugde, onder ging treurend een teleurstelling. Voorafgaand aan de wedstrijd was er steevast een hartelijke begroeting. De high-five als eed van trouw. Ajacieden onder elkaar. De één oud en ervaren, de ander jong en ongetwijfeld dromend ooit Jedi-ridder te worden. Eer- belaste bewaker van het Rood en Wit. In de slotfase van mijn bankzitten waren jongens als Leon Bergsma, Zian Flemming, Abdelhak Nouri en Donny van de Beek mijn metgezellen achter het doel. Om er een paar te noemen. Ze groeien groter. A-junioren, Jong Ajax. En Donny van de Beek een voorloper in het eerste. Ik zag hem debuteren. Fier, gretig, ongetwijfeld de emotie onderdrukkend, geholpen door de overtuiging van de trainer. Nieuw bloed voor de hoofdmacht, zoals het altijd is gegaan. Kortgeleden ballenjongen, nu Ridder van de Jedi die, in afwachting van zijn maatjes, ver van clubpolitieke machtsdiscussie en polemiek, in de net betreden toekomst een ware bewaker van het Erfgoed van Ajax is.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2016 | | pagina 12