De Open Dag DAVID Erfgoed SJONNIE 12 In de Amsterdam ArenA werden de jubilarissen door de bestuursraad geëerd met hun 25-, 40- of 50 jarig lidmaatschap. De oudste speler was Willy Schmidt (88) met 25 jaar lidmaatschap. De broers Edwin en Robin Kortlevers jubileerden tegelijk. Echt uniek. Wim Stuut spande de kroon met 50 jaar. Op de gangen en in de kantoren van de Ajax-medewerkers, maar ook in alle openbare ruimtes van de Amsterdam Arena en op De Toekomst hangen vele, vele foto's. Heel vaak zijn dat unieke en tijd loze beelden, die soms jaren lang blijven hangen, maar er zitten ook de nodige afbeeldingen tussen die vrij snel hun actualiteitswaarde verliezen.Vooral in de periodes waarin Ajax vaak kampioen wordt, zijn de selectie- en kampioensfo to's een jaar later alweer verou derd. Ze worden dan in de meeste gevallen direct vervangen door een meer recent exemplaar en de weggehaalde foto's belanden ver volgens bij het Ajax Erfgoed. Fotoverzameling Zo is in de loop der jaren een indrukwekkende fotoverzameling gegroeid. Als iemand iets nodig heeft, kan hij daar naar hartenlust uit kiezen, maar tegenwoordig gebeurt dat steeds minder. De meeste foto's zijn of worden nu namelijk ook gedigitaliseerd en dan hoef je het origineel eigenlijk niet meer te bewaren. Vooral bij de echt grote foto's en bij de inge lijste exemplaren kan dat op den duur veel kostbare opslagruimte schelen. Om toch iets nuttigs met al die foto's te doen, besloot het Ajax Erfgoed om dit jaar op de Open Dag in een eigen partytent naast die van de Ajax Foundation een flink deel van die oude foto's te koop aan te bieden. Er waren zo'n tweehonderd foto's geselecteerd. Daar zaten reusachtig grote selec tiefoto's bij, er zaten heel oude kopieën uit het voormalige Ajax Museum tussen en er waren vele, vele beelden van Ajax-spelers. De Erfgoedtent werd goed bezocht, er was veel interesse en er zijn ook behoorlijk veel foto's verkocht. Dat was wel zo belang rijk, want de opbrengst kwam geheel ten goede aan de Ajax Foundation. Er zijn veel mensen blij gemaakt met de soms unieke foto's. Opvallend was trouwens dat er veel vraag was naar foto's van Jari Litmanen, Dennis Berg kamp en John Heitinga. De leuke sfeer op de dag, de wel kome opbrengst voor de Ajax Foundation én het prettige gevoel dat al die foto's weer een nieuwe, goede bestemming hebben gekre gen, maken het waarschijnlijk dat er volgend jaar op de Open Dag weer een Erfgoedtent komt. Carel Berenschot Over een jaar of tien is het een geijkte vraag in de voetbalquiz: Wie was de keeper van De Graafschap die tegen Ajax het ren- treedoelpunt van Johnny Heitinga incasseerde. 'Ik was erbij', zal er geroepen worden, met toevoeging van details ('het was een dins dagavond! Nee man, de wedstrijd werd op woensdag gespeeld!'). Maar die keepersnaam? Het was dan ook geen klassieker, slechts een bekerwedstrijd met, laten we eerlijk zijn, een laag amuse mentsgehalte. Eentje voor de vergeetemmer. Alleen die goal. Dat Heitinga's doelpunt zoveel gevoelens opwekte om er decennia later nog een quizvraag aan te verbinden, is door mensen met een cynische inslag uit te leggen als een negatief statement. Zo van: we maakten van Heitinga's goal gebruik om nog iets van de senti- mentloze avond te maken. Een op zich klein doelpuntje. Geen magistrale omhaal, geen briljant slotakkoord aan het eind van een weergaloze dribbel, geen verwoestende uithaal vanaf de midden lijn. Het was geen wedstrijd die op het scherpst van de snede werd gestreden. Geen heroïsch Champions League-duel tegen een andere Europese grootmacht. Geen reddende treffer in de extra tijd van de bekerfinale.Toch was de publieksemotie wel degelijk oprecht en geen verkapt protest tegen de magerte. Het ging namelijk om Sjonnie en dan worden er geen dubbele agenda's getrokken. Vanaf zijn eerste wedstrijd in het eerste van Ajax heette John geen Johnny maar Sjonnie. 'Sjonnie' zoals alleen Amsterdammers de oorspronkelijke naam weten te verbasteren. Het paste in een aloud en immer populair liedje. Sjonnie was in 2001 de tweede A-junior die zich, na Van der Vaart, vanaf de Toekomst meldde in het keurcorps van Co Adriaanse. Snel zouden meer waarlijk door Ajax opgeleide spelers volgen want talent is van alle tijden. Sjonnie, trots middenveldertje dat uitstekend als verdediger uit de voeten kon. Mooie trap, uitste kende instelling, duelkundig. Uit in de Klassieker maakte hij als invaller zijn debuut (ook een quizvraag). Ander kaliber dan Ajax - De Graafschap. Ajax sleepte een 2-1 zege uit het vuur en de mee gereisde fans zongen: 'oh oh oh, Sjonnieee...' Instant hechting, blij vende band. Na voldoende Ajax-jaren en vele seizoenen in den vreemde kwam Sjonnie terug. Was dat meer symbool dan inhou delijke versterking? Lang leek het er op. De onontkoombare slij tage en het lange wachten op zijn rentree voedde de twijfel, die nog niet volledig geslonken is. Maar dat doelpunt waarmee Sjonnie doelman Hidde Jurjes van De Graafschap klopte, vonkte even onnavolgbaar als veelzeggend het sentiment los waaraan het publiek zo behoeftig is.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2015 | | pagina 12