Wat is talent? De Talentenfabriek Achttien, negentien Voor de talentendagen in februari kreeg Ajax een kleine 1300 aanmeldingen met op de eerste dag de allerjongsten (geboortejaar 2007 en 2008) en eind van de week geboortejaar 2004. Iedereen deed zijn best zich bij de scouts in de kijker te spelen met als ultieme doel uit te mogen komen in de jeugd van Ajax. Die speler is goed! Ja, die heeft echt talent! Dit horen we dage lijks langs de lijn of in het sta dion. Maar wat is talent eigenlijk? Verstaan we daar allemaal wel hetzelfde onder? Het woord komt van het middeleeuwse Latijnse woord 'talentum' wat 'aanleg' betekent. Aanleg zegt dus iets over wat een speler in zich heeft. Maar belangrijk is het verschil tussen actueel en potentieel. Vaak ziet men talent als wat een spe ler nu kan in plaats van wat een speler in de toekomst zou kunnen. Talent gaat vooral over de poten tie van een speler! Stel, er is een speler (Jantje) van 16 jaar die 8 jaar bij een profclub speelt. Een andere speler (Pietje) is ook 16 jaar maar speelt pas 1 jaar bij een profclub en daar voor bij een amateurclub. Beide spelers worden met elkaar ver- Ajax Dl:grote fysieke verschillen tussen spelers van dezelfde leeftijd. geleken in een wedstrijd. Pietje speelt iets minder goed, maar is niet veel minder dan Jantje. Dan is men geneigd te zeggen dat Jan tje meer talent heeft. Maar is dit ook zo? Pietje heeft misschien maar de helft van het aantal trai ningsuren gedraaid, met minder goede spelers om zich heen en met minder begeleiding. Vanuit die optiek heeft hij misschien wel meer talent! Geboortemaand Een ander voorbeeld betreft het effect van de geboortemaand. Neem twee spelers in het zelfde team, met hetzelfde lichaams type. De een is geboren in janu ari, de ander in december van hetzelfde jaar. Deze spelers met elkaar vergelijken, is oneerlijk. Immers de oudere speler heeft qua groei een jaar voorsprong en ook nog een jaar meer training in de benen. Toch wordt vaak de eerder geborene als meer talent vol beschouwd. Bewijs hiervan is dat in de hoogste selectieteams van het jeugdvoetbal gemiddeld gezien 75% geboren is in de eer ste helft van het jaar, tussen janu ari en juni, en maar 25% in de tweede helft van het jaar, tussen juli en december. Echter op Champions League-niveau is de verhouding 55%-45%! Dit bete kent dat veel talenten in de jeugd nog over het hoofd worden gezien! Het oog ziet dus vaak wat de speler nu kan en niet wat een speler in de toekomst zou kun nen! Ruben Jongkind Toen ik achttien, negentien jaar was, was ik student en vakkenvul ler bij Dirk van den Broek. Ik was geen vandaal of geweldpleger, maar wel tiener en dus deed ik wel eens iets doms. De laatste klappen die ik uitdeelde, dateren uit die periode. Ik ben daar niet trots op, maar ach, het is ruim twintig jaar geleden. Bij adolescen ten reageren de ledematen soms sneller dan de hersens kunnen denken. Ons rechtssysteem houdt daar, mocht het zover komen, enigszins rekening mee. Stel dat ik in die tijd zou zijn gearresteerd na een straatruzie waarbij ik iemand een klap of duw had gegeven. Zou dat de krant hebben gehaald? Zou men het relevant hebben geacht dat ik werknemer van Dirk van den Broek was? Zou het land op hoge toon van 'Dirk' hebben geëist om mij ogenblikkelijk te ontslaan? Ik vermoed van niet. Ik zou een volstrekt oninteressant geval zijn geweest, maar de drie jongens die op 12 maart na een straathand- gemeen werden gearresteerd, waren geen Dirk-vakkenvullers. Ze waren jeugdspelers van Ajax. Dan ligt ineens alles anders. De Telegraaf kwam ermee: drie Ajax-junioren hadden een politie vrouw uit haar auto gesleurd en met zijn drieën zwaar mishan deld, met een botbreuk als gevolg. De sociale media ontploften zowat. Niet iedereen kreeg mee dat De Telegraaf het bericht steeds verder afzwakte. De politievrouw was niet in functie en ook niet herkenbaar als politieagente. Slechts één van de drie jongens had haar aangeraakt. Ze was niet uit haar auto gesleurd. Ze had ook geen botbreuk. Ernstig genoeg, daar niet van. Je gaat niet met zijn drieën opgefokt staan doen op straat en van vrouwen blijf je sowieso af. Je hebt je maar te realiseren dat je als Ajacied onder een vergrootglas leeft: je doelpunten krijgen aandacht, je eventuele wangedrag ook. Ajax nam de zaak hoog op, schorste meteen, verdiepte zich ver volgens en kwam met forse strafmaatregelen, ook tegen de twee die juridisch inmiddels geen verdachte meer waren. Onberispelijk gehandeld. Maar de wereld mag natuurlijk óók best weten dat het toch iets anders in elkaar stak dan aanvankelijk gemeld. Helaas. Buitenlandse media hadden 'versie 1' al massaal tot nieuws gepromoveerd, maar de nuanceringen waren kennelijk niet span nend genoeg. Zo werkt dat. Het kwaad was geschied. Daar doe je niets meer aan. Die drie jongens hebben hun portie wel gehad. Daar mag best één eenvoudige retorische vraag tegenover staan over die Tele- graaf-mensen, die zonder enige journalistieke zorgvuldigheid drie tieners veel te zwaar beschuldigden. Zouden zij zich eigenlijk wel eens schamen voor hun gedrag? Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2015 | | pagina 7