523Ü H t l? Niet vergeten 15 februari scoorde Ricardo Kishna tegen FC Twente het 5000ste Ajax-doelpunt sinds de start van de eredivisie in 1956. Begin maart kwam het bericht dat Otto Stibbe (63), clubarts bij Ajax tussen 1982 - 1987, op 25 februari was overleden. 26 maart overleed voormalig Ajax-voet- en honkballer Hugo Walker (81). Op 15 maart vierden wij in ons restaurant op de Toekomst, tijdens de wedstrijd Heerenveen - Ajax en een brunch, de 115e verjaardag van Ajax. Het evenement werd voor de vierde keer georganiseerd en heeft intussen een vaste plek op de activiteiten kalender verworven. Het was goed om te zien dat zoveel Ajacie- den met een trots gevoel aanwezig waren op deze verjaardag, Bij deze gelegenheid is ook aandacht besteed aan het feit dat in de afgelopen decennia ons drie jeugdleden zijn ontvallen door ongevallen rond wedstrijden van Ajax. Wij hebben met Carel Muller, vader van een van de overleden jeugdleden, hier contact over gehad en besloten een blijvende herinnering op de Toekomst voor hen aan te brengen. De onthulling van de herdenkings panelen, in aanwezigheid van een aantal nabestaanden, was een waardige plechtigheid, die er voor zorgt dat Remco Muller, Cor van de Brink en Wesley de Ridder voor altijd bij ons zullen zijn. De viering van de verjaardag van Ajax werd in de afgelopen jaren niet alleen druk bezocht door onze leden, maar ook door oud spelers van Ajax, die in de jaren 1950-1975 aan de basis hebben gestaan van de groei van onze club. Helaas heb ik ook moeten constateren, dat het voor een aantal van hen niet meer mogelijk is, meestal om gezondheidsredenen, aanwezig te kunnen zijn. Een van die oud-spelers is Ton Pronk, lid van Ajax sinds 1951, dus al bijna 60 jaar lid. Als oud eerste elftalspeler speelde Ton 338 wedstrijden in het Ajax-shirt. Na zijn actieve carrière was Ton eerst trainer/coach bij de opleiding en was hij betrokken bij het 2e elftal, waarna hij vanaf 1992 tot aan zijn pensionering hoofd scouting bij ons is geweest, waar hij de grondlegger werd van de organisatie van onze jeugdscouting. Ton Pronk Vorig jaar is bij Ton ALS geconstateerd. Momenteel wordt hij verzorgd in Purmerend waar ik hem op 16 maart bezocht. Tijdens het bezoek was het mooi om te zien, hoe positief deze Ajacied omgaat met zijn ziekte. Er passeerden tijdens mijn bezoek alle belangrijke momenten uit de historie van Ajax, zijn werk en de club. Ik nodig leden, die Ton goed kennen, graag uit om contact met mij op te nemen als u, net als ik, Ton een bezoekje zou willen brengen. Hij zal dit zeer waarderen. Ik zou het prachtig vinden als wij onze helden van vroeger ook in mindere tijden niet vergeten. Hennie Henrichs, voorzitter keer per week dienst, dan ben ik dag en nacht op afroep beschik baar. Daarnaast heb ik dan nog de andere dagelijkse werkzaamheden zoals onderwijs aan studenten en wetenschappelijk onderzoek.' Waar komt die passie voor Ajax van daan? 'Ik ben opgegroeid met de club. Geboren in het OLVG, getogen in Amsterdam-West, waar mijn ouders in de Polanenstraat woon den. Na enkele jaren zijn we naar Broek in Waterland verhuisd. Mijn vader is ook Amsterdammer en Ajacied, met hem ging ik naar de Meer en het Olympisch Stadion. Later ging ik met vriendjes. Over het slootje springen en op het trappetje in Vak F zitten. Ik kan me bijvoorbeeld nog goed herin neren dat Cruijff z'n rentree maakte tegen Haarlem, toen Gullit daar nog speelde. Onver getelijk. Hossen in lijn 9 en dan 's avonds braaf aan tafel zitten, haha.' Hoe lang ben je zelf al via het VUmc bij Ajax betrokken? 'Ik schat zo'n tien jaar. In het begin deed ik het meeste zelf, net als mijn voorganger Fred Bakker - de beste traumachirurg van Nederland en inmiddels met pensioen. Ik belde zelfs nog tij dens vakantie vanaf het strand met de club, maar dat werd thuis niet zo gewaardeerd. Nu doe ik dat trouwens nog steeds wel - maar dan stiekem, haha. Inmiddels staan we met onze groep trauma chirurgen altijd voor Ajax klaar. Zo zit er elke thuiswedstrijd iemand van ons op de tribune - er is altijd een gecertificeerd traumachirurg aanwezig.' Wanneer kom je dan van de tribune af? 'Als de clubarts dat wil, die belt dan op. Als er een speler gebles seerd het veld afgaat naar de kleedkamer, dan komen we mee kijken.' Welke blessures zie je het meest voorbijkomen? 'Enkels en knieën. Heel veel let sels worden trouwens in eerste instantie al door de fysiothera peut of een van de drie clubart sen bekeken. Iedereen heeft mijn nummer en kan mij zo bereiken. We werken heel nauw samen en hebben wekelijks contact. Dat vind ik het goede aan het huidige systeem, dat je echt als een team de speler benadert. Dat vind ik heel positief.' Wachtlijsten in de zorg zijn een groot probleem. Krijgt Ajax wat dat betreft een voorkeursbehandeling van het VUmc? 'We hebben daar goede afspra ken over. Het is inderdaad zo dat Ajacieden vroeger een beetje voorgetrokken werden. Ik heb echter altijd gezegd dat dat een voorbeeld moet zijn voor hoe we al onze patiënten moeten behandelen. Inmiddels doen we dat ook. We hebben als eerste in Amsterdam een speciale multidisciplinaire sportpoli ingericht. Alle sporters zijn daar welkom, van de profs tot de amateurs.' Dus als ik aanstaande zaterdag m'n enkelbanden afscheur... 'Dan kan je dinsdagmiddag meteen terecht. Je hoeft niet op een lange wachtlijst. Een Ajacied is snel aan de beurt bij een MRI, ja - maar alle mensen die op korte termijn een MRI nodig hebben, krijgen de zorg die ze verdienen. Mijn doel is om alle patiënten als Ajacieden te behan delen.' Jan-Matthijs Harderwijk

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2015 | | pagina 3