'Iedereen behandelen als Ajacied' AJAX CLUBNIEUWS INHOUD Traumachirurg VUmc Frank Bloemers: I Er viel, ondanks de 2-1 winst op 19 maart na de thuiswedstrijd tegen Dnipro Dnipropetrovsk voor de UEFA Europa League, niets te vieren. De domper was groot. Die ene uitgoal was funest. Frank de Boer: 'Zo'n goal hadden wij ook moeten maken bij de uiwedstrijd in Kiev. Daar hebben we het laten liggen.' 12e Jaargang nummer 3 April 2015 2 Frank Bloemers: 'Iedereen behandelen als Ajacied' 3 Van de voorzitter 4 Bob Haarmslaan Wie is wie? 5 Jong Ajax Gedicht Talenten voor de toekomst 6 De jeugdleider IM Wim Steenbergen 7 De Talentenfabriek Column Menno Pot 8 Zeven Ajax - Oranje Vrouwen op Cyprus Ajax Vrouwen 9 Ajax Foundation 10 Zaterdagvoetbal 11 Verenigingsleven Gedenkfoto's 12 Erfgoed Column David Endt COLOFON Eindredactie:Tijn Middendorp Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber, Evert Vermeer Redactieadres:Ajax Clubnieuws p/a Steenbok 22, 1188 AT Amstelveen Telefoon 020 64 54 421 of 06 460 800 57 E-mail: tijn.middendorp@planet.nl Vaste medewerkers: Carel Beerenschot, Arjan Duijnker, David Endt, Simone Freling, Ralph de Haan, Hennie Henrichs, Ruben Jongkind, Wim Jonk, Jacques Kattenburg/ Martin Cloose, Bjorn Martens, Marleen Molenaar, Marjon van Nielen, Menno Pot, Tamara Schellekens, 'Tom'Bigt, Kung Tang, Rob van Vliet, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst Gerard van Hees, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Henk Buhre Layout: Rolf Leeser Druk: Muller Visual Amsterdam Lees voor verdere informatie ook Kick Off Ajax Life Ajax Kids Club-blad www.ajax.nl facebook.com/afcajax twitter.com/afcajax plus.google.com/+afcajax Maandagmiddag, kwart voor één. Ik bel het telefoonnum mer dat in de e-mail van mijn eindredacteur staat. 'Goede middag, ik wilde graag een interviewafspraak maken met...' - 'Ja hallo met Laura, sorry dat ik u onderbreek maar ik denk dat u een ver keerd nummer hebt want u spreekt nu met de operatie kamer. We zitten midden in een ingreep dus zou u de receptie willen proberen?' Oeps. Nou wist ik wel dat Ajax een nauw samenwerkingsverband had met het VUmc, maar dat die middels een directe lijn tot in 'de OK' zou reiken, had ik niet gedacht. Al bijna 24 jaar hebben Ajax en het VUmc namelijk een medische overeenkomst en om daarover meer te weten te komen, staat er een interview gepland met traumachirurg Frank Bloemers (46), die met zijn collega's van de afdeling Trauma- chirurgie al meerdere jaren inten sief betrokken is bij de medische begeleiding van Ajax. Anderhalve week later loop ik daarom op vrijdagmiddag over de zevende verdieping van het VU ziekenhuis, twee verdiepingen onder het Ajax Spelershome in de VUmc Kinderstad, door een lange gang richting de afdeling Heelkunde. Ik passeer de vele werk- en spreekkamers, maar zie nergens de juiste naam op de bordjes staan. Aan het einde van de hal zie ik opeens een grote teamposter van Ajax op een werkkast prijken; ik moet dus in de buurt zijn. De deur van de kamer ernaast zwaait open en ik weet dat ik helemaal goed zit als ik in een oogopslag meerdere Ajax-memorabilia aan de muur waarneem. In een aangenaam gesprek vertelt de netjes in zijn witte jas gestoken medisch speci alist open over de verbintenis tussen de club en het VUmc. Hoe is de relatie tussen het VUmc en Ajax tot stand gekomen 'Eerlijk gezegd weet ik dat niet precies. Vroeger was het zo dat de club een huisarts had en de traumachirurg van de VU was tevens de clubarts. Als trauma chirurg weet je namelijk heel veel van het menselijk lichaam, bewe gingsapparaten en blessures - van de grootste, zwaarste wonden tot een ontsteking aan je pink. Het is een heel breed vak, maar een voetballer is natuurlijk meer dan een lichaam en heeft ook andere klachten dan alleen chirurgische dingen. Op een gegeven moment ontwikkelde zich het vak van sportarts, en Ajax is toen denk ik heel vooruitstrevend geweest om ook een sportarts in de staf op te nemen. Sinds 1 juli 2014 is een sportarts namelijk officieel ook een medisch specialist. De chirurg is toen wat meer op de achter grond komen te staan - wat overi gens prima is.' Wat zijn concrete dingen die het VUmc voor Ajax doet? 'Als Ajax een speler wil kopen dan worden spelers hier gekeurd bij voorbeeld. Ze gaan dan een heel circuitje af: oogarts, hartfilm bij de cardioloog, bloed afnemen, rönt genfoto's maken. Als er een bles sure is, kan de clubarts laagdrem pelig met ons overleggen. Don de Winter (sportarts, red.) belt mij dan bijvoorbeeld op om samen de foto's van die en die verdediger nog eens te bekijken. Dat gaat trouwens niet alleen om het eer ste, maar heel Ajax - dus ook jeugdspelers of de Ajax Vrouwen.' Hoe intensief is dat? 'Behoorlijk. Je moet wel echt een rood-wit hart hebben als je dit wilt doen. Maandag is mijn vaste operatiedag. Ook heb ik twee CLINIC* 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2015 | | pagina 2