Wie zoekt er mee? DAVID Erfgoed Slagbomen IE 1 april vond op de Toekomst de derde algemene ledenvergadering plaats met onder meer een presentatie van de Supportersvereniging Ajax (SVA). Vier parkeerplaatsen voor gehandicapten zijn onlangs aangelegd op het parkeerterrein voor de Toekomst. Naast de hoofdtribune staan nieuwe toiletten (m/v). Bij de registratie van het erfgoed gaan we uitvoerig te werk. Van elk voorwerp noteren we de naam, een (barcode)nummer, de materi aalsoort en de afmetingen. Wan neer het gaat om bijvoorbeeld gouden of zilveren munten, dan is het gebruikelijk om het object ook te wegen. Zo kunnen latere generaties altijd nagaan of het nog om het originele voorwerp gaat of dat onverlaten er misschien flinters goud of zilver hebben afgeschraapt. Ja, dat gebeurt. Vervolgens komen de inhoude lijke kenmerken aan de beurt. Die worden niet altijd heel uitgebreid beschreven - iedereen weet wel wat een Europacup is of hoe een kampioensschaal eruit ziet. Ook de herkomst, de datering en de wijze van verkrijgen nemen we hier mee. Prijzen en clubcadeaus worden meestal rechtstreeks aan de club gegeven, maar andere erf goedstukken komen binnen via bruikleengevers of door schen kingen. Tot slot proberen we de waarde te bepalen en krijgt het object een standplaatsregistratie, zodat altijd bekend blijft waar het zich bevindt. De erfgoedmedewerkers hebben nu 1500 voorwerpen op deze manier ingevoerd. Het einde nadert, maar dan blijven de pro bleemgevallen over: de voorwer pen waarvan niemand weet wat ze voorstellen en vooral: waarom Ajax ze heeft. Hier is zo'n voorwerp afgebeeld. Het is een ronde houten lijst, eigenlijk een soort patrijspoort. In het midden zit een metaalkleurig reliëf van het hoofd van een krijger. Niemand van ons weet wie dit is. Omdat het zich in de Ajax-collectie bevindt, zou het om 'onze' Ajax kunnen gaan, maar dat is beslist niet zo: alleen de helm al is volstrekt anders. Zolang niet bekend wordt wie hier is afgebeeld, valt er ook niets te zeggen over het waarom van dit object. Is het een geschenk van een andere club? Heeft een kunstenaar een Ajax-kop willen maken? Of is de lijst bij toeval bij Ajax terecht gekomen, zomaar in een verzameling Ajax- spullen die iemand heeft nagelaten? We hopen dat een van de leden wel iets weet over dit voorwerp. Over wie er is afgebeeld. En hoe Ajax er aan komt. Kunt u ons helpen? Carel Berenschot carelberenschot@ajax.nl Vroeger ontmoette ik vrijwel wekelijks de Ajax-stewards die mee gingen naar de uitwedstrijden. Ik raakte onder de indruk van hun werk, van hun eensgezinde inzet. Ik merkte dat opoffering - voor hun club, hun ideaal - Ajax, een wezenlijk onderdeel van de job was. Meereizen naar uitwedstrijden, helpen er voor te zorgen dat de Ajax-supporters begeleid en soms in toom gehouden worden. Matige omstandigheden, omgaan met afwijkend gedrag en conflict- jes. In naam van Ajax. Vaak zien ze weinig meer dan een glimp van de wedstrijd, hun ruggen naar het veld gekeerd letten zij scherp op het fangedrag. Bij terugkomst zitten ze even bijeen in een kan tine. Blij met de overwinning, puntverlies verwerkend. En dan gaan ze huns weegs, terug naar huis. Tegenwoordig ben ik regelmatiger op de Toekomst. Er is veel acti viteit. De Ajax Vrouwen, Jong Ajax, Al junioren, wedstrijden met regelmatig veel publiek. Zoals bij Ajax Al - Roma. Februari-guur. De massale belangstelling zorgde er voor dat de parkeerplaats bij de Toekomst snel volliep. Kijk, daar stonden ze weer, de Slag boommannen (en -vrouw, de lieve dame Nieberg!). Onbeschut. Dikke jassen en dassen, mutsen en stevige schoenen als enige bescherming tegen de elementen. Over het algemeen zijn de slag boommannen wat ouder en ze maken deel uit van Ajax Parkeer- commissie. Ieder van ons kent hun gezichten en bij herkenning is er altijd een vriendelijk gebaar of een aardig welkomstwoord naast het gedecideerde gebaar en het omhoog duwen van de slag boom waarachter de weg naar de parkeerruimte ligt. Het is niet het meest spectaculaire werk bij de club. Veel enerverender om op het veld een doelpunt te maken, veel spannender een sponsor contract af te sluiten of een persconferentie te beleggen, veel interessanter mee te reizen naar Kiev, Barcelona of Parijs. Maar de slagboommannen zijn onmisbaar. Zij zijn Ajax- ambassadeurs die zich niet door winst, verlies of wat dan ook van de wijs laten brengen. In hun ogen zijn het bijzaken. Zij dienen de club op hun bescheiden maar onmisbare wijze. Nadat hun taak verricht is, warmen zij zich aan een kopje koffie, eten een broodje en gaan huiswaarts. Niet te laat want over een paar dagen, weten deze fantastische Ajacieden, is er een nieuw evenement. Dan staan ze er weer, de slagboommannen, al naar gelang de omstandigheden dik ingepakt of luchtiger gekleed. Vriendelijke glimlach, gemeende groet, gedecideerd gebaar, ze staan ongemerkt onmisbaar te zijn. In naam van Ajax.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2015 | | pagina 12