50 jaar geleden: begin van een tijdperk Patrick Ladru nam op 1 november afscheid van de jeugdopleiding van Ajax als technisch coördinator middenbouw. Eerder was hij vele jaren actief als jeugdtrainer. Zijn functie wordt ingevuld door Peter den Otter, drie jaar actief in de jeugdopleiding en al behorend tot de groep trainers middenbouw. Vijftig jaar geleden, in 1964, ging het met de club niet goed. Het eerste elftal stond onderin de eredivisie en voelde langzamer hand het kille degradatiespook in de nek hijgen. Het was nog te vroeg voor paniek, maar er moest wel iets gebeuren, begrepen zowel trainer Vic Buckingham als het Ajax-bestuur. De trainer zou al rond zijn met Fulham, voorzit ter Jaap van Praag wist van niets maar een paar uur later, op don derdagmiddag 21 januari, na de training wel dat de trainer wel degelijk zou vertrekken, en dat er al een opvolger was: Rinus Michels, gymleraar op een doven- instituut, sinds 1959 trainer bij de amateurs van JOS en, toen hij door Ajax werd benaderd, tijdelijk bij AFC, die in zijn onschuld ver klaarde al donderdagochtend door de onwetende Van Praag gebeld te zijn, en 's middags te hebben geaccepteerd. Van Praag verklaarde desgevraagd dat Buc- kingham pas op donderdag morgen om ontbinding van zijn contract had gevraagd. Nieuwe trainer Hoe dan ook, het belangrijkste was dat Ajax een nieuwe trainer had. Toch wel een verrassende keus, en misschien wel een gok: Michels was uiteraard een bekende naam bij Ajax, maar wei nigen zullen in hem al de nieuwe technische baas gezien hebben. Voordeel was dat hij de club van kindsbeen af goed kende: als acht tienjarige debuteerde hij in het eerste, scoorde liefst vijfmaal tegen ADO en had daarmee meteen zijn eerste (districts)- kampioenschap binnen: voorwaar een indrukwekkende binnenko mer. Hij had nog samengespeeld met drie man van zijn nieuwe ploeg: assistent Van der Veen, Sjaak Swart en, in zijn allerlaatste wedstrijd, Bennie Muller. Debuut Zijn debuut op de bank, op 24 januari 1965, bij de wedstrijd tegen MVV, vertoonde opvallende overeenkomsten met zijn spelers debuut destijds: werd het toen 8-3, nu 9-3, en opnieuw scoorde een speler vijfmaal: Sjaak Swart. Verschil was wel dat hij niet meteen kampioen was, verre van dat zelfs: het werd nog flink knij pen voor Ajax, dat uiteindelijk drie punten boven de rode streep zou eindigen. Die zomer kon Michels pas echt aan zijn ploeg gaan kneden. Een jaar later was hij alsnog kampioen: een nieuw tijdperk kon beginnen. Evert Vermeer Naam: Ron Claassen Leeftijd: 62 jaar J L Beroep: onderhoudstimmerman Bij Ajax: vanaf 2010 lid Parkeer- en Kassacommissie de Toekomst Hoe ben je bij Ajax verzeild geraakt? 'Door wat te netwerken binnen Ajax. Daar kom ik al vanaf eind jaren '60. Dan maak je wel eens een opmerking dat je wel iets voor Ajax wil doen.' Hoe begon dat? 'Ik was eerst twee seizoen betrokken bij wedstrijden van Lucky Ajax, als een soort buffer tussen Ajax en de tegenpartij. Sjaak Swart was dan mijn aanspreekpunt.' Nu sta je al geruime tijd bij de slagboom op de Toekomst. Hoe ervaar je dat? Leuk hoor. Dat doe ik samen met fijne collega's. We staan daar in weer en wind zo'n drie uur per wedstrijd op zaterdag en door deweekse dagen met een vast ploegje andere vrijwilligers.' Je hoort wel eens dat bezoekers op allerlei manieren proberen door te mogen rijden zonder parkeerkaart. Wat is jou 'mooiste' ervaring? 'Er wordt van alles geprobeerd. Er was eens iemand die met een invali- dekaart van zijn vrouw naar binnen wilde rijden. Toen ik zijn kaart omkeerde en zag dat het niet zijn kaart was, kon hij zelf omkeren.' Wat staat je nog meer bij? 'Er gaat ook wel eens wat mis. Mensen her ken je niet altijd. Die veranderen in de loop der jaren van uiterlijk. Zo hebben we Gerald Vanenburg wel eens een keer de verkeerde kant opgestuurd.' Wat vind je het leukste om te ervaren? 'De gein en sfeer binnen de club en de waardering die je ervoor terugkrijgt.' Wat doe je in het dagelijks leven? Ik verricht onderhoudswerkzaamhe den bij de technische dienst in een hotel in Amsterdam. Mijn werk tijden liggen op werkdagen tussen 08.00 - 16.00 uur en passen dus prima bij wat ik voor Ajax doe.' Hoe sportief ben je zelf? 'Ooit heb ik het bij HFC Haarlem tot de Al geschopt. Dat was onder trainer Maup Kruijer.' Wat betekent Ajax voor jou? 'Bij mij werkt het als een soort verslaving. Ik kijk veel wedstrijden, ook van de jeugd, en houd plakboeken bij van de wedstrijdgeschiedenis van de club.' Wat wil je nog kwijt? 'Je probeert bezoekers altijd de juiste richting op te sturen, maar je kunt niet iedereen te vriend houden.' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 4