VAN DE VOORZITTER Tradities Voor volgepakte tribunes op de Toekomst konden meer dan 3500 toeschouwers op 4 november genieten van een geweldige Al tegen Barcelona voor de UEFA Youth Cup. Niet alleen de 1-0 winst maar meer nog het vertoonde spel, in een geweldige entourage, deed het enthousiasme tot grote hoogte stijgen. Daar is het met name belangrijk om meer controle over je eigen lichaam te krijgen. Tegenwoordig zitten ze allemaal binnen te gamen in plaats van buiten te spelen. Basisoefeningen als een radslag of een koprol kennen de meesten niet eens. Dat heb je echter wel nodig wil je latere technieken goed kunnen aanle ren.' CT: 'Kinderen zijn steeds beperk ter geworden in hun bewegen. Wij willen dat juist weer naar de andere kant toe trekken: zo veel mogelijk bewegen op zo veel mogelijk verschillende manieren. Voetbal is gevarieerd, een all round sport. Je hebt kracht nodig, maar ook snelheid en behendig heid. Dat vraagt om meerdere bewegingsvormen en -patronen, die je het liefst zo snel mogelijk aangeleerd moet krijgen.' Hoeveel uur per week krijgen jongens performance training? GE: 'In de bovenbouw zit een jon gen op ongeveer twee, drie keer per week. Dat hangt echter ook van de Skillsbox af.' Wat is de Skillsbox? GE: 'Heel letterlijk: een doos met jouw vaardigheden. Op elk gebied: voetbaltechniek, kracht, snelheid, mindset, noem maar op. Het is een tool op de computer die op al die terreinen bijhoudt waar een jongen staat in zijn ont wikkeling. Op basis daarvan ont staat een individueel opleidings plan.' CT: 'Door een overzicht te maken van de onderdelen die de speler moet leren (technisch, tactisch, performance en mentaal) weten we beter waar de speler op welk moment van zijn ontwik keling aan moet werken. Op basis van die gedachte hebben we samen allerlei zaken op tafel gegooid waar een ideale speler volgens ons aan moet voldoen. Via de Skillsbox proberen we die meetbaar te maken. Aan de hand daarvan probeer je de speler die je voor je hebt zitten op te lei den tot die ideale speler. Daarbij zijn wij verantwoordelijk voor het onderdeel performance en voor een deel ook voor de men tale vaardigheden.' Wat kunnen jonge voetballers specifiek van jullie leren? GE: 'Doorzettingsvermogen en motivatie. De judowereld is heel anders dan het voetbal. Bij een pijntje is het niet zeiken en gewoon doorgaan. Hier merkte ik dat sommige jongens het al opgaven voordat ze een oefening begonnen: 'dat wordt te zwaar trainer, dat kan ik niet'. Dan zeg ik: 'eerst tien keer proberen'. Je ziet dat dat er nu wel insluipt.' CT: 'Polsstokhoogspringen is heel gevarieerd. Je hebt alles nodig: snelheid, sprongkracht, conditie, beheersing, gymnastisch vermo gen, noem maar op. Ik heb daar overal in de wereld op getraind met de beste coaches. Wat ik van hen geleerd heb probeer ik nu over te brengen op onze spelers.' Werkt deze aanpak? GE: 'Zeker. Je merkt nu al dat we zo veel progressie boeken. We zijn echter wel pas twee jaar bezig. Dit plan blijft zich continu ontwikkelen. We moeten daarbij met de tijd blijven meegaan.' CT: 'Dit is een acht- tot tien jarenplan. Dat is lastig, want in het voetbal moet er elke week gepresteerd worden. Als je dit echter tien jaar kan vasthouden, dan weet ik zeker dat je allround spelers opleidt. Dan krijg je steeds meer doorstroming naar het eerste.' Jan-Matthijs Harderwijk Oktober is sinds jaar en dag de maand van tradities. Op zondag 5 oktober ontvingen de jubilarissen hun onderscheiding behorende bij het aantal jaren lidmaatschap en op vrijdag 31 oktober vond de Reünie van de Bordjesclub plaats voor leden die meer dan 25 jaar de club trouw zijn gebleven. Het waren beide keren prachtige bijeenkomsten van traditie en saamhorigheid, die bij Ajax horen en passen. Ook werd in de maand oktober, in het VPRO- programma Tegen licht, een documentaire uitgezonden met als titel 'Baas in eigen club'. In deze documentaire werd op indrukwekkende wijze de strijd en onmacht weergegeven van Engelse voetbalfans, die de teloorgang van historie, traditie en clubgevoel bij hun favoriete voetbalclub niet kunnen accepteren. Een van de achterliggende redenen ligt in het feit, dat de Engelse voetbalgemeenschap anders is georganiseerd dan in Nederland. Hier vormen amateurclubs de basis voor de sport, met een duide lijke sociaal-maatschappelijke rol, waar het individu een manier vindt om zijn eigen identiteit actief aan de club te koppelen. Met de introductie van het betaalde voetbal in 1954 waren de clubs, die hieraan deelnamen, gebaseerd op de oude waarden van voetbalverenigingen. In Engeland, dat al in 1876 zijn eerste betaalde speler kende, ontwikkelde het professionele voetbal zich op een andere manier. Daar zijn wel clubs en fans maar geen verenigingen. Als we nu kijken naar de laatste ontwikkelingen in Engeland, dan zijn de clubs daar een prooi voor investeerders, hedge funds en vermogende privépersonen geworden, en worden tradities van een aantal clubs ingeruild en verkwanseld. Wat te denken van Cardiff, waar de nieuwe eigenaar besloot de clubkleuren te veranderen van blauw naar rood, omdat hij blauw een vervelende kleur vond. De man begreep niet wat hij zijn supporters hiermee aandeed. Kijkend naar de documentaire was ik ongelofelijk blij, dat wij in Nederland afstammen van een anders ontwikkelde voetbalcultuur en dat wij bij Ajax nog een echte vereniging en voetbalclub zijn. Lichtend voorbeeld hiervan is Harry Spett, een van onze jubilaris sen die op 5 oktober op 93-jarige leeftijd geëerd werd voor zijn 80-jarig lidmaatschap en ook aanwezig was bij de Reünie van de Bordjesclub. Ik wens u en uw naasten, in dit laatste nummer van het Ajax Clubnieuws in 2014, alvast een goede Kerst en een goed, gezond en succesvol 2015 toe. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 3