WIE IS WIE? Een doordeweekse zondagmiddag Lang niet alle leden waren aanwezig bij de laatste ledenvergadering van 10 september. Toen stond onder meer een bezoek aan het nieuwe 'gym en kracht honk' op het programma. Daarom een impressie van deze schitterende ruimte met geavanceerde apparatuur en uitzicht op de velden van de Toekomst. Naam: Marie van der Weegen Leeftijd: 42 jaar t Beroep: Taaldocent Buitenlandse spelers, mentor Ajax B2 Bij Ajax: Vanaf april 2006 had Ajax in 1960 nog kampioen gemaakt, er was routine (Swart, Muller), jeugdig elan (Suurbier, Kees Ruiter), een dure aankoop (Nuninga), en toch... Misschien miste men de geniale invallen van Piet Keizer, die herstelde van een zware hoofdblessure.Voor de uit wedstrijd tegen het altijd lastige GVAV deed Buckingham wat trai ners in zo'n geval doen: een greep in de jeugd. Toon den Boer (21) kenden we al, maar een 17-jarige spits, klein, mager, niet bepaald gespierd, maar wel akelig tech nisch en onhoudbaar snel, klopte al nadrukkelijk aan de poort van het eerste, trainde al mee, en nu moest het er maar eens van komen. Het zou een beproefd recept gaan worden bij Ajax: als je het even niet meer weet, gooi je er een jongetje in, hopend op frisse ideeën. U als kenner hoeven we natuur lijk niet te vertellen dat het gaat over Johan Cruijff die dit jaar 40 jaar lid van Ajax is en op 4 okto ber jubileerde. Ook hij kon niet onmiddellijk het tij doen keren: Ajax ging die dag opnieuw onder uit. Muller en Hoogerman raakten geblesseerd, Nuninga zocht zijn vorm, maar de debutant kon van de pers een schouderklopje krij gen, al spelden de meesten zijn naam nog verkeerd. En Johan zette een trend door bij zijn debuut te scoren, al deed het er weinig toe: vlak voor tijd schoof hij de 3-1 langs Tonny van Leeu wen. Toch leuk voor een doorde weekse zondagmiddag, die dankzij hem toch in de geschiedenisboe ken eindigde. Evert Vermeer Henk Mellema, Anton Hermans, Jan van Dorst. Knap als u ze nog kent: zij speelden in de eredivisie, bij Heracles, NAC en PSV en debuteerden vijftig jaar geleden op dezelfde dag: 15 november 1964, een betrekkelijk alledaagse zondag, aan de krant te oordelen. Trefwoorden: transistorradio's, de Beatles, Radio Veronica (dat die nacht van haar anker sloeg), en het REM-eiland. Mannen draaiden een Drum voor elkaar, Milky Way bedierf de eetlust niet. Sinterklaas arriveerde in het land, gewoon met Zwarte Pieten. Het schok kendste nieuws was de been breuk van Beertje Kreijermaat, en het overlijden, die nacht, van oud- wielrenkampioen Piet Moeskops. Toch zou die dag de geschiedenis ingaan. Ajax bengelde onderaan de competitiestand: maar twee van de tien wedstrijden waren gewon nen, de ploeg sputterde. Waar dat aan lag? Trainer Vic Buckingham Waar komt je Ajax-gevoel vandaan'Ik ben opgegroeid in een sportief gezin. Toen ik naar Amsterdam verhuisde wees een vriendinnetje op een tijdelijke functie bij Ajax die permanent werd. Niet lang daarna ging ik werken voor de Ajax Kids Club.' Mentor van de B2, wat houdt dat in? 'Contacten onderhouden met ouders en school. Wij noemen dit de gouden driehoek. Communi catie tussen hen en Ajax is heel belangrijk.' Hoe ben je bij de Studiebegeleiding terecht gekomen? 'Toen ik bij Ajax werkte op de afdeling Supporterszaken ben ik door Jeroen Slop letterlijk van de afdeling geplukt omdat hij hoorde dat ik docent Frans was. De Studiebegeleiding was daarnaar op zoek.' Wat doe je precies? 'Het is een combinatie van Studiebegeleiding, mentoraat en zorg. Natuurlijk ben ik er qua studie voor Frans, maar in de regel ben ik veel bezig met taalverwerving, begrijpend lezen, omdat dat aan de basis ligt van het succesvol zijn in elk vak. De jongens hebben hier veel problemen mee.' Hoe moeilijk is het jeugdspelers een vreemde taal te leren? 'Dat hangt af van het land van oorsprong. Deens of Duits hebben veel gemeen met het Nederlands. Maar ik heb ook een Chinese speler anderhalf jaar lesgegeven die geen Engels sprak. Met visueel leren en handen en voeten begon hij te praten en zelfs grapjes te maken.' Welke talenten moet je hebben om dit werk goed te kunnen doen? 'Geduld, de jongen willen liever voetballen dan studeren, flexibiliteit om je aan te passen aan het schema van de speler en empathie. Wat betekent het om op je 16e twee banen te hebben? Weke problemen kom je tegen? 'Uiteraard in de gedragsfeer. Spelers hebben verschillende achtergronden en komen uit verschillende cul turen. Ook het cognitief vermogen speelt een rol. Een Gymnasiast benader je anders dan een VMBO 'er.' Waar vind je de meeste voldoening? 'In het werken met kinderen. Ze zijn oprecht en recht voor hun raap. Je krijgt terug wat je geeft. De sfeer in mijn werk is als een achtbaan, maar ontzettend gezellig.' Wat wil je nog kwijt? 'De groeten aan mijn jongens van de B2' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 4