VAN DE VOORZITTER Dilemma's Het is al even geleden, maar waar 'de grote broer' het niet lukte aan het begin van het seizoen de Super Cup te bemachtigen, slaagden de Al en de Cl daar wel in op 23 augustus op de Toekomst, beide tegen de collega's van Feyenoord. Daarmee werden de eerste prijzen van het seizoen uitstekend binnen gehaald. wil halen. Die zegt ook: ik heb m'n jeugd. Dat is een realistische trainer' Komt de weg zoals die nu is ingesla gen overeen met die visie? 'Ik zat hier gisteren te kijken naar Ajax Al - Paris Saint-Germain Al. Dat eerste elftal van PSG bestaat alleen maar uit sterren. Ik weet niet wat dat elftal gekost heeft, maar dat zal wel in de honderden miljoenen lopen. Dan zie ik giste ren drie, vier, vijf spelers van Ajax tussen de 16 en 18 jaar lopen en die voetballen fantastisch. Die winnen met maar liefst 6-1 van het hoogste jeugdelftal van een club waarvan men zegt "nou, met een beetje mazzel kunnen ze de Champions League winnen". Mis schien staan die jongens over een jaar of twee al in het eerste. Dat noem ik opleiden.' Toch vertrekken er soms nog steeds jonge jongens naar het buitenland. 'Dat is natuurlijk heel erg triest. Eigenlijk zou de UEFA daar heel hard tegen op moeten treden. Het kan niet zo zijn dat Ajax opleidt en dat mensen op zestienjarige leeftijd weggehaald worden. Die regels zouden veran derd moeten worden. Op de een of andere manier komt dat er niet door.' Hoe vergelijk je de huidige trainings- aanpak met jouw tijd als speler? 'Het is allemaal een stuk weten schappelijker geworden. Toen ik trainde, deed je allemaal het zelfde. Of je nou 1 meter 70 was of 1 meter 90. Toen dacht ik al: dat kan toch niet? Daarom pro beren wij hier door individuele training spelers fysiek, mentaal en tactisch beter te maken. Zodat ze sneller kunnen instromen. Die aanpak heeft natuurlijk wel tijd nodig - we zijn daar tenslotte nog maar tweeënhalf jaar mee bezig.' Geloof jij in die individuele aanpak? 'Ja, al blijft het wel een team sport. Maar als jij rechtsbuiten bent, dan wil ik natuurlijk wel dat jij een man kan passeren. Dat levert terreinvoordeel op. Als jij verdediger bent dan moet je weer andere dingen kunnen. Ik denk wel dat het bij verdedigers en middenvelders wat sneller kan gaan dan bij aanvallers, want die moeten toch van huis uit een bepaalde creativiteit meegekre gen hebben. Je kunt spelers wel altijd beter proberen te maken op een aantal terreinen. Ik denk dat men daarmee bezig is hier.' Een commissaris wordt aangesteld voor vier jaar. Ga je over anderhalf jaar voor een nieuwe termijn? 'Dat is nog zo ver weg dat ik daar op dit moment niet over nadenk. Laten we eerst de komende anderhalf jaar maar eens heel goed afsluiten met z'n allen. Ik hoop dan ook dat we aan het einde van het seizoen kunnen zeggen: zo, Frank heeft z'n vijfde schaal. Als ze het hele seizoen zo spelen als in de tweede helft tegen Paris-Saint Germain, dan geloof ik daar heilig in.' Jan-Matthijs Harderwijk Het seizoen 2014-2015 is begonnen, en laten we eerlijk zijn, dit sei zoen is wisselvallig begonnen. Na het verlies om de Johan Cruijff Schaal tegen PEC Zwolle, was er een goed begin in de competitie, daarna twee keer verlies, tegen PSV en Groningen, gevolgd door overwinningen tegen Heracles en Feyenoord. Het resultaat, eind september, is een gedeelde eerste plaats, maar leidt de wisselvallig heid van ons spel tot zorg en kritiek bij onze fans, want daar kan een rechtgeaarde Ajacied niet tegen. De resultaten in de Champions League waren bemoedigend, met een mooi resultaat tegen PSG, mogelijk de beste ploeg uit onze poule en een gelijk spel uit tegen outsider Apoel Nicosia. Kortom, het is een start met meerdere gezichten. Bedenk echter in perspectief, dat een club als Ajax een opleidings club is, waarbij Daley Blind, uitgegroeid tot een dragende speler, Ajax heeft verlaten. De groei van Daley bij Ajax, en zijn optreden bij het WK in Brazilië, hebben geleid tot zijn transfer naar Manchester United. Een transfer waar Daley op de eerste plaats, en Ajax daarna, trots op mag zijn want Manchester United is een grote club, een topclub, en als die kiest voor een 'kind van Ajax' dan is het verve lend dat een speler uit de basis onze club verlaat, maar zullen wij dit moeten accepteren. Het gevolg is dat onze technische staf opnieuw en onontkoombaar bij Ajax, een nieuw Ajax voor 2014-2015 vorm moet geven. Dat kost altijd tijd. Het is onredelijk te verwachten dat dit voor de aanvang van de competitie al volledig voltooid is. In vele geledingen van onze club en bij onze supporters is er kritiek, en hoor ik de roep om aankopen, om het verlies aan kwaliteit te compenseren. De bestuursraad is het met onze directie eens, om hier voorzichtig mee te zijn. Het kopen van spelers is historisch gezien niet altijd de sleutel naar nieuw succes geweest. In de huidige situatie zijn de directie en het Technisch Hart er van overtuigd dat er een nieuwe generatie jonge, talentvolle spelers in de komende tijd op de deur klopt bij ons eer ste elftal. Dan is het al dan niet kopen van vervangers een duivels dilemma. Want als je het beleid hebt ingezet, om meer spelers op te leiden, dan moet je het ook de kans geven, en alleen die aankopen, binnen de beperkingen van Ajax doen, waar je echt beter van wordt en waar niet de deur voor de instroom van aanstormende talenten wordt afgesloten. Dat staat los van onze gezonde financiële positie. Ik vraag u daarom ook om uw steun om dit beleid vorm te geven en ben zeer benieuwd naar de wedstrijdenreeks tot de winterstop, de groei van individuele spelers, de ontwikkelingen van ons team en wens Frank de Boer hierbij veel succes. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 3