De Talentenfabriek Meer trainen Kampioen van de armoede In het paasweekeinde won de Ajax BI van trainer Saïd Quaali onder grote belangstelling voor de 3e keer in vijf jaar tijd de Aegon Future Cup. Dit keer werd Liverpool in de finale verslagen. Abdel Nouri werd uitgeroepen tot 'Meest waardevolle Speler' en ontving de 'gouden adidas schoen' van Barry Hulshoff. Sinds dit seizoen is het 's ochtends vroeg al een drukte van belang op De Toekomst. Niet alleen profs, maar ook jeugdspelers wer ken zich in het zweet door individuele fysieke of voet baltrainingen. Meer trainen is het credo. Maar welke gedachte zit hier achter? De bekende psycholoog Anders Ericsson legt uit dat je 10.000 uren gericht moet oefenen om in een bepaalde discipline de wereldtop te kunnen halen. Dit is geen wet van meden en perzen maar geeft een richtlijn. Het gaat ook om wat je in die uren doet. 10.000 uur betekent 12 jaar lang 16 uur per week trainen. Vanaf de F-jes tot en met de A-junioren kwam een Ajacied tot afgelopen seizoen aan slechts 4.500 uren (8 uur per week). Daarnaast speelt de jeugd tegenwoordig minder op straat, ook dit gemis moeten we compenseren.Vanaf Voortaan zal Ruben Jongkind vanuit zijn functie als Manager Development een bijdrage leveren aan het Ajax Clubnieuws over nieuwe ontwikkelingen rond De Talentenfabriek van Ajax. 2013-2014 hebben we door slim organiseren en goed samenwer ken met scholen al 600 uren gewonnen! Ajax-visie Waarom is dit voor Ajax zo be langrijk? Allereerst ligt de gemid delde leeftijd in de Europese top rond de 26 jaar. Bij Ajax 1 ligt die op 23 jaar. We missen dus gemiddeld 3 jaar ervaring per spe ler! Dit kunnen we deels compen seren door meer te doen in de jeugd. De Ajax-visie vraagt immers om maximaal inpassen van jeugd spelers. Dat betekent dat door extra trainingsuren jeugdspelers eerder klaargestoomd moeten worden voor een hoger niveau. Studie Meer trainen is alleen mogelijk door goede samenwerking met scholen. In overleg met de studie- en begeleidingscommissie zet Ajax in het komende seizoen een belangrijke stap in het meer trainen in de bovenbouw. Dit kan door een optimale samenwerking met het ROC Amsterdam. We verwachten in komende seizoe nen nieuwe samenwerkingen met scholen, zodat ook de onder- en middenbouw zullen volgen. Zo krijgt het woord 'opleiden' een steeds een bredere betekenis binnen onze club. Ruben Jongkind Manager Development Met nagenieten na een kampioensjaar is niets mis, maar laten we vooral ook vooruitkijken: naar het komende seizoen, waarin Ajax natuurlijk graag een nieuw record van vijf kampioenschappen op rij wil vestigen, maar ook dolgraag een keertje wil overwinteren in de Champions League. Het wordt er weer eens tijd voor, om redenen van eer natuurlijk, maar ook om eenvoudige cijfermatige redenen. De laatste keer dat Ajax na de winterstop nog meedanste op het kampioenenbal was in het seizoen 2005-2006. De tegenstanders in de groepsfase waren destijds Arsenal, Sparta Praag en FC Thun. Zo zie je maar: je moet ook een beetje mazzel hebben tijdens de loting. Dat had Ajax in 2005 duidelijk meer dan in 2013 (Barcelona, Milan en Celtic). Maar het was niet louter lootgeluk: in 2005 zat Ajax tijdens de loting in pot 2. In 2013 was de coëfficiënt inmiddels zover gedaald dat Ajax in pot 3 startte en dus niet één maar twéé 'sterkere' tegenstanders lootte. Ziedaar, een nadeel van Ajax' prestaties in de eredivisie: elk jaar Champions League, elk jaar toptegenstan- ders, niet zo heel veel punten en daardoor een UEFA-coëffiënt die langzaam verschrompelt. Ajax dreigt in de nabije toekomst naar pot 4 van de Champions League-pikorde te zakken. Het zal verduveld lastig zijn om daar weer uit te geraken: je treft dan namelijk geen zwakke broeder meer in je groep, die zwakke broeder ben je vanaf dat moment zelf. Wat dat betreft (en nu speel ik nadrukkelijk advocaat van de duivel) zou het misschien wel eens goed zijn wanneer Ajax weer eens een seizoentje Europa League zou spelen: dan kunnen er in de eerste ronden wat 'zekere punten' worden binnengeharkt en zit Ajax, wie weet, bij de eerstvolgende Champions League-deel name weer in pot 2. Dat het zo kan werken, bewijst Benfica, dat bij de Champions League-loting in pot 1 zat. Ajax zat in pot 3. Die gunstiger start positie verwierf Benfica zich niet met prestaties in de Champions League, maar juist met een paar sterke campagnes in de Europa League: daar punten pakken om in de Champions League een gunstiger vertrekpunt te hebben. Hopen dat Ajax geen kampioen wordt en dus geen Champions League zal spelen, kan ik uiteraard niet over mijn hart verkrijgen. Ik hoop maar gewoon héél vurig dat Ajax komend seizoen veel Champions League-punten zal pakken. Want de eerlijkheid gebiedt te zeggen: voor onze UEFA-coëfficiënt is dat wel een beetje nodig. Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 5