heel bijzonder' VAN DE VOORZITTER Beschamend en herbezinnen Richard Witschge en Ed Oudhuizen reikten tegen NEC de prijzen van het bal hooghouden uit aan winnaar: El-spelers Martijn van de Sande (2700x), Eja Dakriet (525x) en Samir Lagsir (469x). Christian Poulsen nam afscheid. Davy Klaassen werd uitgeroepen tot Talent- en Lasse Schöne tot Speler van het Jaar. Ajax is dat het nog een echte voetbalclub is. Bij veel andere clubs zie je toch dat het steeds meer bedrijven zijn geworden en draait het om de business. Wij zijn nog een echte club en vereni ging, waarbij ook alle vrijwilligers een hele belangrijke rol spelen. Een mooi voorbeeld hiervan vind ik het Heritage-project (het digitaliseren van het erfgoed van Ajax red.). Daar zijn veel vrijwilli gers mee bezig, zoals het taggen (markeren) van de vele foto's uit het archief. Ik kwam laatst Jack Spijkerman tegen. Die was bezig met de vaantjes voor het digitale archief. Dat iedereen hieraan meewerkt vind ik geweldig.' Wat is uw favoriete Ajax-moment? 'Ik heb er meerdere. Ik ben opge groeid met de spelers uit de jaren zeventig. Dat waren mijn helden. Maar de goal van Patrick Kluivert in 1995 (Champions League Finale tegen AC Milan red.) is voor mij ook echt een onverge telijk moment. Ik was in het 9 maart 2014. Ondertekening nieuw suppliers-contract met SDA Print Media. V.l.n.r.: Ajax-directeu- ren Michael Kinsbergen, Edwin van der Sar en algemeen directeur SDA Print Media Mickey Gude. stadion in Wenen. Wat er na die goal gebeurde, was onbeschrijflijk. Iedereen leek wel in trance te raken, iedereen sprong en viel elkaar in de armen. Ook 1987, de finale van de Europa Cup II in Athene, was voor mij schitterend. Ik zat aan de kant waar Sonny Silooy de voorzet gaf op Marco van Basten. De ontlading na die goal was ook enorm. Het leek wel of mijn hoofd uit elkaar barstte. Dit soort momenten maakt Ajax voor mij zo bijzonder. Maar ook zaken als het opkomen van de spelers bij de wedstrijd of de herkenbare muziek van Kees Prins. Het gevoel en de tradities maken van Ajax een hele bijzon dere club.' Yuri van Eijden In de maand april behaalden wij ons 33e kampioenschap, maar deze prestatie- om-trots-op-te-zijn is helaas volledig overschaduwd door de incidenten rond de bekerfinale tegen PEC Zwolle. Zelf aanwezig in de Kuip, heb ik mij diep geschaamd voor het gedrag van een deel van onze supporters die het nodig achtten een wedstrijd die een voetbalfeestje moest worden, te laten ontsporen omdat zij Nederland wilden laten zien dat zij de baas in Rotterdam waren. In de dagen hierna, ontstond er een brede maatschappelijke discussie over supporters, de uitwassen, en onze onmacht dit gedrag uit te bannen, maar leed tegelijkertijd onze club, Ajax, enorm imagoschade. Uit het feit dat vanuit eigen supporterskringen de actie werd gebagatelliseerd, blijkt dat men nog niet doorheeft dat als niet Kenneth Vermeer maar Diederik Boer in het doelgebied bij de Ajax supporters had gestaan, het incident nog veel grotere gevolgen zou hebben gehad. Terugkijkend naar het afgelopen seizoen zijn er rond zowel de Europese en nationale wedstrijden van Ajax diverse incidenten geweest en staat het gebeuren bij de bekerfinale niet op zichzelf; het zijn incidenten die niets met rivaliteit maar alleen met houding en gedrag van onze supporters te maken hebben. Ajax heeft in de afgelopen decennia in de relatie met de supporters geïnvesteerd, maar krijgt daar, als wij naar het afgelopen seizoen kijken, niets voor terug. Tijdens mijn Nieuwjaars toespraak heb ik heel duidelijk gemaakt dat een voetbalclub zonder supporters geen bestaansrecht heeft, maar ik voeg daar onmiddellijk aan toe dat het niet zo kan zijn dat een deel van de supporters denkt dat de club niet zonder hen kan. Ik ben deze supporters liever kwijt dan rijk, en het wordt tijd dat een ieder begrijpt dat de club altijd groter is dan het individu of een groep supporters. De terechte vraag die velen binnen en buiten Ajax bezighoudt is hoe het nu verder moet met deze problematiek. Ik wil mij als voor zitter voorlopig niet meer schamen, wanneer er bij uitwedstrijden bussen en/of treinstellen zijn gesloopt, dat er Ajax-supporters bij rellen zijn gearresteerd en wedstrijden door wangedrag wordt ver stoord. Supporters hebben blijkbaar niet het zelfreinigend vermo gen om de incidenten te voorkomen. Dat is niet in een paar maan den opgelost. Vanuit mijn perspectief zeg ik: Het is mooi geweest, dit gedrag accepteren wij niet meer, en laten wij voor het komende seizoen stoppen om supporters mee te nemen naar alle nationale en internationale uitwedstrijden, en in bredere zin te belonen voor wangedrag. Het is tijd voor bezinning, om verdere imagoschade voor Ajax te voorkomen, en onszelf serieus te kunnen nemen. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 3