Klassieke Veteranen Verliezen zit niet in hun DNA Kampioen van de armoede De sterren van weleer wilden op dinsdagavond 11 maart weer eens een balletje trappen en troffen de Zaterdag 3 van DVVA als opponent. Ondanks de blessure van Frank de Boer ging het er vriendelijk en ontspannen aan toe. Als toonbeeld van saamhorigheid werd na afloop een groepsfoto gemaakt. De Klassieke Veteranen lijken tegen het derde zaterdagelftal van DVVA hun spektakel al bij het startschot te hebben ver bruikt. Vanaf de aftrap scoorde Richard Witschge met een wondermooie boog de ope ningstreffer. Helaas kon kort daarna Frank de Boer, na een botsing met Kenneth Perez, al meteen de kleedkamer opzoeken met een knieblessure, een onge lukkig begin van een gezellige avond. De gasten van DVVA bleken niet al te zeer uit het veld te zijn geslagen en lieten de krakende oudjes van Ajax er nog flink voor werken. Met een middenveld, beheerst door Perez en de uiterst actieve Richard Witschge, liet het voormalige 'enfant ter rible' Glenn Helder zich van zijn beste kant zien en hield Pim van Dord achterin op zijn sobere maar degelijke wijze de boel droog. DVVA had bij rust de leiding maar moet door een afmakertje van Helder toch nog een gelijkspel (2-2) toestaan.Veel doet de uitslag er niet toe, maar het stemt wel tot tevredenheid. Ajacieden hebben verliezen nu eenmaal niet in hun DNA zitten. De Klassieke Veteranen, inmiddels een jaartje of zes actief, kennen een trieste oorsprong, vertelt Pim van Dord na afloop. 'Ik heb alle elftallen doorlopen met Gerrie Kleton, en we trokken veel samen op. Toen hij in 2006 overleed belde zijn vrouw mij op met Gerries wens dat al zijn oude voetbalmaatjes bij zijn begrafenis zouden zijn. Uiteindelijk was bijna iedereen present. Het werd best nog gezellig, en we vroegen ons af waarom we nooit meer samen speelden. Omdat veel jongens in het weekeinde nog iets in de voetballerij doen, besloten we om door de week te spelen, vooral voor onszelf, al vinden we het natuurlijk best leuk als er iemand komt kijken bij onze thuiswedstrijden op dinsdag avond, hier op de Toekomst, en twee keer per seizoen een uit wedstrijd, als benefiet, bijvoor beeld voor een ziek kind dat een dure behandeling nodig heeft. Voor de verdere publieksevene menten hebben we Lucky Ajax.' Evert Vermeer Vrijwel alle Nederlandse sportredacties stellen dezer dagen de vraag, dus laten we hem hier ook maar eens opwerpen: zou Ajax, als de landstitel inderdaad wordt binnengehaald, een 'kampioen van de armoede' zijn? Laat ik vooropstellen dat deze Ajacied dolblij is met opnieuw een landskampioenschap en nog blijer met het nieuwe clubrecord: vier titels op rij. Alleen PSV presteerde dat in de moderne tijd, net als HVV in een ver verleden. Ajax nu ook. Dat is prachtig. Een grootse prestatie, waaraan de naam van Frank de Boer voor altijd verbon den blijft. Toch ben ikzelf, in het juiste gezelschap, wel degelijk geneigd te zeggen dat Ajax dit seizoen een kampioen van de armoede is. Sommige spelers vinden dat het Ajax-publiek 'verwend' is geraakt. Misschien is dat wel zo. In de aanloop naar 15 mei 2011, toen Ajax zeven lange jaren geen landskampioen was geweest, kwam het in geen Ajacied op om te zeuren over het spelniveau. Nu zijn we weer aardig gewend aan kampioenschappen en krijgen we weer meer noten op onze zang: we willen goed voetbal. Aan de andere kant: is dat zo erg? We zijn Ajax, wij spelen attractief voetbal. Juist daaraan ontbrak het dit seizoen zo vaak. Ik heb dit seizoen niet vaak echt genoten van Ajax. De ploeg was degelijk, kreeg erg weinig tegengoals en was lastig te verslaan, maar het aantal keren dat we echt sprankelend, avontuurlijk spel te zien kregen, was niet groot. De werkelijk overtuigende wedstrijden waren minder talrijk dan de duels die ik stroef en vervelend vond. Ik zeg het daarom volmondig: ja, Ajax is dit jaar de kampioen van de armoede. Dat Ajax bijna voortdurend bovenaan stond, had voor mijn gevoel meer met falende concurrenten te maken dan met werkelijk overtuigend eigen optreden. Belangrijk is vervolgens de vraag hoe die mening opgevat moet worden: als negatief of juist als opbouwend? Neem van me aan: het laatste is het geval. Laten we ons, als Ajacieden, realiseren dat ons eerste elftal in de meeste wedstrijden niet zo soeverein was als de competitiestand doet vermoeden. Dat besef vergroot slechts de kans dat Ajax in de komende WK-zomer het juiste zal doen: doorselecteren, gericht inkopen, de lat hoger leggen. Dat vergroot dan weer de kans dat Ajax komend seizoen wél overwintert in de Champions League en wie weet zelfs de eerste Nederlandse club wordt die vijfmaal op rij de titel grijpt. Menno Pot 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 8