VAN DE VOORZITTER Vier op een rij Sommigen vinden het bereiken van een kampioenschap niet zo relevant. Er zijn erbij die daar iets anders over denken. Hoe dan ook, de F2 was in januari kampioen en inmiddels hebben zich daar (t/m 1 april) de C1 en D2 bijgevoegd. Nu nog het eerste elftal, voor de 33ste keer en vier keer achtereen. het echt goed willen doen en zorgen dat er niets door onze vingers gaat, dan moet er echt een fulltimer bijkomen. Als je alleen nog jonge spelers wilt halen, dan moet je scouting namelijk echt op orde zijn. Nu is er soms te weinig tijd en moeten we af en toe dingen laten lopen. Stel dat je qua niveau een gat hebt in de B-junioren, ik noem maar wat, dan moet je dat op kunnen vullen met iemand die potentie Ajax 1 heeft. Als je scou ting goed in elkaar steekt kun je vervolgens een jonge speler aan trekken in plaats van dat je die over drie, vier jaar moet halen. Door deze nieuwe voorgestelde opzet van de keeperstrainers, waarbij één iemand de scouting op zich neemt, kan ik die eventu ele problemen voor zijn. Ik durf zelfs te zeggen dat als dat door gaat, ik kan garanderen dat wij nooit meer een keeper in de leef tijd van 19-20 jaar of ouder hoe ven aan te trekken.' Waar let je op als je naar een kee per gaat kijken? 'Of hij bijvoorbeeld om kan gaan met een situatie waarin hij veel ruimte voor zich heeft. Bij veel clubs staan de verdedigers alle maal rondom de keeper. Bij Ajax staan de verdedigers op 40 meter van de keeper af, dus moet hij veel meer ruimte bestrijken. Dat is veel moeilijker: met ruimte in je rug staan zonder verdedigers om je heen die je helpen. Dat zijn cruciale dingen waar je dan wel heel goed doorheen moet kunnen kijken.' Hoe schat jij het huidige niveau in van de keepers in de jeugdopleiding van Ajax? 'In de jeugd kijk je altijd naar potentie. Die is in grote mate aan wezig. Of het er uiteindelijk ook allemaal uitkomt, dat weet je niet. Daarom is het allerbelangrijkste dat wij ze aandacht geven. Goede aandacht. Zo vind ik dat er drie keepersmomenten in de week moeten zijn waarbij de keepers met de keeperstrainers aan de slag gaan. Dat kan geïsoleerd zijn of geïntegreerd met de veldtrai- ning. In de jongste jeugd train je bijvoorbeeld alleen maar op tech niek. Kom je wat hoger dan wordt het een combinatie van techniek met weerstand: met spelers erbij, verdedigers erbij, spitsen erbij. Tot ze op een gegeven moment zo oud zijn dat je alleen nog maar met weerstand traint en via geï soleerd trainen de techniek onderhoudt. De laatste jaren zit daar goede vooruitgang in. Dat moet ook wel, want de jeugd is de levensader van Ajax. Daarom moet je heel veel aandacht stop pen in je jeugd. Die is alles.' Welke keepers moeten er volgens jou mee naar het WK? 'Cillessen,Vermeer en Stekelen burg. En dat zeg ik niet omdat ze alle drie een connectie met Ajax hebben.Van Gaal wil een bepaald systeem spelen en ik denk dat zij daar alle drie, kijkend naar de daarvoor benodigde kwaliteiten, uitstekend in passen.' Jan-Matthijs Harderwijk Op 16 maart vierden wij, tijdens NAC - Ajax, de 114e verjaardag van Ajax in onze kantine op de Toekomst. Het evenement werd voor de 3e keer georganiseerd en heeft inmiddels een vaste plek op de activiteitenkalender verworven. Het was goed om te zien dat zoveel Ajacieden met trots aanwezig waren met elkaar de verjaardag samen te vieren. Opnieuw had Dennis Blokker en zijn brigade de bijeenkomst fantastisch verzorgd en een heuse proeve- rij van lekkernijen georganiseerd, en zo deze viering tot een succes maakte. Daarnaast vieren we ook het feit dat wij in 114 jaar zijn uitge groeid tot een wereldwijd bekende club, die succesvol is met een eigen speelstijl, haar jeugdopleiding en, last but not least, nog een echte voetbalvereniging is. Een andere traditie is de bijeenkomst van oud-eerste elftal spelers bij een wedstrijd van Ajax. Dit jaar werd de reünie georganiseerd bij de wedstrijd Ajax - FC Twente op 30 maart. Ook dit evenement was een prachtige bijeenkomst, georganiseerd onder de bezie lende leiding van Thijs Lindeman, ondersteund door hoofdsponsor Aegon. Het was mooi om 130 Ajacieden te zien die ooit in het 1e elftal het rood-witte shirt van Ajax hebben gedragen. Jong en oud waren aanwezig. Sommigen komen niet regelmatig bij Ajax, anderen wel, velen wonen in Nederland maar ook in het buitenland woonachtige spelers nemen de moeite om naar dit evenement te komen. En dat zegt iets over de beleving die deze oud spelers bij Ajax hebben, en waar een stuk van hun geschiedenis vorm heeft gekregen. Het is ook mooi om te zien hoe warm het publiek reageerde, wanneer de spelers op de projectieschermen in het stadion in beeld komen, spelers voor wie zij vroeger naar het stadion kwa men. Als voorzitter ben ik daar trots op en hoop oprecht dat deze reünie nog lang georganiseerd zal worden. Door de wedstrijd tegen FC Twente te winnen, in een weekend waar de concurrenten opnieuw averij opliepen, heeft ons 1e elftal een definitieve kloof met de concurrentie geslagen. In een van de eerstkomende wedstrijden zal de 33e landstitel, de 4e op rij, een feit zijn. Een kampioenschap, na een moeizaam begin van het sei zoen, waar ik eerder over heb geschreven, en daarom wederom een prestatie van formaat. Ik kan niet wachten. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 3