'Goede handen en voeten' Keeperstrainer Carlo l'Ami AJAX CLUBNIEUWS INHOUD Op weg naar de 33e landstitel was de winst (3-0) op FC Twente in de ArenA op 30 maart een flinke stap in de richting van de vierde titel in successie. Een paar dagen eerder bereikte de ploeg de finale van de KNVB beker door AZ met 0-1 te verslaan, mede dankzij een lumineus keepende Kenneth Vermeer. 11e Jaargang nummer 3 April 2014 2 Carlo l'Ami: 'Goede handen en voeten' 3 Van de voorzitter 4 Jong Ajax Het Ajax-gevoel van..? 5 Ajax Talenten Programma Wie is wie 6 Ajax Academy Club Gedicht Aegon Future Cup 7 Eva Blewanus: 'Vooral goed luisteren' Ajax Vrouwen 8 Klassieke Veteranen Column Menno Pot 9 Ajax Foundation 10 Zaterdag-seniorenvoetbal 11 Verenigingsleven 12 Erfgoed Column David Endt COLOFON Eindredactie:Tijn Middendorp Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber Redactieadres:Ajax Clubnieuws p/a Steenbok 22, 1188 AT Amstelveen Telefoon 020 64 54 421 of 06 460 800 57 E-mail: tijn.middendorp@planet.nl Vaste medewerkers: David Endt, Arjan Duijnker, Ralph de Haan, Hennie Henrichs, Tom 'BigT', Marleen Molenaar, Marjon van Nielen, Menno Pot, Tamara Schellekens, Hennie Schuurman, Rob Stol, Kung Tang, Evert Vermeer, Rob van Vliet, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst Gerard van Hees, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Henk Buhre Layout: Rolf Leeser Druk: SDA Print Media Lees voor verdere informatie ook Kick Off Ajax Life Ajax Kids Club-blad www.ajax.nl facebook.com/afcajax twitter.com/afcajax plus.google.com/+afcajax Na zestien seizoenen actief te zijn geweest als doeman, begon Carlo l'Ami (47) in 2003 aan zijn loopbaan als keeperstrainer. In 2007 verliet hij Excelsior om bij Ajax aan de slag te gaan, waar hij inmiddels dus alweer bezig is aan zijn zevende seizoen. Eind vorig jaar verlengde hij zijn contract tot de zomer van 2017. Op de Toekomst vertelt hij onder meer over de kwa liteiten van een goede Ajax- keeper, welke stappen er nodig zijn om Ajax' keepersbegelei ding naar een nog hoger plan te tillen en welke keepers er volgens hem mee moeten naar het WK in Brazilië. Je bent al tien jaar actief als keepers trainer. Is het trainen van keepers in vergelijking met toen en nu heel erg veranderd? 'Zeker. Het spel is namelijk veel sneller, fysieker en uitgebalanceer- der geworden. De aanpak is daarom ook veel professioneler; je kunt nu niets meer aan het toeval overlaten. Vroeger werd er veel eenzijdiger getraind. Keepers ston den in de goal en moesten ballen vangen. Nu moeten ze veel meer atleet zijn. Krachttraining bijvoor beeld is daarom heel belangrijk. Daarbij wordt er tegenwoordig gekeken naar het hele lichaam: waar zit nog verbetering in? Waar kunnen we nog winst uithalen? Daar zijn inspanningsfysiologen bij betrokken, maar ook mensen van het performance team. We zijn steeds meer gebruik gaan maken van nieuwe technologie. Zo wer ken we heel veel met beelden. Keepers kunnen hun eigen situa ties terugkijken en wij bespreken ook veel aan de hand van beel den. Laptops en tablets zijn niet meer weg te denken.' Wat zijn - naast het feit dat hij een bal moet kunnen vangen natuurlijk - de essentiële kwaliteiten die een Ajax-keeper moet hebben? 'Je moet als Ajax-keeper heel goed mee kunnen voetballen. Tweebenig zijn is daarom ook een must. In het Ajax-systeem is de keeper namelijk een wezenlijk onderdeel van de opbouw - veel meer dan bij andere teams. Ook al kan een keeper nog zo goed een bal vangen, als hij niet mee kan voetballen dan past hij niet bij Ajax. Bij ons moet een keeper zowel goede handen als goede voeten hebben.' Hoe train je dat? 'Het liefst van jongs af aan. Daarom willen we keepers bij voorkeur ook zelf opleiden. Dan kunnen we ze 'kneden'; vormen naar hoe wij vinden dat ze moe ten gaan spelen. Als je kijkt naar het verleden dan zie je toch dat jongens die op latere leeftijd, zeg 19-20 jaar, naar Ajax komen het vaak ongelooflijk moeilijk hebben. Omdat het een heel specifiek systeem is dat wij willen spelen.' Het aantrekken van Jasper Cillessen vormt daar dus een uitzondering op. 'Ja, dat is wel de bedoeling. We willen eigenlijk geen keepers meer kopen. Misschien wel ergens anders vandaan halen, maar dan op jongere leeftijd - zeg zo'n 14-15 jaar. Dan heb je vier, vijf jaar om ze zo te trainen zoals wij ze willen hebben. Daarnaast is dat ook financieel een stuk aantrek kelijker natuurlijk. Zo willen wij het gaan doen in de toekomst.' Is deze opzet nieuw? 'Ja. We hebben daarvoor met z'n drieën een nieuwe constructie bedacht. Op dit moment werk ik samen met René Stam en Peter den Otter, maar eigenlijk moet er nog een vierde man bijkomen in de keepersbegeleiding. Vorig jaar hebben we gekeken of zij samen de jeugd konden doen, maar we zijn nu tot de conclusie gekomen dat dat teveel gevraagd is. Als we

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 2