DAVID Reünie Erfgoed 12 ¥i Ajax in de Dapperstraat Met het oog op het volgende seizoen werd aanvaller Richairo Zivkovic (17), afkomstig uit de jeugdopleiding van FC Groningen per 1 juli 2014 gecon tracteerd. Wat later verlengden Joël Veltman en Davy Klaassen, met terugwerkende kracht per 1 januari 2014, hun contract tot en met 30 juni 2018. In het afgelopen jaar is het de bestuursraad gelukt om erfgoed op de agenda te zetten. Lang een vergeten terrein, maar we zijn begonnen met een inhaalslag. Dat wordt een kwestie van lange adem, maar dat maakt niet uit. We hebben nu al een aardig team van vrijwilligers die met een niet aflatend elan de koe bij de horens hebben gevat. Maar zoals Ronald Pieloor steeds weer aan geeft, zijn de aantallen duizeling wekkend. Zo moet een gedigitali seerd bestand van 100.000 foto's worden voorzien van bijschriften. Dus, mocht u zich geroepen voelen om een steentje bij te dragen, geef je dan gerust op. We hebben de 114e verjaardag van onze club op 18 maart aan gegrepen om een interessant experiment te doen. Als cadeau naar de leden hebben we een eerste deel van het gedigitali seerde clubnieuwsbestand voor een beperkte periode op een kier gezet om te kijken welke interesse er is om een kijkje te nemen in het verleden van onze roemrijke club. De traditionele Ajax Reünie van oud-eerste elftalspelers vond dit jaar plaats op 30 maart rond de wedstrijd tegen FC Twente. De emotionele schatbewaarder van deze unieke activiteit is Thijs Lindeman. Door zijn niet afla tende inzet en met steun van onze hoofdsponsor Aegon waren bij deze editie een kleine 130 oud-spelers van de partij, die minimaal één wedstrijd in Ajax 1 hebben gespeeld. Het is geweldig om deze mannen bij elkaar te zien zitten tijdens de wedstrijd in de Engelenbak. Die benaming gaat terug naar het stadion in De Meer. Bovenin vak B op de hoofdtribune was een gedeelte met een schot afge scheiden van de rest van de tribune. Op dit tribunegedeelte zaten allerlei vrijwilligers die zich inzetten voor de vereniging. Ook spelersvrouwen hadden daar tijdens de wedstrijden hun plaats op de tribune. Aan deze plek kleven vele herinneringen en het is dan mooi dat deze her innering jaarlijks weer voor één dag tot leven wordt gebracht. Jan Buskermolen Een doorsnee zondagmorgen in de Dapperstraat. Een wandeling door het Oosterpark en daarna wat slenteren door de buurt. Zonder kramen, koopwaar en volk is de straat breder dan ooit. Een heerschap spreekt mij aan. Ik zag hem al lopen maar sloeg geen acht op hem. Nu kijk ik beter. Oudere vent. Een tenger gestalte in een lange warme jas, een smal gezicht maar daarin levendige ogen. 'Zeg, ken ik u niet? Is u niet...?' Ja, ik ben het. Geheugengraven, zijn gezicht komt mij bekend voor. Het gesprek gaat meteen over Ajax. De man is Amsterdams ontevreden over het spel van de laatste tijd. Kritische liefde. De buitenspelers heb ben geen actie meer, de fantasie en de durf ontbreekt, niemand komt tegenwoordig een man voorbij. Of mogen ze niet? Ik knik. Dan: 'In mijn tijd was dat anders. Ik móest van de trainer passe ren. Dribbelen, voorzet. Ja, ik gaf die voorzet wel eens niet, tot woede van mijn medespelers, ging er met de bal alleen vandoor, balverliefd. Ze werden wel eens gek van mij.' Met een kleine omweg weet ik wie hij is. Jacques Brokx. Dat Jacques hoor je niet hoor, dit is Amsterdam: Sjaak. Als junior kwam hij eind jaren veertig van Zeeburgia naar Ajax. Met hem Sjakie Swart en Cootje Prins van OVVO, gescout door Jack Reynolds. 'Ja, die schuimde hoogst persoonlijk de velden af, speurend naar talent. Heb je tijd?' Brokx nodigt me uit in zijn woning, iets verderop. En praat. Over zijn club, Ajax, waar hij het begin van het betaald voetbal mee maakte. Contractje in 1954. 'Mazzel, we waren de eerste profs.' Na een paar jaar de transfer naar DOS en scoren tégen zijn club, Ajax. Zijn woning staat vol met brocante rond de sofa. Uitzicht op het marktplein. De gangmuur als fotogalerij. Jonge Sjaak Brokx, knappe vent. Met Bennie Muller en Sjakie Swart, elftalfoto's. Fier in het shirt van DOS. Een pracht minimuseum op twee muurtjes. Zijn loopbaan duurde kort. Eigen keuze, legt Brokx uit, er was meer financiële zekerheid in de showbusiness. Acteur en zanger in zoveel revues, ja, belcanto. Filmrollen, opera ook. Op de bühne duurt een carrière langer dan op het veld. Sjaak praat, zonder kapsones. Nu woont hij weer hier. In oost. En natuurlijk zal ie er zijn, op 30 maart, bij de reünie. 'Want Ajax is mijn cluppie'. Prachtig toch. Wanneer ik afscheid heb genomen en weer buiten ben voel ik mij domweg gelukkig in de verlaten Dapperstraat.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 12