Jong Ajax Voorafgaand aan Ajax - FC Groningen werd op 6 februari een samenwerkingsovereenkomst gesloten met SV Hillegom en AFC IJburg. Een mooi beeld genaamd 'Fanny' kwam vorig jaar in het bezit van de club ter ere van het feit dat Ajax was uitgeroepen tot Amsterdamse Sportploeg van het Jaar. Nadat al die foto's beschreven zijn, wat is dan de volgende stap 'Dat weten we nog niet precies, dat plan is nog niet uitgekristal liseerd. Uiteindelijk zal het archief ongetwijfeld commercieel beschikbaar worden gesteld voor de media en, wellicht tegen geringe vergoeding, ook voor het publiek. Daar gaat trouwens nog wel zo'n drie jaar overheen, voordat we dat rond hebben. Je moet namelijk wel meteen een goed archief hebben, anders gaat het al snel rondzingen dat het niet compleet is. Als je het doet, moet je het direct goed doen.' Ajax' archief bestaat uit meer dan foto's - wat zijn de plannen met de rest van het erfgoed? 'Dat gaan we de komende twee, drie jaar ook allemaal beschrij ven. Dat doen we in Adlib, een vrij uitgebreid softwareprogramma dat ook in de museumwereld wordt gebruikt. In elk geval tot mei word ik daarbij geassisteerd door twee stagiaires van de Rein- wardt Academie (Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten). Zij gaan overal bij Ajax, in de ArenA en op de Toekomst, objecten zoals bekers en beeldjes coderen met een sticker, die objecten beschrijven in de computer, en die barcode vervolgens koppelen aan die beschrijving.' Dat klinkt als een flinke klus. 'Zeker, en dat is nog niet eens alles. Ik ben bijvoorbeeld ook bezig om een lijst op te stellen van objecten die we verzamelen. Ik zit nu al aan mijn derde A4'tje - en dat is geen regelafstand twee. Dat is ongelofelijk veel. Notulen, verslagen, statuten - hoeveel statutenversies we wel niet hebben! Die worden altijd weer gewijzigd natuurlijk. Dat zijn stapels, echt, dat gaat maar door. En dan moet de zogeheten 'Schoevaartkast' ook nog helemaal uitgezocht worden. Als archivaris kreeg meneer Schoevaart zo veel spullen toegeschoven dat ook hij af en toe dacht 'wat moet ik hier mee?'. Dat ligt allemaal in een kast en moet dus ook nog uitge plozen, geordend en beschreven worden. Dus, de werkzaamheden zullen alleen nog maar verder toenemen. Op dit moment werk ik 20 uur in de week, maar dat is eigenlijk nu al te weinig.' Ben je nog op zoek naar bepaalde spullen? 'Altijd! We zijn aan het uitzoeken wat we eigenlijk nog missen. Daar willen we gericht naar gaan zoeken. Bij oud-spelers die bij voorbeeld nog vaantjes of aan voerdersbanden thuis hebben lig gen. De leden van de vereniging hebben we echter ook hard nodig. Veel mensen beseffen de waarde van sommige Ajax-objec- ten waarschijnlijk niet. Uitnodi gingen voor een diner van de Bordjesclub bijvoorbeeld, zoals die vroeger verstuurd werden. Of de menukaarten van zo'n diner. Mensen doen daar mis schien helemaal niets meer mee en zetten dat bij het oud-vuil of laten het op zolder verstoffen. Dat is zonde, want vergeet ook niet: hier wordt het allemaal goed verzorgd. Wij kunnen er bijvoorbeeld voor zorgen dat die oude brieven en kaarten niet verzuren en voor de eeuwigheid bewaard blijven. Erfgoed is dus niet alleen foto's van de wedstrij den, maar bijvoorbeeld ook een aandenken aan een gezellig avondje op de club. Dat zijn mooie dingen. Daar zijn wij ont zettend geïnteresseerd in, en wij hopen dat die terug naar Ajax komen.' Tijn Middendorp De kop van 2014 is eraf. We zijn begonnen aan het de tweede seizoenshelft en zoals elk jaar wordt het voor onze elftallen een uitdaging het seizoen succesvol af te sluiten. Ik wens iedereen die daar zijn bijdrage aan levert, veel succes. Dit seizoen komt Jong Ajax voor het eerst uit in de Jupiler League, nadat vorig jaar werd besloten een aantal belofteteams en een amateurvereniging deel te laten nemen om zo de levensvatbaar heid van deze competitie te verbeteren. Hiermee ging een door Ajax al lang gekoesterde lange termijn wens en doelstelling in vervulling dit elftal betaald voetbal te laten spelen om zodoende een nieuw platform te realiseren in het opleidingsproces van onze jeugdvoetballers. Daarnaast was het afgesproken reglement waarbij spelers binnen afgesproken kaders ook in andere elftallen kunnen uitkomen, een echte doorbraak. Welnu, terugkijkend op de eerste seizoenshelft, kunnen wij consta teren dat onze eerste stappen in de Jupiler League met wisselend succes zijn afgesloten. Zoals verwacht is deze competitie sterker dan de oude beloften- competitie, en moeten onze spelers zich vaak meten met teams die meestal qua gemiddelde leeftijd ouder, en fysiek sterker zijn. Verhoogde opleidingslat Daarnaast speelt ons team vaak in wisselende samenstellingen omdat naast de spelers van het beloftenteam ook de jonge wissel spelers van ons eerste elftal en talentvolle A-junioren in het team hun opwachting maken. Dat maakt het er niet makkelijker op, maar hierbij moeten wij het primaire doel niet uit het oog verliezen: het verhogen van de opleidingslat voor jonge spelers zodat zij beter zijn voorbereid om de stap naar het eerste elftal te maken. Als we de balans opmaken van de wedstrijden uit de eerste helft van de competitie dan is dat doel zeker bereikt. Veel spelers heb ben kunnen ervaren dat spelen in de Jupiler League echt anders is dan in de beloftencompetitie. Ik kijk regelmatig met veel plezier naar de wedstrijden van het team en nodig u van harte uit op de Toekomst de wedstrijden van Jong Ajax te bezoeken om zodoende ons team te ondersteunen. Hennie Henrichs, voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 3