'Onze leden zijn hard nodig' Erfgoedcoördinator Carel Berenschot: Al kort na de jaarwisseling kon de F2 (o/8) van Marco van Galen de kampioensvlag hijsen na de 3-7 winst op Zuidoost United. De flessen kinderchampagne konden worden ontkurkt en Ajax TV was aanwezig om de blijdschap bij spelertjes en begeleiding 'professioneel' vast te leggen. AJAX CLUBNIEUWS 11e Jaargang nummer 2 Maart 2014 INHOUD 2 Carel Berenschot: 'Onze leden zijn hard nodig' 3 Van de voorzitter 4 Jong Ajax Het Ajax-gevoel van..? 5 Zaalvoetbal voor de jeugd Wie is wie 6 Jeugdvoetbal in Qatar Gedicht In Memoriam Loe Bartels Ad Bergkamp 7 Whitney Scharpe: 'Een keer raken is mooi Ajax Vrouwen 8 Club van 100 Column Menno Pot Talenten voor de toekomst 9 Ajax Foundation 10 Zaterdag-seniorenvoetbal 11 Verenigingsleven 12 Erfgoed Column David Endt COLOFON Eindredactie:Tijn Middendorp Redactie: Jan Buskermolen,Yuri van Eijden, Jan-Matthijs Harderwijk, Ronald Jonges, Ed Lefeber Redactieadres:Ajax Clubnieuws p/a Steenbok 22, 1188 AT Amstelveen Telefoon 020 64 54 421 of 06 460 800 57 E-mail: tijn.middendorp@planet.nl Vaste medewerkers: David Endt, Arjan Duijnker, Ralph de Haan, Hennie Henrichs, Tom Meerwijk, Marleen Molenaar, Marjon van Nielen, Menno Pot, Tamara Schellekens, Hennie Schuurman, Rob Stol, Kung Tang, Evert Vermeer, Rob van Vliet, Cees van Zuilen, Dolf van Zoest Foto's: Louis van de Vuurst Gerard van Hees, tenzij anders vermeld Vormgeving: Vriedesign, John de Vries Correctie: Henk Buhre Layout: Rolf Leeser Druk: SDA Print Media Lees voor verdere informatie ook Kick Off Ajax Life Ajax Kids Club-blad www.ajax.nl facebook.com/afcajax twitter.com/afcajax plus.google.com/+afcajax Sinds 9 oktober 2013 is Carel Berenschot (62) bij Ajax in dienst als erfgoedcoördinator. Van 1992 tot 2008 zette hij tentoonstellingen op voor een kunsthistorisch advies- en organisatiebureau, waarna hij de laatste jaren ook nog projecten voor het Joods Historisch Museum, het Amsterdam Museum en Het Grachtenhuis uitvoerde. In het verleden was hij al bij meerdere Ajax-projecten betrokken. Zo hielp hij onder meer in de jaren negentig met het opzetten van een succesvolle Ajax-tentoonstel- ling in de Beurs van Berlage, was hij betrokken bij de tot standkoming van het toen malige Ajax Museum en had hij jarenlang zijn eigen rubriek 'Museumstukken' in het Ajax Magazine. In zijn kantoortje in de Amster dam ArenA vertelt hij eind januari onder meer over Ajax' plannen met het erfgoed en het belang van de hulp van Ajax' leden daarbij. Hoe is jouw benoeming tot stand gekomen 'In september zag ik een vacature voor deze functie, daar heb ik op gesolliciteerd. Ik vroeg me in eer ste instantie wel af of dat über haupt zin had; ik ben tenslotte 'al' 62. Ik dacht: misschien willen ze wel een jonge jongen. Dat bleek niet het geval, want de eerste interviewronde kwam ik 'gewoon' door en uiteindelijk hebben ze na de tweede ronde ook voor mij gekozen.' Wie zijn 'ze'? 'Ik heb gesolliciteerd bij Ronald Pieloor, hoofd digitalisering erf goed, en Thijs Lindeman, hoofd fysiek erfgoed. Samen met Jan Buskermolen, verantwoordelijk voor de commerciële kant van het erfgoed, financieel directeur Jeroen Slop en Laura Starink, adviseuse van het Amsterdam Museum, vormen zij het Erfgoed Comité.' Wat zijn de komende tijd de belangrijkste projecten van dit Erfgoedcomité? 'Voor de komende vijf jaar is er een beleidsplan geschreven. Eén van de belangrijkste projecten is het digitaliseren van ons fotoar chief. Dat hebben wij uitbesteed aan een gespecialiseerd bedrijf, Picturae, waar op dit moment al ongeveer 111.000 negatieven lig gen. Daar zit het enorme archief van Louis van de Vuurst trou wens nog niet eens bij - dat telt ongeveer vier miljoen foto's en moet dus nog uitgezocht wor den. Al die foto's worden, na te zijn gedigitaliseerd, op een web site geplaatst waarna ze met hulp van het publiek onder de projectnaam 'Vele Ajacieden' van een beschrijving moeten worden voorzien. Iedereen kan zich hier voor opgeven. Elke vrijwilliger krijgt een eigen inlognaam waar mee hij of zij toegang krijgt tot die website, waar je dan foto's te zien krijgt die je met behulp van een soort multiplechoiceformu- lier kunt beschrijven. Alle Ajax- spelers en alle voetbalstadions zijn bijvoorbeeld ingevoerd in een database, dus als je onder het kopje 'Wie is er te zien?' alleen al 'Jo...' intikt dan komen 'Johan Cruijff' en 'Johan Nees- kens' als optie naar voren.' Waarom beschrijven jullie die foto's zelf niet? 'Dat kost veel te veel tijd. We zijn nu in de testfase en ik heb er in één uur zes beschreven. Met het aantal foto's dat we hebben, zou dat dus een eeuwigheid duren. De succesvolle beeldbank van het stadsarchief van de gemeente Amsterdam is op dezelfde manier tot stand gekomen, dus we weten dat dit werkt.'

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 2