I i l DAVID Creatieve denkkracht gevraagd... Erfgoed 8 12 Erfgoed 0 In Hotel Huis ter Duin in Noordwijk werden op 24 januari door voorzitter Theo van Duivenbode alle leden en genodigden van Lucky Ajax verwelkomd bij het jaarlijkse Gala. Als elk jaar kende de avond weer culinaire hoogstandjes rondom gezellig kletsen en optredens die weer voor een geslaagde avond zorgden. In het vorige clubnieuws hebben we een oproep gedaan om mee te denken over de wijze waarop we ons erfgoed open stellen voor iedereen in binnen- en buitenland die daarvoor belangstelling heeft. Helaas hebben maar twee men sen daarop gereageerd. Mogen we daaruit concluderen dat het onderwerp niet leeft? Je zou het bijna gaan denken. Toch waag ik het te betwijfelen. Als je bedenkt dat jaarlijks 1,8 miljoen mensen het museum van FC Barcelona bezoeken, dan kan het niet anders dan dat het draait om wat in een modern geoutilleerd museale omgeving wordt geboden. Dat is de crux en de uitdaging waar het om draait. Vanzelfsprekend oriënteren we ons bij clubs als FC Barcelona, Bayern München, Chelsea of Manchester United. Dat geeft een referentiekader om onszelf een goed beeld te verschaffen van wat zij de fans en liefhebbers bie den. Maar wij zijn Ajax en staan bekend om onze innovatieve en creatief denkvermogen. En willen absoluut geen copycat (na-aper, afkijker) worden. We zullen dus out of the box moeten denken bij het maken van een plan van aan pak die dat jong en oud zal gaat aanspreken. Mocht je na het lezen hiervan denken dat je een bij drage zou kunnen leveren, dan houden we ons aanbevolen. Rijke historie Hoe we het concept gaan laden is een uitdaging, evenals het vinden van een geschikte locatie. Een idee is om eerst de ruimte van het oude museum geschikt te maken om het erfgoed weer snel bereikbaar te maken van de fans. Van de oorspronkelijke ruimte is echter nog maar de helft over, onvoldoende om het erfgoed in haar volle omvang te exposeren. Dit is dan ook een oplossing voor de korte termijn. Het grote voor deel is dat we onszelf dan tijd geven om een ideale plek/ruimte te vinden die recht doet aan de rijke historie van onze vereniging en de mogelijkheid om ons erf goed in haar volle omvang te exposeren. Jan Buskermolen Het zal meer van de al wat ouderen onder ons overkomen: het nostalgische gevoel dat als een lichte zucht door je bast trekt wanneer je de Middenweg in Amsterdam aandoet. Komend vanuit Diemen een blik naar rechts: de huizenwal waarachter Park De Meer schuilgaat. Je weet zoveel meer, je voelt zoveel meer. Kom je van de andere kant: hetzelfde maar dan op links. Intense herinne ringen liggen daar als een persoonlijk erfgoed van persoonlijke ervaringen die de waarde hebben van een kalm gloeiend stukje goud. Het overkomt mij de laatste tijd vaak omdat mijn jongste dochter zich heeft overgegeven aan de nobele ijshockeysport en die wordt beoefend in de Jaap Edenhal. Dan ontkom je niet aan de Watergraafsmeer, de Middenweg, Betondorp en die bitterzoete gedachten aan het stadion. Op het Jaap Edenbaancomplex is naast de schaatswinkel een uit giftepunt voor leenschaatsen. De vriendelijke heer die daar de zaken waarneemt is een echte Amsterdammer, een Watergraafs- meerder. Jan heet hij. Jaar of vijfenzestig, jaartje meer, jaartje min der, hou me ten goede. Opgegroeid in de buurt voetbalde hij in zijn jongensjaren bij Ajax. Jan was geen hoogvlieger maar toch, zijn leven speelde zich samen met andere gozertjes spelenderwijs af in en om het Ajax-stadion.Voetballen, de terreinman Ome Jan Lens helpen, na de wedstrijden zitkussentjes te verzamelen, zelf voet ballen op zaterdag, met respectvol ontzag luisteren naar de alom aanwezige leider Meneer Barend Tak, zondag gebruik maken van de seizoenskaart. Een leven met Ajax, in Ajax. Jan weet in simpele woorden de sfeer perfect te schetsen. Onvermijdelijk hebben wij elkaar bij de ijsbaan ontmoet. De hele tijd rillend naar het ijs gluren is immers niks voor mij. En dan praten we over het voetbal van nu en over het Ajax van toen. Wat een rijkdom is dat in het hart gekoesterde erfgoed! Soms worden we onderbroken. Wan neer er schaatsen zijn ingeleverd of opgehaald zet het gesprek zich weer voort. Jan heeft alle details uit 'zijn tijd' nog haarscherp voor de geest. Kleine avonturen in het licht van de wereldorde, grote avonturen voor wie het aanvoelt. Ajax zet aan voor de realisatie van een museum. Leden en niet leden, allen Ajacieden, worden opgeroepen na te denken aan wat voor erfgoed er in zo'n museum zou moeten komen te staan. Ik denk aan de verhalen van Jan. Zo hebben velen hun herinneringen. Vanuit het menselijke perspectief. Prachtig erfgoed is het, dat het verdient opgeslagen te worden. Nu het nog kan.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 12