tS K/i/N IS\~. YWWI\£*l I I Ul\ MM Nieuwe uitdagingen in 2014 Het was zuur dat 10 december voor Ajax het doek viel in de UEFA Champions League na het teleurstellende en onverdiend gelijke spel (0-0) bij AC Milan. Met wat meer geluk, minder Italiaanse intimidaties en een wat meer oprechter leidende scheidsrechter, ook eerder thuis had de ploeg kunnen overwinteren. O' Wr Tk Laat ik beginnen in traditie bij dit eerste nummer in 2014 u, uw familie en naasten een heel goed, gezond en succesvol jaar te wensen, en ik spreek de hoop uit dat wij met Ajax opnieuw een geweldig jaar zullen gaan beleven. Terugkijkend heb ik in mijn nieuwjaarstoespraak in januari 2013 als een jaar bestempeld om door te pakken, met als doel aan de slag te gaan met de openstaande uitdagingen om van Ajax een nog leukere en mooiere club te maken als die zij toen was, en waar passie voor Ajax en respect voor elkaar en anderen de basis is van onze verbondenheid. In dat perspectief zijn er ook in het afgelopen jaar de nodige stappen gezet. Tegelijkertijd zien wij nog regelmatig voorbeelden die ons duidelijk maken, dat de weg nog lang is om uiteindelijk te komen tot een van onze doelstellingen: een verbindende factor voor al onze leden en supporters, bij wie er ruimte is voor ieder een, los van verschillen in denkbeelden. Op sportief terrein, sprak ik in de vorige editie over de interes sante wedstrijdenreeks die ons eerste elftal in november en december voor zich had, waarbij wij benieuwd waren naar de ontwikkelingen van ons eerste elftal. Een elftal dat, na het vertrek van ervaren spelers als Eriksen en Alderweireld, opnieuw vorm moest worden gegeven met het inpassen van nieuwe jonge spelers. En dat als opleidingsclub die wij nu eenmaal zijn, een proces wat wij regelmatig zullen meemaken. Nu, wij zijn op onze wenken bediend, waar de zinderende thriller tegen Barcelona in de UEFA Champions League als een van de hoogtepunten van de eerste seizoenshelft kan worden bestempeld. Wij zagen een Ajax, dat aan de hand van Frank de Boer met passie en geloof in eigen kunnen, de moed had om echt vooruit te verde digen en druk te zetten op de tegenstander, met een historische overwinning op een van de beste clubteams uit Europa tot gevolg. Dat wij in Milaan de overwinning niet konden pakken is jammer, want wij hadden een vervolg in de prestigieuze UEFA Champions League verdiend, maar nog belangrijker is de positieve ontwikkeling van ons elftal die zich ook doorzette in de nationale competitie, met als resultaat dat Ajax als winterkampioen op kerstreces ging. Deze ontwikkeling sterkt ons in het vertrouwen dat ook 2014, net als in 2013, een sportief succesvol jaar zal zijn. Hennie Henrichs, voorzitter maar Europees zijn we er nog niet.Thuis tegen Barcelona kon den we zien dat het er in potentie wel in zit de top van Europa te bereiken. Het is alleen de kunst om zo'n prestatie elke week te laten zien. Dat is het grote ver schil tussen een topclub en een club met kwaliteiten.Wij zijn zeer gelukkig met het Technisch Hart en Frank de Boer die de visie onderschrijven en er ook naar handelen.' Wat zijn kort de taken en verant woordelijkheden van de RvC? 'Kort gezegd: Het aanstellen van de directie, het formuleren, samen met de directie, van de strategie, toezicht houden op een gezond financieel beleid en op de onder neming.' Waar moet de RvC voor oppassen? 'Dat we gaan handelen naar de waan van de dag. Dat geldt uiteraard ook voor de directie. Dus, geen paniekaankopen doen als het wat minder gaat en elkaar ondersteunen in standvastigheid.' Wat verdient momenteel de meeste aandacht? 'Naast dus het realiseren van een genormaliseerde begroting is het ook zaak een nieuwe shirtspon sor te vinden. Dat is primair de taak van de directie, maar waar wij kunnen assisteren zullen we dat niet laten.' Staan de bedrijven al in de rij? 'Zeker niet. Dat komt niet alleen door de ongunstige economische omstandigheden maar ook door het feit dat we in de achterlig gende jaren niet op Europees top niveau hebben geopereerd.Wij gaan dus op zoek, men komt niet naar ons. Bovendien zijn we nog kieskeurig ook, want we willen wel een A-merk hebben met internationale uitstraling. Ook daar leggen wij de lat hoog. Gelukkig wordt de RvC met Hans Wijers bevolkt door de op een na invloedrijkste Nederlan der en de anderen hebben ook wel een aardig netwerk, maar het blijft een taak van Michael Kins- bergen (algemeen directeur, red.) en Edwin van der Sar.' Hoe is na anderhalf jaar de samenhang tussen RvC, Directie en Bestuursraad? 'Die is prima. We hebben goed contact, komen een paar keer per jaar bij elkaar, zien elkaar binnen en buiten vergaderingen of bij andere gelegenheden. Dit model zonder bestuursleden in de RvC, zoals dat was na de beursgang in 1998, levert meer duidelijkheid op. Wat mij betreft had dit eerder mogen gebeuren. De nieuwe directie en RvC had den even tijd nodig elkaar te leren kennen. Ook om te begrij pen Ajax niet alleen als onderne ming te zien. De emoties, de druk, en de onvoorspelbare uit komsten van een wedstrijd zijn behoorlijke afwijkingen vergele ken met een 'normale' onderne ming. Voor Ernst (Ligthart, red.) en voor mij, met een achter grond vanuit de ledenraad, ligt dat wat makkelijker. Bovendien brengen we voldoende kennis, inzicht en gevoel mee van wat er bij de grootaandeelhouder speelt. Bij Ajax speelt altijd wat. Het is er nooit rustig.' Hoe kijk je naar de toekomst? 'Zeer positief. We zullen ons nog meer moeten richten op de jeugdopleiding. Daarin willen we de beste in Europa zijn. Of, zoals Michael Kinsbergen het wel eens heeft gezegd: de Harvard Univer sity van het voetbal.' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 3