DAVID Museum, Experience of Erfgoed Wintersport 12 Op 5 januari openden medewerkers en Veteranen het seizoen in 2014. Daarna gingen 350 Ajacieden richting het restaurant voor de Nieuwjaarsborrel. Hennie Henrichs declameerde zijn nieuwjaarsrede en overhandigde het Kistje van het Bestuur aan Mia Nieberg, vrijwilligster bij de Parkeer en Kassacommissie. Vorig jaar augustus is de Ajax Experience op het Rem- brandtplein gesloten van wege tegenvallende bezoe kersaantallen. Alleen de shop is nog open, maar die sluit haar deuren per 1 februari. Alle erfgoedspullen zijn weg gehaald en opgeslagen. En nu dringt de vraag zich op: wat nu? Wat gaan we doen om ons roem rijke erfgoed tot in lengte van dagen tentoon te stellen. Op een manier dat elke Ajax fan bij gele genheid zin heeft om eens een kijkje kan nemen in waar de vereniging allemaal over beschikt. Bekers, vanen, foto's, shirts, boe ken, bewegend beeldmateriaal. Het is teveel om op te noemen. In de vorige bijdragen hebben we gemeld dat we druk doende zijn om al het erfgoedmateriaal te digitaliseren. Dat is een eerste stap. Daarna moet bij al het digi tale materiaal bijschriften komen. Het zogenaamde taggen. Dat gaan we als Ajacieden gezamenlijk doen met het vele handen project onder leiding van Ronald Pieloor. En sinds kort is er een commissie benoemd die belast is met de vraag of er een nieuw museum moet komen. Of een Experience, maar dan anders van opzet. Of zijn er nog andere mogelijkheden? Los daarvan is de vraag waar het een en ander moet worden gevestigd. In het stadion, bij het stadion, op de Toekomst of op nog een andere plek? Kortom, vele vragen om te beant woorden. Doel is te komen tot een uniek project waar Ajax weer mee gaat bewijzen dat het zijn tijd ver vooruit is. Dat innovatie en creativiteit hand in hand gaan en leiden tot een megasuccesvol erfgoedproject. Mogelijk begint het bij u te bor relen en heeft u vergezichten die interessant zijn om in te brengen. Als dat het geval is, dan kunt u met mij mailen naar; jan@sparklinggroup.nl. Ik kijk uit naar uw inbreng. Jan Buskermolen Voor een loze woensdagmiddag in december is het druk in Bar IL Gusto in de Milanese wijk Lambrate. Buiten is het koud, zo om het vriespunt, maar dat is niet de reden waarom de bar gevuld is. Ik zit tussen een meute Italianen die opgaan in de wedstrijd op TV: Galatasaray - Juventus. Kijk daar,Wesley Sneijder. Ik ben meteen voor Galatasaray want Wesley is zowel ex-Ajacied als Voor Altijd Ajacied. Het veld in Istan- boel is door sneeuwval min of meer onbespeelbaar.Toch wordt er gevoetbald. De avond ervoor staakte de scheidsrechter het duel vanwege een sneeuwstorm. Nu moet er gespeeld worden. Zoals ooit in 1968 toen Ajax, ook in Istanboel, op een nog onbe speelbaarder veld toch voetbalde, zich aan de omstandigheden aanpaste en Fenerbahje met 2-0 versloeg. Het aanpassingsvermo gen, het karakter (mentale weerbaarheid heet dat tegenwoordig) om uit de tegenslag een motivatie te putten, was voorbeeldig en kenmerkend voor de ook talentvolle ploeg. Onder normale omstandigheden zou Fenerbahje - Ajax een modale wedstrijd zijn geweest maar juist door de abnormaliteit werd het duel één van de onvergetelijke bakens in de historie van onze club.Wanneer we in de jeugd onder erbarmelijke omstandigheden moesten trainen of voetballen en niemand daar veel zin in had, werd er door de trainers aan 'Fenerbahje' gerefereerd: "karakter tonen, weerbaar zijn, voetbal is een wintersport, weet je nog!" En daar gingen we, voor een lastig maar heroïsch potje voetbal en kweek ten zo geesteskracht, weerbaarheid. Kijk die Wesley gaan. Slim en kundig verplaatst hij de bal. Geen risico. Zoek de hoogte, speel niet over het stremmende met plassen bezaaide gras. Die slimheid, dat weten wat je onder moei lijke omstandigheden doen moet, dat komt óók van Ajax. Het blijft lang 0-0. Dat is genoeg voor Juventus. In Bar IL Gusto laaien de emoties op.Veel zijn voor de landgenoten, anderen zijn tegen 'Juve' omdat het 'Juve'is. Nog vier minuten. De krachten slinken, de arbeiders zakken door de hoeven, de slimmerikken blijven overeind. Kijk,Wesley! Hij zet een aanval op, door de lucht, een laatste kans. Hij pikt de bal op en mikt raak. Gejammer en gejuich rondom. Ik kijk trots in het rond.Wesley maakt het verschil. Ajax in geel-rood maakt het verschil.Voetbal mag een wintersport zijn, Juventus vindt dat er niet gespeeld had mogen worden. Galatasa ray glanst van heroïek, Juventus, de weergod én de elementen zijn verslagen. Helden zijn het, van wie de meest gevierde een Ajacied is.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2014 | | pagina 12