DAVID Erfgoed Oproep voor het vele handen-project! -é-- 12 Op zuid Ajaxclubnieuws nr.7-2013_Ajax 20-11-13 15:21 Pagina 12 23 oktober was er het HETT - toernooi voor eerstejaars F-jes. Het geeft altijd een bijzondere aanblik zoveel jongetjes van meer dan 30 teams bezig te zien. De Ajax F2 won in de finale tegen Sporting Martinus. Een week later deden de eerstejaarse F-pupillen het nog eens dunnetjes over, met onze F1 als winnaar. Nu de schijnwerpers vol op ons erfgoed staan gericht, krijgen we met plezierige verrassingen te maken. Zo werd Ronald Pieloor op de bijeenkomst met de jubila rissen verrast met een lint van Hans van Driel. Dit lint zat eind jaren '40 vast aan de fruitmand die Hans van Driel ontving na terugkeer uit Indonesië. Ook Eddy Pieters Graafland deed een duit in het zakje met een vaan die hij ooit had ontvangen toen hij ook nog bij Ajax cricket speelde. Daarmee krijgt onze collectie een nieuwe 'boost'. Intussen is de firma Picturae uit Heiloo volop bezig met het digi taliseren van ons erfgoed. Zo zijn alle Ajax Clubnieuwsbladen al gedigitaliseerd.Ter kennismaking heeft een Ajax-delegatie half oktober een bezoek gebracht aan de firma in Heiloo voor een rondleiding en het nader uitwer- ken van de procedures. Bovendien is ook een volgende groep van betrokkenen op bezoek geweest om zich op de hoogte te stellen van het productieproces. En om te worden voorgelicht over het vele-handen-project. Wat houdt dat in? Als de foto's zijn gedigitaliseerd, dienen er nog bijschriften te wor den geplaatst om duidelijkheid te verschaffen over het wie, wat, waar en wanneer van de betref fende foto's. Door die bijschriften wordt het mogelijk met behulp van zoektermen bepaalde foto's te vinden. Omdat we over meer dan 100.000 foto's beschikken, hebben we ongelooflijk veel Aja- cieden nodig die mee willen hel pen de bijschriften bij de foto's te plaatsen. Mocht je zin hebben om mee te doen aan dit vele-handen- project, stuur dan een mail naar vereniging@ajax.nl en meld je aan! Jan Buskermolen IN MEMORIAM RUUD STROET 4 oktober 2013 is onze jeugdscout Ruud Stroet overleden. Ruud speelde bij S.V. Hoofddorp en werd in 1968 als eerste voetballer van de club contractspeler bij HFC Haarlem met onder meer Barry Hughes als trainer. Hij was technisch een vaardige speler, tweebenig en bezat veel voetbalgogme. Naast HFC Haarlem heeft Ruud nog gespeeld bij RCH en Aalsmeer. Zijn grote passie was Ajax. Tien jaar lang was hij actief als jeugdscout in de jeugdopleiding van Ajax. Hij had oog voor talentjes. Verschillende spelertjes zijn via hem ingestroomd in de jeugdopleiding. Per 1 juli 2009 werd Ruud lid van Ajax. Ruud Stroet is 64 jaar geworden. Co Meijer Vijf rijen dik staat het bij de ingangen van sector H. Het is een uur voor de wedstrijd en het is druk. Ajax - Celtic verdient die drukte. Rijen van dertig meter. Omdat meer mannen, vooral jongeman nen, het doen, bestaat de drang om aan de zijkant 'in te voegen' en zo twintig meter te pikken waarmee de wachttijd verkort wordt. Net als velen doe ik het niet. Ieder zijn eigen normen. Achteraan staan en meteen worden ingesloten door volgende aansluiters. Stilstand, schuifelend naar voren, opnieuw complete stilstand. De aftrap komt gevaarlijk dichtbij. Ergernis om de zich met geweld indringende lieden, groot, sterk en dreigend die hun latere aankomst grof compenseren. Mompelend gemor maar niemand durft zelfs verbaal in te grijpen. Controle van stewards is er niet. Kerels springen vanaf een dranghekje zomaar in de dicht- gekoekte rij. Ergernis stijgt. Net als frustrerende machteloosheid. Gepor en zweetgeuren. Het toegangspoortje nadert, de druk tegen je rug wordt groter en daarmee ook de druk tegen de rug van je buurman. Schoudergeduw. Volhouden. Gedachten op nul, oneindige blik op de nek voor je. Tien minuten voor de aftrap ben je binnen, het belangrijke toeleefmoment is gemold maar je bent opgelucht binnen te zijn. Ajax en Celtic hebben hun warming-up al gedaan. Uitblazen. Ik sta op Vak 129, achter het doel, 'op zuid' zoals dat heet. Er zijn stoeltjes maar we staan. Zo anders is een wedstrijd vanaf zuid dan in mijn eerdere leven. Hier is geen sprake van de wedstrijd lezen, letten op details, tac tiek herkennen, een kritisch overleg met de ballenjongen naast me, controle. Niet hier. Geen controle. De wedstrijd pakt mij in mijn kraag en zwiept me op windstoten van emotie heen en weer. Voetbal is hier anders, ik ben nu onderdeel van een enorm mon ster. Je ervaart amper voetbalspel, want door het diepste willen van winst overheerst een daverend, fanatiek en krachtverslindend emotiespel, het kalme inzicht raakt buitengesloten. Eén met geroep, geschreeuw, geklaag, gehoop, gevloek en gebulder. Vijf minuten na rust gooi je je arm al juichend omhoog vóórdat Schöne schiet en scoort. De ragfijne combinatie zei al dat het 'doelpunt' zou worden. De gierende juich-huil. Het zicht wordt ontnomen door het springende monster. Ach, je wilt ook helemaal niet zien, je wilt alleen maar wéten, naar adem happen, je hart in je keel voelen bonzen. Leeg van energieverlies fiets je terug naar huis. Wind tegen maar het deert niet. De koude tegenstander voelt als wind-mee. Want 1-0 gewonnen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 12