3 DAVID Erfgoed kent vele facetten IN MEMORIAM SIEN VAN SPELLEN (TANTE SIEN) R' ft Tante Sien 12 Wat zo mooi leek te worden eindigde in een flinke domper. Het doelpunt van Stefano Denswil in de 90ste minuut tegen AC Milan had de volle winst moeten zijn. Helaas zat er enorm veel venijn in de staart van de wedstrijd toen Mario Balotelli in z'n eentje een penalty wist te forceren en die zelf wist te benutten. Eind juli kwam van de directie het besluit de Ajax Experience op het Rembrandtplein definitief te sluiten. Dit betekende dat alle waardevolle erfgoedspullen moesten worden weggehaald en opgeborgen op een veilige plaats. Voorlopig is er helaas geen mogelijkheid om ons prachtige erfgoed tentoon te stellen. Bij het ontruimen hebben we moeten vaststellen dat in een aantal gevallen onzorgvuldig is omgegaan met het geëtaleerde erfgoed. We hebben deskundigen van het Amsterdams Museum gevraagd om de diverse erfstuk ken in de oude staat terug te brengen. Dankzij hen gaat dat lukken, waar wij bijzonder ver heugd over zijn. Vorige maand is er een overeen komst gesloten met Picturae (foto), een gespecialiseerde firma in het digitaliseren van erfstuk ken. Eerder dit jaar heeft bijvoor beeld de Franse voetbalbond al haar erfgoed door deze in Heiloo gevestigde firma laten digitalise ren. Recent hebben we met een aantal mensen, dat deel uitmaakt van de erfgoedcommissie, een bedrijfsbezoek afgelegd om met eigen ogen te kunnen zien hoe de digitalisering in de praktijk verloopt. Momenteel loopt er een sollicita tieprocedure voor de functie van erfgoedbeheerder. Hij/zij krijgt de opdracht een aantal trajecten op het gebied van erfgoed te organi seren en te begeleiden, wat zeer gespecialiseerd is. Tot slot wachten we op een uit nodiging voor een brainstormses sie over de vraag op welke wijze we in de toekomst ons erfgoed open gaan stellen voor alle Ajax- fans uit binnen- en buitenland. Jan Buskermolen Op 22 september is Sien van Spellen overleden, meer bekend als Tante Sien, beheerdster van het spelershome in De Meer tussen 1975 en 1994. Haar populariteit bij de toenmalige eerste elftalspelers was ongekend. Geen kwaad woord over Tante Sien en andersom. Alles was gezellig aan Tante Sien. Koffie, broodje hagelslag of kaas, alles moest vers, zelf deed ze de boodschappen, spelers bleven soms lang hangen in het spelershome. Gezelligheid kende geen tijd. Leo Beenhakker keek er al naar uit 'bij Tante Sien op de koffie te gaan' bij zijn terugkeer van Real Madrid naar Ajax. Het was de enige keer dat zij wat in de belangstelling kwam, en nu bij haar overlijden. Sien van Spellen is 77 jaar geworden. Tijn Middendorp In het midden van de jaren zeventig van de vorige eeuw vond er weer een verbouwing plaats aan het Ajax Stadion. De voorgevel van het door Daan Roodenburg (architect maar vooral Ajacied) ontworpen paleis werd een meter of twintig richting Middenweg verschoven. De club dijde letterlijk uit, er was ruimte nodig. Dat gebeurde zonder aantasting van clubaard, de verhoudingen tussen de mensen bleven zoals ze waren, enigszins kleinschalig met de betrokkenheid bij de club als onwrikbare basis. De administratie werd vergroot, het restaurant kreeg de broodnodige extra arm slag en gelukkig schoven de authentieke gebrandschilderde ruitjes met de afbeeldingen van de Ajax-sporten door de jaren heen mee. Ook ontstond er een tussenetage waar een nieuw fenomeen het levenslicht zag: het spelershome. Een ruimte voor de spelers alleen. Tot dan waren die (en dat had natuurlijk ook wel wat) voor hun na-het-voetbaluurtje in het stadion aangewe zen op het vaak rookdoordrongen restaurant. Dat spelershome werd een succes en ook een voorbeeld voor andere clubs. Dat succes had het voor een groot deel te danken aan de sfeer en die werd weer bepaald door de aangestelde beheerster van het home, mevrouw Sien van Spellen. Die bestierde en beheerde met een lieflijk glimlach en vanzelfsprekende gastvrijheid maar ook met ferme hand wanneer het om orde en fatsoen ging. Net zoals nu nog steeds Paula Heersping en haar assistenten het aanpakken, lag het fundament in de zorg om het voor 'de jongens' goed te doen, een speciale en vaak onderschatte maar waardevolle rol te spelen, binnen het welzijn van de stoere jongemannen. Al gauw werd mevrouw Van Spellen Tante Sien en zij groeide uit tot een landelijk begrip. Alle later geboren spelershomes hadden hun eigen Tante Sien! De naam werd een soortnaam voor de werknemer die een moederrol vertolkte binnen het kleinschalig wereldje van de voetballers die zich vaak stoer en krachtig (moe ten) voordoen maar allemaal op hun manier behoefte hebben aan zorg en aandacht en sturing op een ander niveau. Met het vergro ten van de voetbalmaatschappij en de verschuivingen die dat met zich meebrengt zijn de Tante Siens mee verschoven maar, anders dan in andere segmenten van het zakelijker wordende voetbalrijk, in wezen niet veranderd. Dat hoeft ook helemaal niet want men sen blijven mensen en, zal ik u vertellen, zelfs voetballers zijn men sen. Er zal altijd behoefte zijn aan warmte, belangeloze aandacht en zorg die zwaarder weegt dan de kunst van het koken. Onze eigen Sien van Spellen, de oer-spelershomemoeder, over leed op 22 september 2013. Wij kunnen haar geen groter eer bewijzen dan er voor te zorgen dat het begrip Tante Sien onaan getast blijft.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 12