De Toekomst van vroeger Aegon Ajax All Stars in Hongkong De AEGON Ajax All Stars traden eind mei op bij het Hongkong Soccer Sevens Toernooi, met onder meer Jari Litmanen als publiekstrekker. Niet alleen wer den er wedstrijden gespeeld. Ajax-spelers gaven ook clinics aan jonge spelertjes, die bij de prijsuitreiking hun lol niet opkunnen en zich prima vermaakten. Jari Litmanen, Kenneth Perez en Aron Winter waren de meest opvallende namen in het team van de Aegon Ajax All Stars dat eind mei voor het tweede achtereenvol gende jaar meedeed aan het toernooi de Hong Kong Soccer Sevens. Voor Jari was het een bijzonder moment: voor het eerst sinds zijn vertrek bij Ajax in 2004, droeg hij het Ajax-shirt. De Fin kwam veel oude bekenden tegen zoals Ferdi Vierklau, Kiki Musampa en Aron Winter. Olaf Lindenbergh kende hij nog van Jong Ajax. Alleen met Kenneth Perez heb ik nog nooit samen gespeeld. Na een training en het geven van twee clinics ging het toernooi van start, met Ajax als trotse titelver dediger in het Master Toernooi. De eerste wedstrijd tegen KCC, een ploeg uit de regio, werd sim pel met 3-1 gewonnen, met als hoogtepunten twee goals van Perez en een op aangeven van Litmanen. 'Dit was mijn beste wedstrijd voor Ajax in de laatste 10 jaar', reageerde hij na afloop. Smaakmaker In de tweede poulewedstrijd - tegen USRC - schoot Perez zijn team naar een 1-0 zege. De Deen zou, net als vorig jaar, uitgroeien tot de smaakmaker van het toer nooi. Niet minder dan elf keer trof hij doel. Na een mooie 3-2 winst in het laatste groepsduel tegen Rangers All Stars, was Nottingham Forrest de tegen stander in de kwartfinale. Met op de tribune voormalige toppers als Sheringham en Beardsley, gaf Ajax een ware show. Met mooie doelpunten van Perez en Sibon werd het 4-0. De halve finale ging stukken moeizamer. Tegen de gastheren van Hong Kong FC werd pas na verlenging met 2-1 gewonnen. Intussen was ook het blessurespook een tegenstander van formaat. Kiki Musampa en Michel Kreek waren al gebles seerd en Aron Winter brak tij dens de halve finale zijn pols. Mede daardoor ging de finale tegen opnieuw Rangers All Stars met 1-2 verloren. Geen overwin ning, wel lieten de Aegon Ajax All Stars een prima indruk achter. 'Het liefst sta je met de beker in handen, maar we hebben Ajax en hoofdsponsor AEGON goed ver tegenwoordigd. Het was een mooie week', sprak Aron Winter na afloop. Als het aan de spelers ligt, zijn ze er volgend jaar weer bij, inclusief Litmanen. 'Het zal toch niet nog een keer 10 jaar duren voor ik weer in het Ajax- shirt speel', liet Jari weten. Erol Elman Voetballiefhebbers vinden het doorgaans lastig om objectief naar situaties te kijken en hun eigen club met dezelfde meetlat de maat te nemen als andere clubs. Een onterechte strafschop voor de tegenstander heet al snel 'schandalig' en een onterechte straf schop voor de eigen favoriete vereniging wordt doorgaans met andere adjectieven becommentarieerd. Hoewel ik een toegewijd, zelfs fanatiek Ajacied ben, kan ik feite lijke gebeurtenissen niet 'door een clubbril bekijken'. Het is me wezensvreemd. Ik geloof dat ik er te rationeel voor ben. Zo vind ik het toetreden van beloftenteams (waaronder Jong Ajax) tot de Jupiler League tot op zekere hoogte een goede zaak voor Ajax, maar geen goede zaak voor de Jupiler League en al helemaal niet voor het Nederlandse voetbal in het algemeen. Daarnaast vind ik de gang van zaken raar. Waarom degradeert FC Emmen naar de Topklasse wanneer ze laatste worden, maar Jong Ajax niet? Ik vind het competitievervalsing en klassenjustitie. Ik heb geprobeerd de gang van zaken voor mezelf goed te pra ten, maar ik slaag er niet in het normaal te vinden dat de num mers 4, 8 en 9 van de beloftencompetitie zomaar in de Jupiler League mogen uitkomen, hoofdzakelijk omdat ze de middelen hebben om hun terreinen 'profvoetbalproof' te maken. In de Jupiler League kun je je kennelijk 'inkopen'. Dat is niet 'je eigen nest bevuilen' maar kritisch en onafhankelijk denken. Het is gezond. Binnen verenigingen en organisaties met zelfrespect is daar ruimte voor. Als het goed is. In zeker opzicht betreur ik het trouwens ook als Ajacied dat Jong Ajax in de Jupiler League gaat spelen. Het hoofdveld van de Toe komst zal een metamorfose ondergaan omdat het moet voldoen aan strengere veiligheidseisen. Er komt een extra tribune met een uitvak: een 'kooi', zoals dat vaak wordt genoemd. Het zal binnenkort wel niet meer mogelijk zijn om ongedwongen binnen te kuieren voor een laagdrempelig Jong Ajax-potje op maandagavond. Ik vind dat jammer en zal binnenkort met enige weemoed terugdenken aan de Toekomst van vroeger. Natuurlijk zal ik, ook in de nieuwe situatie, hopen dat Jong Ajax wint en onze doelpunten met gejuich begroeten. Dat dan weer wel. En natuurlijk mag u het faliekant met me oneens zijn. Daar hoeven we, als Ajacieden onder elkaar, toch geen heibel over te krijgen? Menno Pot

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 7