Aan de slag met erfgoed DAVID 12 Wim Jesse De selectie van Frank de Boer was vanaf 1 juli neergestreken in Oostenrijk voor een trainingskamp van een week. Eerst wat fietsen, daarna trainen in gezonde berglucht. Een prima locatie dus. Frank de Boer legde iets aan Kolbeinn Sigthórsson uit, terwijl Hennie Spijkerman met een deel van de groep bezig is. Al eerder op deze plaats heb ik namens het Comité Erfgoed laten weten dat ons erfgoed hoog op de prioriteitenlijst van de bestuursraad staat. Erfgoed maakt deel uit van de vier kern waarden, samengevat in het woord VELG, dat staat voor: (V)ereniging; (E(rfgoed, (L)icentie en (G)rootaandeelhouder.Van- wege de prioriteit is de laatste maanden serieus gekeken hoe we zouden kunnen/moeten omgaan met ons erfgoed. In één van de vorige algemene ledenvergaderingen heeft Thijs Lindeman aan de hand van allerlei foto- en filmmateriaal een idee gegeven over waar erfgoed voor staat. Voor wie dat gemist heeft even een zeer korte samenvatting: 9 december 1934: Opening stadion De Meer Erfgoed kent vele verschijnings vormen, maar vanuit praktisch oogpunt maken we onderscheid tussen fysiek erfgoed (bekers, vanen, shirts, etc.), het digitale erfgoed (foto's, film, geluid) en immaterieel erfgoed (band met oud-spelers, tradities, etc.). Inmiddels heeft de bestuursraad een door Ronald Pieloor opge stelde beleidsnotitie goedgekeurd. Op grond daarvan heeft de bestuursraad een budgetaanvraag gedaan om structureel te kunnen starten met het laden van ons erf goed. De directie heeft zich ach ter de bestuursraad geschaard en de budgetaanvraag gehonoreerd. Daarmee is de basis gelegd om inhoud te geven aan ons erfgoed voor toekomstige generaties. Belangrijk onderdeel in de aanpak wordt het digitaliseren van alles wat we hebben en hopelijk nog gaan ontvangen. Al wat wordt gedigitaliseerd moet worden voorzien van bijschriften, namen, jaartallen, etc. Dat wordt een megaklus waar we de hulp van velen zullen gaan inroepen. Niet alleen van leden, maar ook van onze supporters. In het volgende Clubnieuws zul len we nader ingaan hoe u daarin een rol kan gaan spelen. Jan Buskermolen Op een mooie dag in 1966, laat in de lente en lonkend naar de zomer, kwam het elftal van Ajax aan op het Centraal Station en werd daar opgewacht door een forse menigte mensen, veelal jon gelui. Ik was daar ook bij, net twaalf jaar oud met, ondanks de warmte om mijn hals, de door mijn moeder gebreide Ajax-sjaal. Het was feest op Perron 4 want de terugkerende ploeg was in een uitwedstrijd landskampioen geworden. Ik ving slechts glimpen op van mijn helden die ik in de Meer vrijwel altijd had zien spelen. Een poosje later verscheen er een klein maar onontbeerlijk boekje: Een Juichtoon Da'vre Langs de Velden - u herkent de eerste regels van ons clublied - geschreven door Wim Jesse, een ware Ajacied, ook nu nog, die met zijn werk de hele historie van Ajax openbaarde. Een uniek boekje waarvan het lezen alleen mij een echte Ajacied deed voelen, want ik drong door tot de ziel van de club. Ik ben er Jesse nog steeds dankbaar voor. In 1966 werd Ajax voor de elfde keer kampioen en in de volgende jaren zou Ajax weer kampioen worden. Drie keer op rij! Ik maakte het mee. Als supporter, en dus emotioneel heel dichtbij. Drie keer achtereen kampioen! Kan het beter?! De historische trilogie van Rinus Michels werd vele jaren later overgedaan door een andere trainer. Een juichtoon daverde weer eens langs de vel den, en hoewel ik professioneler bij het team betrokken was, voelde ik dezelfde gekke trillingen als in 1966 op perron 4 van het CS. Op het moment van kampioen worden besef je amper hoe speciaal de prestatie is. Die wetenschap daalt pas later in, want je bent alweer bezig met een volgend seizoen. Ook nu, in 2013, flikte Ajax onder een nieuwe toptrainer het huzarenstukje door zich voor de derde achtereenvolgende keer naar het nationaal kampioenschap te voetballen. Alleen wanneer je er heel dicht bij bent, besef je hoe onwaarschijnlijk knap dat is, hoezeer je alle betrokkenen, die door elke minuut van het seizoen alles van hun kracht en talent te geven een team vormen, nodig hebt. Trilogie! Een Juichtoon davert langs de velden! Kan het beter? We willen nog beter, denk ik wanneer ik veertien dagen na het feest door de Middenpolder bij Amstelveen wandel met hoog boven mij het grillige wolkenfeest met hier en daar een donker randje en in alweer die gekke Ajax-gretigheid vooruit kijk naar volgend seizoen. En kijk eens wie daar aan komt wandelen, met voor zich uit zijn hondje: Wim Jesse.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 12