VAN DE VOORZITTER |T!| Filosofie Trots Eenmaal teruggekeerd in de kleedkamer gingen de meeste spelers en de trainer rechtstreeks naar het zwembad om, in aanwezigheid van een flink aantal fotografen en media, een traditionele duik te nemen, waarbij altijd wel iemand een nat pak oploopt door al dan niet vrijwillig in het water te worden geplonsd. partijen, worden door ons op gepakt. Die hebben een waarde binnen de club. Daarnaast kijken we ook naar het vrijwilligers- beleid, de nieuwe leiders, en we spreken geregeld met Derk de Kloet en Ruben Jongkind over de voortgang in de vereniging en voor het voetbal belangrijke pun ten. In de topsport zeggen ze wel: op het moment dat je blijft doen wat je deed, dan krijg je wat je kreeg. Dan ga je niet vooruit. Dus je moet continu zorgen dat je dat wat je deed, beter doet. Natuur lijk zijn er af en toe dingetjes die je moet oplossen: dat hoort bij het besturen van een vereniging, dat is helemaal niet erg. Maar dat gebeurt wel vanuit vertrouwen, plezier en verbondenheid met elkaar. Wat dat betreft leer ik veel, want ik kom natuurlijk niet uit de voetballerij. Het is wel een heel bijzondere tak van sport.' Kijkend naar de voetbalafdeling, wat is dan jouw aandachtsgebied? 'Dat is voornamelijk de jongste jeugd. Ik heb regelmatig contact met de leiders en trainers en probeer elke zaterdagochtend op de Toekomst te zijn om naar alle wedstrijdjes van die jongetjes te kijken. Dan zit ik in of sta ik naast de dug-out en praat met de leiders en trainers zo twee uur weg waarin je het over van alles en nog wat hebt.' Geef je dan ook, vanuit jouw achter grond als bewegingswetenschapper, bijvoorbeeld concreet advies aan die leiders of sta je wat dat betreft meer op de achtergrond? 'Nee, geen advies, maar op het moment dat je met elkaar in gesprek raakt merk je wel dat er een dialoog ontstaat waarin je vragen kunt stellen als 'trainen jullie die achterste linie nu anders dan de middelste en de voorste?' en dat zij dan uitdrukkelijk kun nen aangeven van 'dat doen we om die en die reden'. Waar ik de leiders en trainers ook bijzonder goed in vind, en dat is heel belang rijk in die leeftijdsfase, is dat ze die jonge kinderen gewoon met plezier laten voetballen. Niet vol stoppen met opdrachten, maar vrij laten spelen. Dat is de basis van de sport.De drive is de vreugde in het spel. Bij Ajax zie ik dat terug in de wijze waarop de jongens opgeleid worden - niet zozeer als leidraad, maar wel in de manier waarop leiders en trainers met die jonge kinderen op het veld staan.' Wat is jouw ideaalbeeld van de vereniging? 'Ik zeg altijd: als iedereen fluitend naar z'n werk komt, dan hebben we het goed gedaan. Dat zal nooit gebeuren, want daarvoor is het een ideaalbeeld, maar als dat gebeurt dan hebben we het heel goed gedaan met elkaar. En: als sfeer maar niet alleen afhankelijk is van een kampioenschap. Dat we ook in slechte tijden nog steeds met plezier naar de club gaan. Misschien wat minder fluitend, maar wel gewoon in die auto stappen en denken: 'ha, ik heb zin om naar de Toekomst te gaan.' Jan-Matthijs Harderwijk Tijdens de laatste ledenvergadering van 20 maart jl. kregen wij een rondleiding in onze sporthal van het adidas miCoach Performance Centre. Hier werd ons duidelijk gemaakt hoe de spelers van onze jeugdopleiding anno 2013 individueel worden begeleid in hun fysieke ontwikkeling. Deze bij Ajax nieuwe ontwikkeling is een uit breiding op het bestaande opleidingspakket, waar wetenschap ten dienste staat van de sport. Het is een logische stap om onze opleiding verder te ontwikkelen, te ondersteunen en naar een hoger niveau te brengen, naast het benodigde vakmanschap van het trainen van voetbal vaardigheden en sociaal-maatschappelijke begeleiding van onze jeugdspelers. Tevens is het een voorbeeld hoe wij als club opnieuw het pad van vernieuwing volgen, zoals wij in het verleden vaker hebben bewan deld, in onze pogingen andere clubs een stapje voor te blijven. Aan de geïnteresseerde reactie van de aanwezigen viel te merken dat zij dit inkijkje in onze 'opleidingskeuken' zeer konden waarderen. Al deze inspanningen hebben natuurlijk ook een doel: het moet uiteindelijk leiden tot beter opgeleide spelers die daardoor sneller en probleemloos de stap naar het 1e elftal kunnen maken. Dat is geen doelstelling op zich, maar een essentieel onderdeel van onze voetbal- en opleiding filosofie, die de afgelopen jaren prominent en succesvol tot uiting is gekomen. Aan onze historische successen is op zondag 5 mei jl. in de Amsterdam Arena het 32e landskampioenschap van ons eerste elftal toegevoegd, in een jaar waar onze club in rustiger vaarwater terecht is gekomen. Dit 3e kampioenschap op rij is in onze histo rie niet vaak eerder voorgekomen. We moeten terug naar de periodes 1966-1968 en 1994-1996 toen deze bijzondere trilogie ook werd behaald. Met deze prestatie voegt Frank de Boer zich bij illustere trainer-coaches als Rinus Michels en Louis van Gaal, die deze unieke prestatie in het verleden ook hebben volbracht. De rust die Frank samen met zijn staf bleef uitstralen, gekoppeld aan het rotsvaste vertrouwen in de voetbalfilosofie, is de basis van dit succes geweest. Het is een prestatie van formaat, die bij alle voetballiefhebbers in Nederland maar ook buiten onze landsgrenzen opnieuw respect heeft afgedwongen, en geeft ons Ajacieden voor de derde keer op rij een bijzonder warm gevoel van trots. Hennie Henrichs, Voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 3