Zoektocht naar erfgoed Kampioenen 12 Erehaag In navolging van Ajax 1 als hun grote broer, vierden de F'jes (o/9) hun 'officieuze' kampioenschap op 8 mei, na de 9-1 winst op Sporting Martinus E2. Door de voorsprong in punten en doelsaldo was de ploeg onbereikbaar geworden voor de rest. Officieus of niet, de blijdschap was er niet minder om. Op de voorlaatste algemene ledenvergadering (ALV) deed onze Thijs Lindeman een oproep aan een ieder om de zolder af te struinen en de kelder te doorzoe ken, op zoek naar historisch materiaal. Die oproep was niet tegen dovenmansoren. Ajax-pro- minent Dick Schoenaker is zijn eigen archief ingedoken en terug gekomen met een scala aan bruik bare historische voorwerpen. Voor wie niet op die bewuste ALV aanwezig was, hierbij nog een keer de oproep om eens even in kasten, laden, zolder en kelder te zoeken naar mogelijke voorwerpen en documenten die ons erfgoed kunnen verrijken. Denk vooral niet dat we al over bepaalde voorwerpen beschikken, want dat weet je maar nooit. Handjes en hulpbronnen Nu steeds meer personen met erfgoedstukken naar ons toe komen, wordt het natuurlijk ook van belang over meer 'handjes' te kunnen beschikken om alle stuk ken te archiveren. Mocht u inte resse hebben om mee te werken aan het vastleggen van de geschiedschrijving, meldt u zich dan bij Thijs Lindeman of onder getekende. Het beleidsplan voor het erfgoed is klaar. Het wachten is nu op de volgende stappen in het proces. Intussen worden door leden van de erfgoedcommissie allerlei bezoeken afgelegd aan bedrijven en instellingen die over ruime ervaring beschikken op dit speci alistische gebied. Mocht u bij het lezen van dit artikel het idee heb ben dat u een bijdrage kan leve ren, schroom dan niet en neem contact op. Het gaat om een uniek project en traject dat we aangaan om de historie van onze club voor eens en altijd te bewa ren voor het nageslacht. Jan Buskermolen Van wispelturigheid ontdaan Zien we geduldig leren En rücksichtslos presteren Stiekempjes hand in hand gaan Zien we jonge kerels staan Hoog bekwaam in combineren Coach van wie men kan beweren Dat ie geschikt is voor de baan Na ode aan de kampioenen Met lach of traan al naar believen Ongevraagd de visioenen Van bloemen die hier bloeien Maar dra geplukt als madelieven Elders verder zullen groeien Huisdichter Cornelis 5 mei 2013 Zouden wij dat nou doen, een erehaag vormen voor een kam pioensteam? Zouden wij dat opvallende eerbetoon aan een club die een kampioenschap, bijvoorbeeld het kampioenschap van Nederland, betonen? De vraag rees naar aanleiding van onze laatste wedstrijd van het seizoen, FC Groningen - Ajax. Het is gek om de vraag te stellen maar dat doe ik toch want blijk baar kan men er verschillend over denken. Natuurlijk zou Ajax dat doen. Daar zijn wij groot genoeg voor. Zelfs als het kampioen schap van de ander voor onszelf een bitter te slikken pil zou zijn geweest. En ook (zeker!) wanneer die kampioen één van onze zogenoemde aartsrivalen zou zijn. Een stijlvol gebaar van respect, zichtbaar voor een ieder moet op te brengen zijn. Voetbal is een loot aan de grote stam Sport. Van die stam stamt het bijvoeglijk naamwoord sportiviteit. Niet zomaar. Sportiviteit is een zeer wezenlijk onderdeel van het bedrijven van sport. Ook topsport. Een ware sportman bezit de capaciteit om sportiviteit op te kun nen brengen. Daarin is hij een voorbeeld. Daarin is een voetbal club, een sportclub, een voorbeeld. Binnen sport is het onvermij delijk dat er soms grenzen worden overschreden, dat de ultieme drang om te winnen leidt tot gedrag of actie die je onsportief zou kunnen noemen. Hoewel de ware topsporter dat niet nodig heeft en beheersing en respect tot zijn bagage rekent, gebeuren er soms in het vuur van de strijd, en soms ook met voorbedachten rade, dingen die over de grens gaan. Dat laat onverlet dat sporti viteit een oergegeven binnen de sport is, en moet blijven. Onge acht belangen als eer, glorie en geld, veel geld, moet worden gehecht aan sportiviteit. De sportwereld, de voetbalwereld heeft daar behoefte aan.Vaker dan voorheen worden normen over schreden. Onze sportwereld heeft goede voorbeelden nodig blijkt, helaas, wekelijks. Daarom zou het op een duidelijke, symbo lische wijze aan een groot publiek tonen van het passend respect voor om het even welke kampioen geen vraag, maar een vanzelf sprekendheid moeten zijn. Het is niet zo moeilijk om de vreugde om een doelpunt, overwin ning, het behalen van een titel te vieren. Moeilijker is het om tegenslag, teleurstelling en nederlaag te accepteren en te ver werken. Juist in dat moeilijke ligt de kwaliteit, het bewijs van het ware-sportman-zijn. Ajax' streven is zo goed mogelijk te preste ren. Klinkt simpeler dan het is. Met daarbij behoud van sportieve waarden. Het vermogen om bij nederlaag of tegenslag het hoofd fier omhoog te houden en een andere kampioen te eren. Bijvoor beeld met het vormen van een erehaag. Kun je dat, dan ben je eervol. En die eigenschap is nog meer waard dan een titel.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 12