VAN DE VOORZITTER 113 jaar jong en springlevend De Sponsordag vond dit jaar niet plaats bij een sponsor, maar 'thuis' in de ArenA. De rondgang ging onder meer langs gangen vol historische beelden aan de wanden, en via 'de commandokamer' naar de kleedkamers, waar David Endt een presentatie hield over Ajax en haar prachtige historie vol met traditie. ons weer toegevoegde waarde om er met hem over te discussië ren. Die combinatie van wij erbij en hij op afstand werkt prima.' Welk doel staat voor ogen? 'Aansluiten bij het Europese topniveau. En dat vanuit je eigen manier van werken, niet door het kopen van spelers, maar zoveel mogelijk vanuit je eigen opleiding. Nu al krijgen jongens sneller de kans in het eerste elftal uit te komen. Helaas is hij nu gebles seerd, maar Davy Claassen is daar een exponent van, net als Stefano Denswil.' Is het nog wel reëel om de Europese top na te streven? 'Ja, dat denk ik wel. Ik denk zelfs dat Ajax de Champions League kan winnen. Dat denk ik echt.' Heb je enig idee wanneer we dat gaan beleven? 'Natuurlijk lastig om te zeggen. Begin eens om niet alleen aan geld te denken maar aan je eigen geloof. Als je gelooft in dingen, kan je die bereiken. Dan is het geen utopie. We hebben dit sei zoen echter wel gezien dat we op het niveau van Champions League en Europa League nog wel een paar stappen moeten maken.' Wat is de grootste valkuil? 'Dat jeugdspelers op te jonge leeftijd weggaan omdat ze teveel kijken naar de financiële sprong en vervolgens sportief bij hun nieuwe club achterblijven, op de bank belanden, verhuurd worden of wat dan ook. Dan had je beter nog een paar jaar bij ons kunnen blijven voetballen, doorgroeien en dan als gearriveerde speler de stap naar het buitenland maken. Dat proberen we ze duidelijk te maken. Jan Vertonghen is daarvan een goed voorbeeld.' Een andere valkuil is misschien dat kennelijk het winnen van een wed strijd bij de jeugd niet meer belang rijk is maar veel meer de individuele opleiding. Hoe zit dat? 'Dergelijke verhalen zijn een beetje een eigen leven gaan lei den. Kijk, winnen is altijd belang rijk. Dat hoort bij Ajax. Alleen, het moet een mindset zijn, een focus die een topsporter in zich moet hebben. En, het gaat om de manier van spelen. Als de Dl met 1-0 voorstaat ga je die niet verde digen maar je blijft vooruit voet ballen om 2-0 te maken. Door altijd met ruimtes in je rug te spe len, met alle risico's van dien, leid je wel verdedigers op. Als je dan met 3-1 verliest wordt de trainer daar niet op afgerekend. Wel als hij niet bijdraagt aan het leveren van spelers voor het eerste elftal.' Wat wil jij met de trainers bereiken? 'Belangrijk is dat trainers met beelden werken zodat alles visu eel wordt waardoor bij spelers heel veel duidelijk wordt. Je kunt goed laten zien wat goed en fout ging. Ik zie het als een van onze kernactiviteiten vanuit het idee van een totaalvoetballer, zowel fysiek als mentaal. Het is een én én verhaal.' Hoort daar ook de studiebegeleiding bij? 'Absoluut. Dat is ook een van onze peilers, dat Ajax niet alleen voetballers opleidt als speler maar ook als mens, waar studie een grote rol bij speelt. Alles moet kloppen, want als je ziet hoeveel jeugdvoetballers uitein delijk doorbreken in het prof voetbal, dan is dat maar een laag percentage. Daarom stimuleren we om de studie goed af te ron den. Er is ook nog een leven na het voetbal.' Tijn Middendorp Op 17 maart jl. vierden wij, tijdens AZ - Ajax, de 113e verjaardag met een brunch in onze kantine op de Toekomst. Evenals vorig jaar toen we hiermee van start gingen, waren er ook dit jaar 250 mensen aanwezig om dit moment samen mee te maken. Maar, wat vieren wij nu eigenlijk bij deze verjaardag? Ten eerste, het feit dat de heren Stempel en Dade, samen met een paar vrienden, op 18 maart 1900 in café Oost-Indië in de Kalver- straat in Amsterdam, onze club hebben opgericht. Ten tweede: dat onze club in die 113 jaar is uitgegroeid van een vriendenclub die in l900 een balletje wilde trappen, tot een club die na 3l lands titels en 25 internationale prijzen, wereldwijd bekend staat waar mee je met het rood-witte shirt tot in de verste uithoeken van deze wereld een glimlach op het gezicht van mensen tovert. Ten derde, dat de club wereld bekendheid staat vanwege haar succes sen, gekoppeld aan spelfilosofie en jeugdopleiding. En ten vierde dat Ajax, anders dan andere betaalde voetbalclubs, een vereniging is met jeugd-, amateur- en betaald voetbal binnen de organisatie, uiteraard professioneel geleidt door een staf van mensen om alle zaken te doen die anno 2013 gedaan moeten worden. Tegelijkertijd is het ook een club met een specifieke cultuur, voetbalfilosofie, tradities en dus een ziel die, 113 jaar oud, verandert en vernieuwt. Ajax Vrouwen Een voorbeeld hiervan is dat zo'n l0 jaar geleden werd besloten, dat ook vrouwen lid konden worden van dit traditionele mannen- bolwerk. Vorig jaar ging het vrouwenvoetbal bij Ajax van start. Daarom was deze verjaardag ook een mooi moment onze voet balvrouwen, die bij de viering aanwezig waren, lid te maken van onze club. De middag verliep verder uitermate gezellig, mede dankzij en voortreffelijk geserveerde brunch door Dennis Blokker en zijn 'brigade'. Voorafgaand aan de wedstrijd tegen AZ werd een gede tailleerde voorbeschouwing gegeven door Tonny Bruins Slot waarna gezellig naar de wedstrijd werd gekeken die winnend werd afgesloten. Maar bovenal was er die trotse blik in de ogen van Daphne Koster en haar teamgenoten, blij als ze waren met het lidmaatschap van Ajax. En zo is Ajax 113 oud, maar is het ook nog 113 jaar jong, en springlevend! Hennie Henrichs, Voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 3