I Metamorfose WIE IS WIE? Meten is weten. Dat geldt ook voor het functioneren van de ogen. Dat moet optimaal zijn, maar kan ongemerkt toch minder worden. De medewerkers van Ajax-supplier Groenhof Optiek verrichten al sinds lange tijd elk jaar een oogmeting bij alle spelers, zoals dit jaar op 21 januari op de Toekomst. Het nieuwe interieur van het ArenA - entreegebouw al gezien? Wat een prachtige Ajax-schilderingen. Hulde! Langzaam wordt de ArenA een Ajax-stadion: meer clubkleuren (de doeken van de 'trofeeëngalerij' in de nok) en een stijlvol verlengde hoofdtribune, zodat aan één kant nu die vermaledijde betonnen gracht is verdwenen. Van de generatie nieuwe Europese voetbalstadions was de Amsterdam ArenA een van de eerste die werd gebouwd. Waar gepionierd wordt, treedt de wet van de remmende voorsprong in werking: wie als eerste iets doet, loopt tegen kinderziekten aan terwijl de rest het nog even aankijkt. In de eerste helft van de jaren negentig was de 'veiligheidshysterie' op zijn hoogtepunt. Na de 'bom' (Nederland - Cyprus, 1987), de 'staaf' (Ajax - Austria Wien, 1989) en de 'spijkerbom' (Ajax - Feyenoord, 1989) werden stadionontwerpers geacht ervoor te zorgen dat zoiets in hun creaties uitgesloten zou zijn. Nog belangrijker was multifunctionaliteit: U2 moest er eenvoudig zijn productie kunnen opbouwen. Het leidde, in Amsterdam althans, tot een stadion dat vooral niet te veel Ajax en voetbal mocht ademen: stoeltjes in de kleuren van een Intertoys-filiaal, betonnen grachten rond het veld en tocht gaten in de hoeken waardoor zo te zien een Boeing-747 met een op de rug gemonteerde Space Shuttle naar binnen moest kunnen taxiën. Samenvatting van de eerste vijftien ArenA-jaren: geen sfeer, geen prijzen (over een eventueel causaal verband tussen die twee kun je discussiëren). Jarenlang praatte ik mezelf aan dat het nu eenmaal hoorde bij de moderne tijd, maar van die gedachte genas ik toen ik Ajax eind 2008 zag winnen in de HSH Nordbank Arena (nu Imtech Arena) van Hamburger SV Zo kon het dus ook: geen grachten, geen wind gaten, tribunes tot aan de zijlijn, overal blauw met de clubnaam in witte stoeltjes... Prachtig. En U2 kon er gewoon optreden. HSV was in 1996 zo'n club die met argusogen afwachtte wat in de Amsterdam ArenA allemaal lelijk en ongezellig zou uitpakken en bestelde vervolgens zelf een Amsterdam ArenA zonder de denkfouten. Achter die denkfouten hebben Ajax en zijn supporters vijftien jaar aangehobbeld, maar nu zit er eindelijk schot in. Nu doorzetten! Rode stoeltjes (met 'AJAX' in wit), de rest van die malle gracht dempen en die tochtgaten dichten. Laat de Amsterdam ArenA op zijn 21e verjaardag, in 2017, defini tief volwassen zijn. Menno Pot Naam: Jean André Herreveld Leeftijd: 66 jaar Functie: Grensrechter Bij Ajax: Vanaf augustus 2009 8 Je werd op de nieuwjaarsreceptie door het bestuur uitgeroepen tot vrijwilliger van het jaar met 'het kistje van Jaakke.' Wat vond je hiervan? 'Eerlijk gezegd bizar. Ik wist niet wat me overkwam. Het was een eerbetoon aan alle vrijwilligers bij Ajax en tegelijkertijd aan de overleden grensrechter Richard Nieuwenhuizen van SC Buiten boys. Ik was er behoorlijk van onder de indruk, en nog. Ook van mijn aanstaande lidmaatschap van de club.' Hoe ben jij bij Ajax terechtgekomen? 'Via de vader van de D-1-speler Bas Quist. Trainer Michel Kreek had geen vaste grensrechter. Of ik dat wilde gaan doen. Ajax was al jaren mijn club. Kwam altijd op zaterdag naar de Al kijken. Nu kon ik er ook nog deel van uit maken.' Hoe sportief ben je zelf? 'Als pupil heb ik gevoetbald bij Sloterpark in Amsterdam. Later nog bij KFC, PSCK en Zaanlandia in de Zaanstreek. Was maar een matige speler, een verdediger pur sang. Bal afpakken en inleveren. En verder schaatsen, motorrijden en tennissen.' Hoe leuk is grensrechter zijn? 'Dat je bij een team hoort, zoals nu bij de Dl. Zo blijf je betrokken bij de kleedkamer, de humor en het lekker kletsen over voetbal.Voor alle teams ben ik beschikbaar waar Ben (coördinator Ben Kraanen, red.) mij wil hebben. Ik ben al 30 jaar 'grensjager', eerst in het amateurvoetbal.' Welk misverstand bestaat er over de taak van een grensrechter? 'Dat zij altijd vals vlaggen. Ik kan er slecht tegen als een scheidsrechter vooraf tegen je zegt dat je eerlijk moet vlaggen. Je hoort je altijd neutraal op te stellen. De scheidsrechter behoort je als assistent voor vol aan te zien.' Waar komt volgens jou die agressie op het veld en daarbuiten vandaan? 'De jeugd wordt opgevoed met het idee dat alles maar moet kunnen. Straf wordt gezien als een aanval op de persoon en niet als een sanctie op een overtreding. De mensen zijn niet slechter geworden. Vroeger waren er ook rotjongetjes. De acceptatie is minder dan vroeger.' Heb jij wel eens in al die 30 jaar problemen gehad bij een wedstrijd? 'Echt waar: nog nooit.' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 8