3X3oöoSn81c 'Voetbal is ook religie' De time-out van ds. Klaas Vos De Amsterdam ArenA mag dan langdurig verbouwd worden, op de Toekomst gebeurt ook van alles en worden locaties vernieuwd. In januari was de bestuurskamer aan de beurt om opgeknapt te worden. De ruimte is meer efficiënt ingericht. Boven de vernieuwde bar hangt een TV-scherm aan de wand. 'Mijn verleden heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld.Voor mijn studie heb ik tussen 1976 en1978 in Roemenië gestudeerd op een Hongaarstalig instituut. Daar kreeg ik de Hongaarse taal onder de knie. Na mijn terugkeer in Nederland kwam ik uit de kast, belandde ik in een geloofscrisis, verliet de kerk en ging wat doen voor de VPRO. Omdat zij wisten dat ik wat met Ajax had, moest ik iets uitzoeken over Jan Wouters. Die zou naar Anderlecht gaan, was het gerucht. Zo kwam ik in con tact met David Endt. Intussen was in 1989 onder Leo Beenhak ker Pal Fischer aangetrokken, een Hongaarse spits die alleen maar Hongaars sprak. Eddy Poelmann wilde na een wedstrijd Pal Fischer interviewen. Ik heb mij toen bij David als tolk aangebo den. Dat is gebeurd. Ik wilde Pal ook wel Nederlands leren. Dat is er nooit van gekomen. Na één seizoen was hij al weer weg. David vroeg mij of ik wat wilde doen voor de Kick Off en het Ajax Magazine. Graag dus. Eigen lijk heb ik vanaf 1990 in vrijwel alle Ajax-bladen geschreven, tot en met het Ajax Clubnieuws van nu aan toe, waar John Jaakke mij er in 2004 heeft bijgehaald.' Ben je daar nu mee gestopt 'Nou, ik hoop niet definitief. Noem het een time-out. Ik heb altijd graag aan het Clubnieuws meegewerkt. Maar ja, door ver schillende omstandigheden - de afstand, mijn werk en gebeurte nissen in de club, waarvan ik hoop dat ze nooit meer terugko- 'Ik ben een dikke homosek sueel, die van Ajax houdt.' Het is een van de citaten die Klaas Vos (64) in maart 2009 uitsprak in de Sint-Gertru- diskerk in Ossendrecht bij zijn intrede als dominee bij de Protestantse Gemeente Woensdrecht. In zijn preken wil Ajax nog wel eens voor bijkomen. Maar het contact met de club is minder geworden. 'Dat mis ik wel' Waarom zou je voetbal ook religie kunnen noemen? 'Een voetbalwedstrijd is bijna een strijd op leven en dood, het is lijden en opstaan, het gaat om idolen, godenzonen, de herder tjes lagen bij nachten...ik kan dit kerstlied bijna niet meer zingen zonder AJAX! te zingen. Geloof is vertrouwen en hoop. Geloof in Ajax, Hoop op de overwinning en Liefde voor de club. Eigenlijk zit het hele leven geconcentreerd in het voetbal.' Waar komt je Ajax-gevoel toch vandaan? 'Van het Ajax-shirt! Mijn vader was een tijdje vrachtwagenchauf feur en bracht in de jaren '50, wanneer hij getankt had, van die Esso-platen mee met afbeeldin gen van clubs uit de hoogste afdeling. Ik vond dat Ajax-shirt wel mooi. En, als ik weleens in de vakantie met hem meeging en we via Diemen Amsterdam binnen reden, zei hij: Kijk, dat daar is Ajax" en wees naar het stadion aan de Middenweg. De magie begon bij mij al te snel te groeien. Van jongs af aan was ik Ajax-fan. Bij mij was het zaad al vroeg gezaaid, als een bacterie die je nooit meer kwijt raakt' Op welke wijze ben je bij Ajax betrokken geraakt? men - ben ik na mijn verhuizing naar het diepe zuiden wel wat ver weggeraakt van de club. Daar raak je dan vanzelf ook wat geïn tegreerd. Bovendien raakt de pen soms ook wel wat opgedroogd.' Alles overziend, waar kijk je met het meeste plezier op terug? 'Het bericht in 1993 dat Frank Rijkaard naar Ajax terugkwam, het begin van een gouden peri ode. Met een elftal waarin alles klopte ...Litmanen, de Boertjes, Davids, Kluivert. Maar ook op de brief in 2000 met de uitnodiging om lid van Ajax te worden. Die hangt ingelijst thuis in de kamer. En niet te vergeten de oprichting van de Bobby Haarms Fanclub in 1993.' En vriendschap? 'Zeker. Met Jaap Ellerbroek en John Jaakke heb ik vriendschap die verder gaat dan alleen Ajax. Elk jaar gaan wij naar het Bach Festival in Leipzig en laten wij ons een paar dagen onderdompelen in schitterde muziek. om het onder het eten altijd over Ajax te hebben, ha ha. Ajax en Bach zijn en blijven mijn grootste lief des.' Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2013 | | pagina 5